Odborári varujú, že ak sa nedohodnú, štafetové protesty sa z Bratislavy rozšíria do ďalších krajských miest.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa mal v stredu po návrate z výjazdového rokovania vlády v Krásne nad Kysucou stretnúť s učiteľskými odborármi. Ešte predtým si však vypočul odmietnutie návrhu na päťpercentné zvýšenie platov učiteľov.
„Rada zväzu považuje tento návrh za neadekvátny, nespĺňa požiadavky, ktoré sme predložili,“ vyhlásil v stredu šéf odborov Pavel Ondek po dlhom rokovaní zväzu.
So zástupcami Smeru sa už nestretol. Vláda podľa jej hovorkyne Beatrice Hudákovej berie rozhodnutie odborárov na vedomie.
Vyhlásenie dá kabinet vo štvrtok po mimoriadnom rokovaní, ktoré však nebude kvôli učiteľom. Na štvrtok nemajú podľa Hudákovej potvrdené žiadne stretnutie vlády s odborármi.
Ak sa odborári s vládou nedohodnú, chystajú protesty. Tie sa vystriedajú v krajských mestách od utorka do piatku.
Od utorka preto, že protest musia nahlásiť v päťdňovom predstihu. Začnú na námestiach v Prešove a Žiline. V piatok majú končiť v Bratislave, Košiciach a Trenčíne.
Neznamená to, že by sa opäť zatvorili školy. Odbory navrhujú školám, aby do druhej popoludní učili a potom šli na protest.
Učitelia sú spokojníUčitelia rozhodnutie odborárov vítajú. „Konečne sa vedenie odborov rozhýbalo, vítame odmietnutie ponuky,“ reagoval Slavomír Drahoš z Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré minulý týždeň iniciovalo štafetový štrajk. Je ochotný podporiť aj štafetové protesty.
Odbory
Čo žiadajú odborári
platy vyššie o desaťpercent;
od roku 2014 každoročne pridať školstvu 0,3 % HDP;
plat učiteľa by mal od roku 2014 dosahovať 55% vysokoľkolsky vzdelaného človeka;
ostatní zamestnanci školstva by mali brať aspoň minimálnu mzdu
vysokoškolskí pedagógovia 1,7násobok platu v NH.
Šéf Nových školských odborov a učiteľ z Levíc Ľudovít Selebédi by prešiel od protestov k štrajkom.
„Myslím si, že štafetový štrajk sa premení na lavínový, pretože sa školy začnú k nemu pridávať a potom by mohol prerásť až do generálneho štrajku, pretože už aj rodičom dochádza trpezlivosť,“ povedal.
Niektoré školy aj v stredu pokračovali v štafetovom štrajku. Neučilo sa v piatich bratislavských a jednej trenčianskej škole.
Trvajú na svojomOdborári žiadajú desaťpercentné zvýšenie platov učiteľov a od roku 2014 aj každoročné zvyšovanie sumy peňazí pre školstvo o 0,3 percenta HDP.
Od toho istého roka má priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaného učiteľa dosahovať 55 percent platu vysokoškolsky vzdelaného človeka v národnom hospodárstve.
Nepedagogickí pracovníci v školstve majú brať aspoň minimálnu mzdu a plat vysokoškolských učiteľov má dosahovať 1,7 násobok mzdy v národnom hospodárstve.
vyzva

Beata
Balogová
