Bratislava 14. septembra (TASR) Podpísaním spoločnej deklarácie siedmich krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) skončil sa dnes v Bratislave deviaty premiérsky summit tohto regionálneho zoskupenia.
Predsedovia vlád a ich zástupcovia z krajín Visegrádskej štvorky, Rumunska, Bulharska a Slovinska v záverečnom dokumente deklarovali záujem ďalej odstraňovať bariéry vo vzájomnom obchode a zlepšovať fungovanie organizácie CEFTA. Konštatovali okrem iného aj naplnenie väčšej časti formálnych krokov, ktoré majú viesť k prijatiu Chorvátska za plnoprávneho člena stredoeurópskeho združenia do konca tohto roku.
Najproblematickejšou oblasťou vzájomnej spolupráce transformujúcich sa krajín zostáva obchod s agropotravinárskymi produktmi, čo odzrkadľuje aj dnes podpísaná deklarácia. Predstavitelia vlád sa v nej vyslovili za riešenie obchodných sporov priamymi konzultáciami medzi zúčastnenými stranami tak, aby sa eliminovali jestvujúce napätia a predchádzalo sa novým kontroverziám. Ochranné opatrenia sa majú podľa dokumentu zavádzať a ďalej uplatňovať len v súlade s ustanoveniami dohody o voľnom obchode. V tejto súvislosti niektoré členské krajiny upozornili na nerovnováhu v obchode v rámci CEFTA.
Deklarácia oceňuje spôsob riešenia problémov vo vzájomnom obchode medzi Maďarskom na jednej strane a Slovenskom v colnej únii s Českou republikou na strane druhej. Ich vzájomná dohoda bola obsahom dodatkového protokolu k dohode CEFTA číslo 10, ktorý vstúpil do platnosti 1. januára tohto roku.
V kontexte budúceho rozširovania Európskej únie sa zástupcovia vlád krajín CEFTA dohodli na "podpore spoločných záujmov" počas ich predvstupových rokovaní. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa v tejto súvislosti vyslovil za ich vytrvanie na pozícii rovnosti súčasných a pristupujúcich členov únie z hľadiska podpory poľnohospodárstva. Podobne chcú štáty zoskupenia koordinovať svoj postup počas ďalšieho kola multilaterálnych rokovaní v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Predmetom rozhovorov bola aj budúcnosť CEFTA, ktorá je podľa vyjadrenia jedného z účastníkov stretnutia - poľského vicepremiéra Marka Pola predsieňou Európskej únie, po vstupe časti jej členov do únie. Počas tlačovej besedy po skončení rokovania vyjadrili zástupcovia troch kľúčových krajín Poľska, Maďarska a SR záujem o pokračovanie úzkej ekonomickej spolupráce v regióne aj po tomto kroku. Táto téma bude predmetom intenzívnejších rokovaní zainteresovaných strán v nasledujúcom období, pričom sa - podľa slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu predpokladá modifikácia pôvodnej dohody spred desiatich rokov.
Na summite CEFTA v Bratislave, ktorého program sa začal v piatok, sa zúčastnili premiéri Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska Simeon S. Coburgothský, Péter Medgyessy, Leszek Miller (deklaráciu už v jeho neprítomnosti podpísal M. Pol), Adrian Nastase, Janez Drnovšek a M. Dzurinda. Premiéra Českej republiky zastupoval minister priemyslu a obchodu Jiří Rusnok a zatiaľ pozorovateľské Chorvátsko reprezentoval vicepremiér Slavko Linič.