Bratislava 14. septembra (TASR) - Náročné obdobie očakáva premiér SR Mikuláš Dzurinda po vstupe kandidátskych krajín do Európskej únie, avšak nemá pochybnosti o tom, že dlhodobý ekonomický efekt tohto kroku bude pozitívny. Vyplýva to z jeho dnešného vystúpenia počas summitu Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Bratislave.
"Nemáme najmenšie pochybnosti, že z dlhodobého pohľadu bude vplyv vstupu našich krajín do EÚ určite pozitívny," vyhlásil. Vstup do únie sa podľa neho premietne do "zrýchleného rastu ekonomík prostredníctvom efektívnejšej alokácie kapitálových zdrojov". Ďalej predpokladá rast investícií a zvýšenie produktivity práce. "Týmto presvedčením nemôže otriasť ani zohľadnenie skutočnosti, že prvé roky po vstupe do EÚ pravdepodobne môžu z krátkodobého hľadiska pre jej ekonomiku a pre obyvateľov krajiny predstavovať aj náročné obdobie," uviedol.
M. Dzurinda svojich partnerov ubezpečil, že SR aj po vstupe do únie bude ďalej podporovať rozvoj hospodárskych vzťahov v rámci regiónu strednej a juhovýchodnej Európy. Dohoda o voľnom obchode totiž predpokladá možnosť vystúpenia krajiny zo združenia CEFTA po jej integrácii do EÚ. Účastníci bratislavského summitu sa v tejto súvislosti dohodli na uskutočnení rokovaní o budúcnosti zoskupenia, ktoré by mali viesť k modifikácii pôvodnej dohody z roku 1992.
Členmi CEFTA sú Bulharsko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Do konca tohto roku by sa malo plnoprávnym členom stať aj Chorvátsko.