V štátnych firmách kryjú manažérov poistky platené štátom už počas štyroch vlád.
BRATISLAVA. Poistky pre prípady pochybenia manažérov platia štátne firmy najmenej osem rokov.
Začali už v roku 2004 počas vlády Mikuláša Dzurindu, pokračovali za prvej vlády Roberta Fica, inak to nebolo ani v čase vládnutia Ivety Radičovej a poistky nakupujú a podpisujú aj teraz.
Ide pritom o veľké sumy. Národná diaľničná spoločnosť zaplatí takmer milión eur za trojročné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi jej orgánov.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť má rozbehnutý tender na takéto poistenie vo výške až 670-tisíc eur.
Vláda sa pýta SDKÚ
„Príslušní ministri preskúmajú efektívnosť a primeranosť tohto typu poistenia,“ odpísal Úrad vlády na otázku, čo si o takomto poisťovaní myslí premiér. Ficov tlačový odbor sa pýtal, prečo Miroslav Beblavý z SDKÚ na zmluvy neupozornil už v čase, keď bola jeho strana vo vláde.
Fakty
Poisťovanie manažérov
štátne firmy si poisťujú škody spôsobené členmi orgánov spoločnosti od roku 2004,
momentálne majú poistku najmenej štyri firmy, ktoré vlastní štát.
Beblavý hovorí, že o nich nevedel a dozvedel sa o poistkách až vďaka povinnému zverejňovaniu zmlúv na internete, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda. Jeho odmietavý postoj k zmluvám je vraj úplne rovnaký bez ohľadu na to, kedy vznikli.
Zmluvy, ktoré kryjú poistením rozhodnutia členov predstavenstiev, dozorných rád a manažérov, má podpísaných najmenej päť firiem, ktorých majiteľom je štát.
Splnomocnenec kritizuje
Poisťovne, ktoré poisťujú štátne firmy, argumentujú, že sa hradenie škôd z ich strany nevzťahuje na úmyselné porušenie povinností a úmyselné trestné činy a že ide o zmluvy, ktoré sú bežné aj v iných krajinách.
V poistných podmienkach majú uvedené ako možné predmety krytia aj porušenie práv zamestnancov.
Menujú aj neoprávnené a protizákonné skončenie pracovného pomeru, diskrimináciu, obťažovanie, odplatu, represiu, neoprávnené preradenie na inú prácu, ponižovanie zamestnanca, ohováranie, urážku na cti či porušenie práva na súkromie.
Splnomocnencovi vlády pre rómske komunity a poslancovi Obyčajných ľudí Petrovi Pollákovi sa nepáči, že poistky mali kryť aj diskrimináciu, hoci neúmyselnú. Podobne reagoval exminister práce Jozef Mihál z SaS.
Poslankyňa Smeru Jana Vaľová hovorí, že nie je podstatné, kto poistenie platí, ale to, aby poškodení dostali odškodné za to, že ich niekto diskriminoval.

Beata
Balogová
