BRATISLAVA. Ministerstvo práce v polovici septembra rozbehlo kontrolu, ako v posledných rokoch pracovalo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC). Ako kontrola dopadla, doteraz nie je známe.
Podľa informácií denníka SME žiadne závažné pochybenia v centre neodhalili. Aj to je dôvod, pre ktorý riaditeľka centra Andrea Císarová odmietla závery auditu podpísať.
Do úradu nastúpila v lete a sama na viaceré nedostatky upozornila.
O tom, že Císarová odmietla audit podpísať, hovorila v stredu na ľudskoprávnom výbore aj poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS).
Výbor hovoril aj o činnosti centra. Poslanci tam spravili prieskum, ukončenie však podmieňoval Vladimír Jánoš (Smer), ktorý ho viedol, závermi ministerského auditu.
„Doteraz nebol ukončený prieskum, lebo sa objavili nové skutočnosti, ktoré budú zaujímavé.“ O čo ide, Jánoš nekonkretizoval. Nakoniec od toho, aby sa čakalo na ministerstvo, upustil. Závery poslaneckého prieskumu majú zverejniť do konca roka.
Ministerstvo práce nepovedalo, kedy audit zverejní. „Mal by byť ukončený v priebehu budúceho týždňa,“ ohlasoval hovorca ministerstva Michal Stuška začiatkom októbra.
Neskôr termín posunul na koniec októbra, potom na začiatok novembra. V stredu na otázky neodpovedal.
Audit ministerstva podľa informácií SME dopadol opačne ako kritická správa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorú zverejnila minulý týždeň.
Tá kontrolovala niektoré spisy detí, ktoré sa ocitli v zahraničí bez starostlivosti rodičov, najmä vo Veľkej Británii.
Konštatovala, že CIPC, ministerstvo práce, úrady práce či ústredie pochybili. Nezohľadňovali najlepší záujem detí a väčšinou boli nečinné.

Beata
Balogová
