Ak učitelia nepodpíšu kolektívnu zmluvu, nemusia im zvýšiť platy vôbec, hovorí poslanec SDKÚ.
BRATISLAVA. Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý v parlamente vyhlásil, že ak učitelia neprijmú od vlády ponuku na päťpercentné zvýšenie platov, nedostanú nič.
Odvoláva sa pritom na pozmeňujúci návrh k štátnemu rozpočtu, v ktorom sa uvádza, že platové tarify sa zvyšovať nebudú, ak sa v kolektívnej zmluve nedohodne inak.
Zároveň sa z kapitoly Všeobecná pokladničná správa vyčleňuje na platy zamestnancov školstva vyše 68 miliónov eur, čo znamená ich päťpercentné zvýšenie. Štrajkujúci žiadajú desať percent.
Beblavý: Fico tlačí na učiteľov
"Vláda práve predložila do parlamentu pozmeňovací návrh k rozpočtu, podľa ktorého ak učitelia nepodpíšu s vládou kolektívnu zmluvu, dostanú nula percent... Predseda vlády sa zjavne rozhodol to hrať natvrdo a chce na učiteľov zatlačiť," napísal Beblavý na svojom profile na sociálnej sieti.
Podľa portálu Čas.sk hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák o tejto iniciatíve zatiaľ informáciu nemal.
Odporučil počkať na rokovanie vlády a porovnať tvrdenie Beblavého s oficiálnym stanoviskom Ficovho kabinetu, ktoré bude o pár hodín.
Čaplovič: Beblavý je nepresný
Minister školstva Dušan Čaplovič s Beblavého tvrdeniami nesúhlasí. "Vaša interpretácia je trošku nepresná," povedal
Čaplovič pripomenul, že na stole je stále ponuka na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pre pedagogických zamestnancov a päťpercentné zvýšenie platov nepedagogických pracovníkov účelovo určených.
Pozmeňujúci návrh vlády konštatuje, že platové tarify od 1. januára budúceho roku stúpnu o 0 %, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na budúci rok nedohodne inak.
Ten istý pozmeňujúci návrh pritom v kapitole všeobecná pokladničná správa vytvára zdroje v sume 68,3 miliónov eur, čo zodpovedná 5-percentnému navrhovanému zvýšeniu učiteľských taríf.
"O tomto návrhu som sa teraz dopočul," reagoval šéf školských odborárov Pavel Ondek.
Odborár nechce hovoriť o vydieraní, myslí si však, že "o niečom to svedčí". Ondek doplnil, že ak sa odborári s vládou na ničom do Vianoc nedohodnú, k celej záležitosti sa vrátia až v januári.
KOZ odporúča prijať ponuku vlády
Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov odporučilo školským odborárom, aby akceptovali vládny návrh na zvýšenie platov.
Informoval o tom hovorca KOZ Otto Ewiak. Vyhlásenie KOZ vzišlo zo stredajšieho zasadnutia predstavenstva odborov.
Odborársky predák Jozef Kollár pár dní po spustení ostrého štrajku školských zamestnancov vyhlásil, že niektoré politické subjekty sa s výdatnou pomocou časti médií snažia zneužiť štrajk školských odborárov na cielenú politizáciu akcie, na manipuláciu verejnosti a vytĺkanie politického kapitálu.
"Pravica však za nahromadené problémy v školstve, ku ktorým prispela ich neriešením aj ona, robí zodpovednou vládu Roberta Fica. Zneužíva legitímne vystúpenie školských odborov za zlepšenie kritickej situácie v školstve na svoje ciele, nie v prospech zamestnancov školstva," vyhlásil koncom novembra Kollár.
KOZ dávnejšie uzavrela zmluvu o spolupráci so Smerom.
OECD odporúča zvýšiť platy o 50 percent
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odporúča Slovensku zvýšiť platy učiteľov o 50 percent, čo by predstavovalo výdavky na úrovni 0,5 percenta HDP.
Vyplýva to z aktuálnej hodnotiacej správy OECD o slovenskej ekonomike. Eliminácia neefektívnosti vzdelávania na základných a stredných školách by mohla na druhej strane ušetriť 0,4 percenta HDP.
"Je jasné, že bez zásadnej reformy školstva nebude pre Slovensko ľahké udržať krok so vzdelávacími systémami v ostatných európskych krajinách," uviedol generálny tajomník OECD Ángel Gurria.
Hodnotenie by malo byť pritom podľa jeho slov viazané na výkon učiteľa. "Vláda sa nebude týmto výzvam vyhýbať, ale postaví sa im čelom," reagoval na margo odporúčania OECD premiér Robert Fico.
Výsledky vzdelávania na Slovensku zaostávajú a sú pod priemerom. "Vzdelávací systém v krajine by mal viac prihliadať na potreby znevýhodnených skupín s osobitným zreteľom na predškolskú výchovu rómskych detí a ich integráciu do všeobecného vzdelávacieho systému," uvádza organizácia v správe.
Podľa nej je taktiež prechod absolventov zo školy do práce veľmi slabý. Spolupráca so zamestnávateľmi sa preto musí zlepšiť a získavanie profesionálnych skúseností počas štúdia by malo byť podporované rozvíjajúcim sa odborným tréningom.
Učitelia na Slovensku patria medzi najhoršie platených v krajinách OECD. Slovenský učiteľ v priemere zarába menej ako je polovica priemernej mzdy postgraduálnych absolventov v SR.
V krajinách OECD to predstavuje 77 až 89 percent.
"Nízke platy učiteľov by mohli čiastočne vysvetľovať nízku kvalitu vzdelávania," konštatuje správa. Mzdy učiteľov by sa mali podľa OECD teda zvýšiť, aby sa zároveň zvýšila aj príťažlivosť profesie.