. a 21. septembra. Volebné miestnosti sa otvoria v piatok o 14:00 a v tento deň budú pre voličov otvorené do 22:00. V sobotu sa opäť otvoria o 7:00 a voliči budú môcť svoj hlas odovzdať jednotlivým stranám do 14:00. Niektoré volebné miestnosti môžu byť otvorené už skôr. Zákon totiž umožňuje starostom obcí posunúť začiatok volieb na skoršiu hodinu. Uzavrieť volebné miestnosti neskôr nie je možné.
Pred začiatkom volieb musia predsedovia okrskových volebných komisií za prítomnosti členov týchto komisií skontrolovať pevné aj prenosné volebné schránky a zapečatiť ich. Skontrolovať sa musí aj vybavenie volebnej miestnosti, či sú pripravené zoznamy voličov, dostatočný počet hlasovacích lístkov a obálok. Volebné miestnosti musia byť upravené tak, aby bola zaručená tajnosť hlasovania.
Po príchode do volebnej miestnosti musí občan preukázať svoju totožnosť a po zázname v oboch rovnopisoch zoznamu voličov dostane prázdnu obálku a hlasovacie lístky. Volič predstupuje pred volebnú komisiu osobne a nie je možné, aby sa nechal niekým zastupovať. Komisia zapíše do zoznamu voličov aj tých, ktorí sa dostavia do volebnej miestnosti s voličským preukazom. Občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenska, ale dostavia sa v deň volieb do ktorejkoľvek volebnej miestnosti, môžu tiež voliť a komisia túto skutočnosť zaznačí do ich pasu. Vojaci a príslušníci ozbrojených zborov, ktorí sú hromadne ubytovaní, sa dopisujú do zoznamu v obci, na území ktorej je útvar umiestnený. Voličské právo majú aj osoby v celách policajného zaistenia alebo v miestach, kde sa vykonáva väzba, prípadne disciplinárny trest väzenia. Osoby vo výkone trestu odňatia slobody nemajú právo voliť.
Potom, čo volič dostal hlasovacie lístky, si môže za zástenou vybrať hlasovací lístok politického subjektu, ktorý chce podporiť. Zároveň na hlasovacom lístku môže zakrúžkovaním poradového čísla dať preferenčný hlas najviac štyrom kandidátom jedného politického subjektu. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada. Hlasovací lístok vybraného politického subjektu volič potom vloží do obálky a pred okrskovou volebnou komisiou vhodí do volebnej schránky.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok, má právo vziať do priestoru, určeného na úpravu hlasovacích lístkov, iného voliča. Ten hlasovací lístok upraví podľa jeho pokynov. Za voličov, ktorí pre telesnú chybu nemôžu vložiť obálku do schránky, tak môže urobiť na ich požiadanie iný volič. V žiadnom prípade nie člen volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, má právo požiadať okrskovú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. V takom prípade okrsková volebná komisia vyšle k voličovi aspoň dvoch svojich členov s prenosnou urnou, obálkou a hlasovacími lístkami. Vyslaní členovia zabezpečia, aby aj v takýchto prípadoch bola zachovaná tajnosť hlasovania.