V práci o vstupe do Únie našli úradníci tretinu venovanú sociálnej práci. Na PhD. to stačí.
BRATISLAVA. Podpredseda parlamentu Ján Figeľ z KDH mohol získať doktorát zo sociálnej práce, aj keď odovzdal dizertačnú prácu o prístupových rokovaniach Slovenska do Európskej únie.
Akreditačná komisia po preverení jeho PhD. konštatovala, že so sociálnou prácou súvisela tretina práce a to na titul stačilo.
Výroky rektora Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce Vladimíra Krčméryho, ktorý v lete pre SME priznal, že Figeľovi v roku 2007 dali PhD. za odmenu, pretože bol vo významnej funkcii eurokomisára pre vzdelávanie, označila Akreditačná komisia za „nešťastné“.
Krčméry vtedy tiež povedal, že dizertačka by musela vyzerať inak, keby išlo o bežného študenta.
„Nebolo to vhodné vyjadrenie pána rektora,“ povedal po uzavretí kontroly šéf komisie Ľubor Fišera.
„Ja som sa pána rektora pýtal, ako mohol takéto niečo povedať, a on povedal, že to bolo vytrhnuté z kontextu.“
Súhlas sa objavil
Figeľov titul
Čo nesedí
- Ján Figeľ dostal PhD. zo sociálnej práce, jeho text bol o európskej integrácii,
- na príprave dokumentu sa podieľalo viacero autorov, z textu dizertačky to nebolo jasné,
- rektor Krčméry v minulosti vyhlásil, že Figeľ dostal titul za zásluhy a na bežného študenta by kládli vyššie nároky,
- podľa Akreditačnej komisie súvisela len tretina práce s danou témou
Figeľ pred piatimi rokmi dostal titul za prácu Slovensko na ceste do EÚ. Za prístupové rokovania zodpovedal ako náš hlavný vyjednávač.
Do dizertačky prepísal osemdesiatpäť percent publikácie, ktorá v roku 2003 vyšla v rámci predreferendovej kampane o vstupe do Únie.
Na knižke sú uvedení ako autori Figeľ a Miroslav Adamiš, podklady im pripravovalo päťdesiat úradníkov z ministerstiev.
V práci, ktorú škola v lete ukázala SME, Figeľ nevyznačil časti, ktoré písal on a ktoré Adamiš, ako to vyžadovala vyhláška ministerstva školstva. Akreditačná komisia však vraví, že súčasťou práce sú vyhlásenia spoluautorov, že Figeľ môže ich časti použiť.
„V práci sa nachádza vyjadrenie spoluautorov, ktorí dodávali materiály,“ vyhlásil Fišera.
Sám dizertačku v rukách nedržal, spoľahol sa na zistenia pracovnej skupiny pod vedením politologičky a bývalej poradkyne terajšieho ministra školstva Dušana Čaploviča Marcely Gbúrovej.
Škola sv. Alžbety priamo neodpovedala, ako je možné, že dizertačka písomné súhlasy spoluautorov obsahuje.
Jej hovorca Ivan Bielik napísal, že súhlasy v roku 2007 neboli „povinnou, ale dobrovoľnou súčasťou spisu“ a že SME v lete poskytli dizertačku, a nie celý spis.
Pozrite si nezostrihané interview s predsedom Akreditačnej komisie Ľuborom Fišerom o zisteniach z preskúmavania dizertačných prác študentov Vysokej školy sv. Alžbety (piano)
Tretina stačí
V 74-stranovej dizertačke Figeľ rozoberal sociálnu problematiku ako zamestnanosť, vzdelávanie a vedu na štyroch stranách, zvyšok venoval napríklad daňovej a menovej politike, doprave, energetike, riešil aj poplatky za výbery z bankomatov či európsky zbrojný preukaz.
Fišera označil štyri strany za nepravdivý údaj. „Sociálnej a sociálno-ekonomickej“ oblasti bola podľa neho venovaná tretina práce. Ako sa komisia k číslu dopracovala, Fišera neozrejmil.
Gbúrová tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom, dizertačka prešla cez školiteľa, skúšobnú komisiu aj vedeckú radu školy.
Posúdenie práce je podľa školy vecou komisie pre obhajoby, ktorá je od rektora nezávislá.
Figeľ: Titul mám právom
„Stanovisko nezávislej Akreditačnej komisie potvrdilo právoplatné nadobudnutie titulu a vyvrátilo tak lživé a zavádzajúce obvinenia mojej osoby,“ povedal šéf KDH.
Akreditačná komisia overovala zhruba 90 doktorátov, ktoré škola zo sociálnej práce udelila od svojho vzniku. Súčasťou kontroly bol aj PhD. špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Fišera nevedel povedať, za akých okolností titul v roku 2009 dostal, pretože ho na zasadnutí komisie nepreberali. Škola aj Kováčik podrobnosti o štúdiu taja.
Minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru musí teraz rozhodnúť, či škole ostane právo udeľovať doktorandské tituly zo sociálnej práce. Odporúčanie Akreditačnej komisie, ktorá ho chce škole ponechať, má preňho len odporúčací charakter.
Čaplovič pred dvoma týždňami v rozhovore pre SME vravel, že komisia našla vážne pochybenia a pripustil, že škole právo vezme. Teraz vraví, že rozhodnutie komisie mu ešte neprišlo a musí sa s ním podrobne oboznámiť.
Krčméry vraví, že ministri doteraz odporúčania komisie akceptovali.
Rektor súhlasí s tým, aby vysoká škola po novom vyžadovala od uchádzačov o PhD. zverejnenie aspoň jednej publikácie v medzinárodnom periodiku, ako to navrhuje komisia.

Beata
Balogová
