Dôvodmi pre začatie stíhania mali byť nevýhodný predaj pozemkov, prevod cirkevných peňazí na Sokolov účet či milióny korún pre združenie jeho synovca.
BRATISLAVA. V kauze trnavského arcibiskupa Jána Sokola vidí vyšetrovateľ zločin. Informovali o tom Hospodárske noviny.
„Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ potvrdil hovorca trnavskej prokuratúry Mojmír Huna.
Trestné oznámenie podala audítorka, ktorá preverovala hospodárenie počas pôsobenia arcibiskupa Sokola. Stalo sa tak po odvolaní Sokolovho nástupcu Róberta Bezáka.
Dôvodom mal byť nevýhodný prenájom pozemkov, prevod cirkevných peňazí na Sokolov účet či dvadsať miliónov korún pre občianske združenie jeho synovca. S médiami audítorka nechce hovoriť.
Nikoho neobvinili
V prípade zatiaľ nikoho neobvinili, informuje denník.
Vyšetrovateľ podľa Hunu rozhodne o konkrétnom obvinení po vyhodnotení dôkazov, ktoré teraz zabezpečuje. Za zločin hrozí tri až osem rokov väzenia.
Hospodárske noviny uviedli, že sadzba môže byť ešte vyššia, lebo podľa vyšetrovateľa bol páchaný „závažnejším spôsobom“, teda dlhšie obdobie.
Arcidiecéza si objednala nový audit. „Vzhľadom na prebiehajúci audit a vyšetrovanie sa k celej veci nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Dušan Kolenčík.
Kolenčík Hospodárskym novinám povedal, že podozrenia nechcú komentovať aj preto, aby nedošlo z ich strany k ovplyvňovaniu.
Vyšetrovateľ sa pri zdôvodnení trestného konania odvoláva na paragrafy, podľa ktorých mali v Trnave skresľovať účtovníctvo a údaje potrebné na jeho kontrolu.
Neevidované účty
O audítorkinom podaní v lete informoval denník SME. Pochybnosti sa majú týkať dlhého obdobia, preverovali roky 2002 až 2008.
Milióny eur mali podľa trestného oznámenia smerovať občianskemu združeniu Metropolitánik, ktoré zastupoval Jozef Sokol.
Metropolitánik sídli v Jacovciach, kde sa Sokol narodil. Združenie tam stavia domov dôchodcov.
Sokol vo vyhlásení vysvetľoval, že jeho priatelia, manželia z USA, v testamente odkázali svoj majetok na charitatívne ciele. Jedným z nich mal byť aj penzión pre dôchodcov.
Audítorka tiež mala zistiť, že v diecéze nebolo evidovaných niekoľko desiatok účtov, na ktoré chodili cirkevné peniaze.
Pochybnosti boli aj okolo Bezákovho pôsobenia, píšu Hospodárske noviny. Vatikán ho podľa denníka odvolal z funkcie okrem iného pre založenie obchodných spoločností – Ninett, Hunt a Hanalex.
Bezákovi vyčítali, že boli spravované laikmi mimo územia diecézy, ako aj hospodárenie v nich.