BRATISLAVA. Nové školské odbory nepodporujú protesty, ktoré školský odborový zväz organizuje tento týždeň v krajských mestách.
Vnímajú ich skôr ako symbolický manifest a nechávajú na svojich členoch, či sa do nich zapoja.
"Vyhrať môžeme len vtedy, ak sa opätovne zorganizujeme a vyhlásime neobmedzený ostrý štrajk, na ktorom sa záväzne zúčastní aspoň 60 percent škôl prípadne zamestnancov školstva," napísalo vo svojom stanovisku predsedníctvo.
Prinútiť vládu rokovať
Zorganizovanie neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý by bol úspešný, označili za svoj primárny cieľ.
"Štrajk má význam, keď prinúti vládu rokovať a ustúpiť, keď doň bude zatiahnutá veľká časť spoločnosti," odpovedal predseda Ľudovít Sebelédi na otázku, kedy by sa mohol ostrý štrajk znova uskutočniť.
Jednou z možností by podľa neho mohol byť aj bojkot maturít. Dôležitý však bude názor väčšiny školských zamestnancov.
Podľa odborárov idú aktuálne protestné aktivity do stratena.
Tvrdia, že demonštrácie a štafetové štrajky zamestnancom škôl zbytočne odoberajú energiu a neposúvajú školských pracovníkov k naozajstným zmenám v školstve.
"Dopadneme ako mäkkýše"
"Dali sme sa vmanipulovať do zdĺhavých vyjednávaní o päť či desať percent... Sme už zo súčasného vývoja unavení a aj verejnosť nás začína vnímať ako neschopných jasne vyjadriť svoje požiadavky a vytrvať. Nakoniec naozaj dopadneme ako mäkkýše a to podstatné sa nezmení," domnievajú sa predstavitelia nových odborov.
Podstatné sú pritom podľa nich tri veci. V akom prostredí sa budú deti vzdelávať, či bude deti učiť finančne zabezpečený profesionál, alebo "ekonomicky vystresovaný poloučiteľ", a s akými nástrojmi bude učiteľ pôsobiť na deti.
Vláda podľa školských odborárov zavádza verejnosť
BRATISLAVA. Zvýšenie platov o päť percent a nariadenie vlády, podľa ktorého pôjde do platov celých sto percent mzdového normatívu, podľa školských odborárov určite nezaručuje zvýšenie platov zamestnancov školstva o 11,2 percenta.
Preto odbory s takýmto riešením zásadne nesúhlasia a považujú ho za zavádzajúce voči verejnosti.
"Buď sa niekto mýli a nevie zrátať čísla alebo je to politický zámer diskreditovať Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a štrajkujúcich pred verejnosťou - veď my im dávame 11,2% a im je to stále málo!" píšu odborári v reakcii na vyhlásenia ministra financií Petra Kažimíra.
Podľa neho platy učiteľov na budúci rok stúpnu o 11,2 percenta zo súčasných 840 na 934 euro.
Odbory preto vyzývajú vládu a ministra školstva Dušana Čaploviča na konštruktívny dialóg, ktorý stanoví víziu nášho školstva na obdobie vládnutia tejto vlády.
Chcú, aby sa zvýšil prídel z HDP do školstva tak, aby sme sa čo najskôr vyrovnali vyspelým štátom Európskej únie a zabezpečili vhodné materiálne a technické vybavenie škôl ako aj kvalitné vzdelávanie našich detí a mládeže, ktoré je zárukou rozvoja nášho štátu.