SME

Zdravotné sestry: Nevyrazíme dvere ako Kollár

Sestry by mali byť razantnejšie a ministerka by mala odložiť ovcu, myslí si sestra, ktorá sa súdi s nemocnicou.

Zuzana Zvolenská.Zuzana Zvolenská. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Po týždňoch slovných prestreliek a vzájomného obviňovania sa komora sestier a ich odbory v pondelok stretli s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou (Smer).

V novembri sestry sformulovali osem požiadaviek, po stretnutí sa hovorilo o blížiacich sa sviatkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Asi sme aj pani ministerke chceli zaželať pokojné vianočné sviatky a naše kolegyne upokojiť, že komora ani odbory nespia, že sme jednotní a dnes sme sa tu zišli,“ povedala po rokovaní šéfka komory sestier Mária Lévyová.

SkryťVypnúť reklamu

Bez záruk

Na rokovanie išli sestry s tým, že chcú nahradiť momentálne pozastavený zákon, ktorý im zvyšuje mzdy, novým. Takým, ktorý by nebol napadnuteľný na Ústavnom súde.

Sestry však prijali návrh ministerstva, ktoré pripraví zákon o úprave platov všetkých zdravotníkov. V minulosti boli s lekármi proti takémuto zákonu.

Šéfka sesterských odborov Iveta Svetlanská tvrdila, že hotový bude na prelome marca a apríla.

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková oponovala, že taký termín na rokovaní nepadol a presne stanovený nie je.

Bez úspechu zostáva aj snaha sestier zakázať rozdeľovanie úväzkov. Ministerstvo im povedalo, že legislatívnu úpravu ministerstvo musí prediskutovať s právnikmi.

Odbory napriek tomu, že ani jedna z ôsmich požiadaviek nie je splnená a termíny sú podľa Svetlanskej „zahmlené“, odbory ani komora sa nechystajú pritvrdiť a ísť do ostrých štrajkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemyslím si, že by sme mali ísť kollárovským príkladom – prísť a vyraziť dvere,“ povedala šéfka odborov.

Odvážna čaká na súd

Sestra Mária Dulajová, ktorá zažalovala nemocnicu v Žiari nad Hronom za to, že na ňu riaditeľ robil nátlak pri podpise zmluvy, si razantnejší postup predstaviť vie.

Dulajovú nemocnica vyhodila za odmietnutie zmluvy, v ktorej jej úväzok rozdelili na sestru a administratívnu pracovníčku.

Nemocnice tak masovo obchádzali povinnosť zvýšiť sestrám platy. Teraz Dulajová pracuje v nemocnici v Bratislave.

Na pojednávanie, ktoré bolo na žiarskom okresnom súde začiatkom decembra, nemocnica neprišla, lebo zmenila v poslednej chvíli právnika. Súd preto pojednávanie odročil na 5. februára.

„Verím, že to vyhráme,“ povedala o trojici sestier, ktoré dali žalobu. Druhá má pojednávanie zajtra, tretej ešte nestanovili termín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 232
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 783
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 542
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 4 339
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 225
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 729
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 764
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin de Bruyne.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
Leon Draisaitl oslavuje gól v 1. zápase finále play-off NHL.

Víťazný gól padol až v 20. minúte predĺženia.


Novak Djokovič

Srb triumfoval v štyroch setoch.


TASR
Cristiano Ronaldo v zápase Nemecko - Portugalsko (semifinále Ligy národov)

Portugalci sa stali prvými finalistami Ligy národov.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu