BRATISLAVA. Priemerné mzdy pedagogických a odborných zamestnancov sa podľa školských odborárov na budúci rok po päťpercentnom zvýšení dostanú na úroveň 803 eur.
K tomuto číslu odborári dospeli na základe údajov, podľa ktorých bolo pedagogických a odborných zamestnancov celkovo 87 867 a ich priemerná mzda v treťom kvartáli dosiahla 764 eur.
"Odhad priemernej mzdy na rok 2013 zahŕňa všetkých pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí sú financovaní cez kapitolu ministerstva školstva a podielové dane," uviedol v utorok Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
"Rozporuplné vyhlásenia predsedu vlády, ministra financií, ministra školstva o náraste platov zamestnancov v školstve v roku 2013 rozbúrilo hladinu v školách a školských zariadeniach a vo verejnosti," konštatujú odborári.
Preto sa rozhodli priniesť podľa nich relevantné informácie o očakávanom zvýšení platov o päť percent podľa oficiálnych štatistických zdrojov.
Kažimír sa vo výpočtoch dostal cez 900 eur
Kabinet minulý týždeň pridal učiteľom do taríf päť percent a prijal nariadenie, aby celý mzdový normatív išiel na platy učiteľov.
Premiér Robert Fico najskôr hovoril, že učitelia si prilepšia o 50 až 60 eur. Neskôr minister financií Peter Kažimír vyhlásil, že oproti tomuto roku ich priemerný plat porastie o 94 eur.
Ministerstvo financií vysvetlilo, že zmenou nariadenia dosiahne plat učiteľa na budúci rok 896 eur a zvýšením miezd o päť percent priamo do taríf bude napokon priemerná mzda učiteľa na budúci rok 934 eur.
Podľa ich údajov sa tak zvýši priemerná mzda učiteľov základných a stredných škôl z 840 eur na 934 eur, čo napokon predstavuje zvýšenie priemerných platov o 11,2 percenta.
Školy zvažujú bojkot polročnej klasifikácie
Bratislavské a niektoré ďalšie školy z regiónov, ktoré sa zapojili do štafetových štrajkov, rozmýšľajú o ďalšej forme protestu.
Učitelia by v rámci neho odmietli uzavrieť polročnú klasifikáciu. Tým by vznikol problém najmä pre deviatakov a maturantov, ktorí potrebujú známky na prihlášky. Na sociálnej sieti o tom informuje učiteľ Radim Kovařík.
Na tomto návrhu sa podľa neho učitelia dohodli počas pondelkovej diskusie na bratislavskom Gymnáziu L. Novomestského, ktoré v utorok prevzalo štrajkovú štafetu.
"Je to forma učiteľskej neposlušnosti, ktorá je len a len na učiteľoch. Týmto krokom chceme prinútiť vládu rokovať o našich požiadavkách, s ktorými sme vstupovali do neobmedzeného štrajku a neboli splnené," napísal na sociálnej sieti Kovařík.
Ministerstvo: Bojkot by bol v rozpore so zákonom
Ak by sa škola do protestu zapojila, vyučovanie, písanie testov či skúšanie by riadne pokračovalo, známky by si však každý učiteľ zaznamenával iba pre seba.
"Žiakom môže ústne povedať, ako dopadli v teste či skúšaní, koľko dostali bodov, ale oficiálne známku nezapíše do klasifikačného hárka ani do internetovej žiackej knižky. Nebude tak možné uskutočniť klasifikačnú poradu a ani vydávať vysvedčenia," napísali v utorok na stránke Štafetový štrajk na sociálnej sieti učitelia.
Neklasifikovanie by podľa nich trvalo dovtedy, kým nebudú splnené pôvodné požiadavky ostrého neobmedzeného štrajku.
Ako uviedol hovorca ministra školstva Michal Kaliňák, bojkot polročnej klasifikácie žiakov by bol v rozpore so zákonom.
"Školský rok sa delí na dva polroky, každý z nich musí byť uzavretý klasifikáciou. Jej výsledkom je práve vysvedčenie či výpis prospechu. Preto úvahy o neklasifikovaní žiakov a študentov sú v rozpore s tým, čo káže školský zákon," vyhlásil hovorca.
Protesty pokračovali v krajských mestách
V utorok popoludní pokračovala séria protestov, ktoré organizujú školskí odborári.
Protestného pochodu v Banskej Bystrici sa zúčastnilo približne 400 pedagógov a študentov. Akciu organizovalo Gymnázium J.G. Tajovského, k štafetovému štrajku sa pridali aj ďalšie školy.
Na Hlinkovom námestí v Žiline sa zišli približne dve stovky učiteľov. „Našim hlavným motívom je, aby sa školstvo dostalo nielen do politickej, ale aj finančnej priority spoločnosti,“ povedal podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku Martin Maták.
Približne 800 ľudí sa stretlo na protestnom zhromaždení v Prešove. "Učitelia sú veľmi pobúrení vyhlásením vlády z minulého týždňa," povedala predsedníčka prešovskej Krajskej rady Združenia základného školstva OZPŠaV Darina Nagyová, "jednak čo sa týka navýšenia platov aj deklarácie samotnej výšky priemerného platu zamestnancov školstva."
Týždeň protestov vyvrcholí v Bratislave
Predseda Odborového zväzu Pavel Ondek v Prešove uviedol, že týždeň protestov sa skončí v piatok v Bratislave s tým, že účastníci protestných zhromaždení adresujú vláde a ministrovi školstva výzvu, aby predstavili zmysluplnú víziu, ktorá by mala viesť k skvalitneniu školstva.
"Ako mienia zabezpečiť materiálne a technické záležitosti v jednotlivých typoch škôl, a samozrejme, aj financie vedy a výskumu," povedal Ondek.
Termín, ktorý dávame, je do 8. januára, kedy nastupujú žiaci do škôl po novom roku," dodal.
Na zhromaždení i pred novinármi niekoľkokrát zdôraznil, že štrajk je zatiaľ prerušený. Nevylúčil však, že po 8. januári môže štrajkový výbor rozhodnúť o jeho pokračovaní.
Päťpercentný návrh je v parlamente
Platové tarify učiteľov a odborných zamestnancov školstva by od budúceho roka mali vzrásť o päť percent.
Predpokladá to pozmeňujúci návrh k zákonu o štátnom rozpočte, ktorý v utorok predložil poslanec Daniel Duchoň (Smer).
V Duchoňovom návrhu sa píše, že platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov sa od 1. januára 2013 zvýšia o päť percent, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2013 nedohodne inak.
Pôvodný pozmeňujúci návrh k rozpočtu hovoril, že učitelia dostanú päť percent alebo nič. Zvýšenie platov nemôžu očakávať hasiči, záchranári či policajti.
"Funkčné platy príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Národného bezpečnostného úradu a colníkov sa v roku 2013 zvýšia o nula percent od 1. januára 2013," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.
Premiér Robert Fico (Smer) minulý štvrtok po mimoriadnom rokovaní vlády vyhlásil, že platy učiteľom sa zvýšia, aj keď odborári odmietli vládnu ponuku.
tasr