Ani disciplinárne konanie nemusí sudkyňu obrať o vysoké odchodné. Zákon totiž na prípady, ako je ten jej, nemyslí.
BRATISLAVA. Disciplinárne stíhaná sudkyňa Ľudmila Hatalová môže odísť do dôchodku s odstupným 28-tisíc eur.
Hoci sudkyňu obviňujú, že nedbalým prístupom prispela k vražde Zuzany Dzivej, ktorú v marci zastrelil bývalý manžel, prezident môže rozhodnúť o jej odchode do dôchodku, čím sa jej stíhanie skončí.
Bratislavská okresná sudkyňa čelí počas svojej štyridsaťročnej kariéry tretiemu disciplinárnemu konaniu.
V septembri ho podal minister spravodlivosti Tomáš Borec pre údajné pochybenie v prípade zavraždenej Zuzany Dzivej.
Ako trest jej navrhol zrážku 70 percent platu na jeden rok.
Hatalová sa však teraz môže disciplinárnemu konaniu aj prípadnému trestu vyhnúť a dostať vysoké odchodné.
Ako na svojom blogu upozornil študent masmediálnej univerzity Marián Luha, sudkyňa dovŕšila 65 rokov, čo znamená, že prezident Ivan Gašparovič bude rozhodovať o jej odvolaní z funkcie.
Ak by ju odvolal, tak stratí funkciu sudcu a disciplinárne konanie sa zastaví.
Po odvolaní odchodné
Ak Hatalovú odvolá prezident skôr, ako stihne rozhodnúť disciplinárny súd, tak ju čaká maximálne odchodné. Má naň nárok každý sudca, ktorý odchádza do dôchodku. Jeho výška je odstupňovaná podľa toho, ako dlho súdil.
Keďže Hatalová si obliekala talár od roku 1972, mala by dostať desaťnásobok naposledy určeného základného platu sudcu. Ide o vyše 28-tisíc eur.
Sudca stráca nárok na odchodné, ak ho súd odsúdi za trestný čin. Rovnako oň príde, aj keď ho disciplinárny súd potrestá najprísnejšie, teda odvolaním z funkcie.
Nárok na odchodné stráca sudca aj v prípade, že sa funkcie sám vzdá.
Hatalová na otázku, či nezvažuje odchod z funkcie, neodpovedala. Nevyjadrila sa ani k otázkam, či pripúšťa pochybenia, ktoré jej minister Borec vyčíta.
Zaslúži si lepší plat sudca okresného súdu či učiteľ, ktorý učí na škole blízko osady, pýta sa Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Čakajú pätnásti
Hatalová je v balíku pätnástich sudcov, čo už koncom októbra posunula Súdna rada prezidentovi na rozhodnutie o odvolaní.
Gašparovič žiadne lehoty na rozhodnutie nemá, z minulosti sú známe prípady, keď odvolanie zdržiaval aj roky.
Zákon vôbec nemyslí na situácie, keď je sudca pred dôchodkom disciplinárne stíhaný. Stačilo by pritom, ak by rozhodnutie o odchodnom mohlo padnúť až po skončení prípadného disciplinárneho konania a preukázaní viny či neviny.
Takejto zmene sa nebráni ani minister spravodlivosti Tomáš Borec (za Smer).
Čaká však na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý sa zaoberá zákonom o sudcoch. Kým nebude poznať verdikt, do ďalších zmien zákona sa nepustí.
„Treba zachovávať prezumpciu neviny, ale systémovo je možné o tom diskutovať pri novele statusových zákonov,“ pripúšťa aj šéf ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer).
Myšlienke upraviť zákon sa nebráni ani exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Vážnym trestom doteraz unikala
Zo smrti svojej matky obviňuje Roman Dzivý okrem nečinnej sudkyne aj políciu a prokuratúru.
BRATISLAVA. Pochybenie v prípade zavraždenej Zuzany Dzivej nie je jediné, pre ktoré sudkyňa Ľudmila Hatalová čelí disciplinárnemu stíhaniu. V minulosti už vyviazla bez trestu a s napomenutím z dvoch.
Disciplinárne ju stíhali za to, že vraj nekonala v kauze bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu. Disciplinárny súd ju oslobodil.
Následne ju vinili z nečinnosti v štyroch prípadoch bývalého vedenia SIS na čele s Ivanom Lexom. Hoci vraj neurobila žiaden úkon aj štyri roky, trestom bolo pre ňu podľa týždenníka .týždeň len napomenutie.
Mnoho vyhrážok
V kauze vraždy Zuzany Dzivej jej minister spravodlivosti Tomáš Borec vyčíta viac pochybení.
Dzivú zastrelil v marci jej exmanžel, ktorý následne zabil aj seba. Vražde predchádzalo mnoho vyhrážok, na ktoré sa Dzivá sťažovala na polícii. Často zbytočne.
Do väzby sa Dzivý dostal v roku 2009 po tom, ako na Zuzanu vystrelil z pištole. Našťastie netrafil.
Vďaka kaucii 5000 eur sa po pár mesiacoch ocitol na slobode. Tvrdil, že pištoľ vystrelila náhodne a sľuboval, že už nebude páchať žiadnu trestnú činnosť.
A hoci po dvoch rokoch prisľúb nedodržal a polícia ho opäť obvinila, kaucia mu neprepadla. Práve rozhodnutia o peňažnej záruke sa týka jeden z bodov Borecovho návrhu voči sudkyni Hatalovej.
Nenariadila pojednávanie
Ďalší súvisí s preverovaním zdravotného stavu Dzivého. Ten sa mu vraj tak zhoršil, že nemohol chodiť na pojednávania. Sudkyňa však nevyužila všetky poriadkové opatrenia, aby u ošetrujúceho lekára zistila jeho skutočný stav.
V treťom bode disciplinárneho návrhu jej minister vyčíta nečinnosť. Od apríla 2011 až do apríla 2012 „nenariadila hlavné pojednávanie a ani neurobila žiadne úkony, ktoré by viedli k ukončeniu trestnej veci, hoci tak mala a mohla urobiť“.
Syn Dzivej Roman vraví, že prípad jeho mamy nie je len o sudkyni. „To, že nekonala, je o nej známe. Nebol to len tento jeden prípad, no hádam bol tento posledný.“
Zo smrti svojej mamy obviňuje aj policajtov, ktorí mamu dostatočne nepočúvali, keď sa sťažovala na vyhrážky, rovnako aj prokuratúru, ktorá nechala neskoršieho vraha na slobode. „Je to jedna justičná mafia,“ hovorí Roman.

Beata
Balogová
