BRATISLAVA. Časť učiteľov uvažuje, že žiakom na konci januára nedá polročné vysvedčenia. Chcú tak pritlačiť na vládu, aby dala školstvu viac peňazí a zvýšila ich tarifné platy o desať percent.
„Takýto bojkot môže zabrať. Od vlády chceme len splnenie pôvodných požiadaviek,“ vraví zástupca riaditeľa Gymnázia Myjava Radim Kovařík.
Tamojší učiteľský zbor v stredu rozhodne, či by do takéhoto protestu išiel.
Sťažené prijímačkyPožiadavky
Čo učitelia chcú
aby vláda každý rok pridala školstvu 0,3 percenta HDP,
aby platy v školách časom dosiahli 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve,
budúci rok rast taríf o desať percent.
Najviac by sa krok dotkol deviatakov a maturantov, ktorí polročné vysvedčenia potrebujú pri prijímaní na stredné a vysoké školy.
„Štrajk mi neprekážal, ale keby synovi sťažili nástup na strednú, to by ma rozčúlilo,“ vraví matka deviataka Jana Hroncová z Banskej Bystrice.
Proti je aj minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru. Učiteľom odkázal, že neodovzdaním polročných vysvedčení by porušili školský zákon.
Nová forma protestu sa predvčerom začala spomínať na stretnutí zástupcov zhruba osemdesiatich základných a stredných škôl, ktoré po prerušení celoslovenského štrajku podporili možnosť štafetového štrajku.
Spustia ho iba pod podmienkou, že získa masovú podporu.
Váhajú aj učiteliaTraja riaditelia škôl, ktorých SME oslovilo, neboli návrhom nadšení.
„Nejde o správne riešenie. Učitelia mali bojovať štrajkom, ale nedokázali sa zjednotiť,“ hodnotí šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň.
„Zatiaľ na to nemám názor. S kolegami som nehovoril,“ povedal riaditeľ Gymnázia na Ulici 1. mája v Púchove Miroslav Kubičár.

Beata
Balogová
