Herec sa podľa policajného prezidenta stretával s policajtom, drogy však kupoval sám a bez jeho vedomia.
BRATISLAVA. Polícia hovorí, že herec Dušan Cinkota klame, ak tvrdí, že približne 200 dávok pervitínu, za ktoré si má odsedieť osem rokov vo väzení, kupoval pod jej vedením.
„Oslovil istého policajta, ale nešlo o oficiálne riadenú spoluprácu. V žiadnom prípade sa nevykonala kontrolovaná dodávka alebo predstieraný prevod, v ktorom by on vystupoval ako agent,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar.
Cinkota sa s policajtom údajne stretol sedemkrát. Informácie, ktoré mu dal, sú utajovanou skutočnosťou, nijako však nesúviseli s akciou v Dúbravke, po ktorej ho zatkli.
Polícia tam sledovala skupinu „varičov“ drogy a zistila, že tam chodí kupovať drogy aj Cinkota. Policajt, s ktorým sa stretával, o tom vraj nevedel, herec mu to nepovedal.
Ak by kupoval drogu ako policajný agent, prevod by musel schváliť minister vnútra a použili by sa policajné peniaze.
Cinkota kupoval drogy za vlastné. „Za všetkým by bola veľmi rozsiahla dokumentácia, rozhodne by o tom ostala administratívna stopa,“ hovorí Gašpar.
Na pojednávaní podľa neho vypočuli policajta a priamo ho konfrontovali s Cinkotom. Hercovu obhajobu podľa neho súd riadne preskúmal a neuveril jej.
„Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal Cinkotov obhajca Tomáš Plank.
Je na úteku?
Herca minulý týždeň odsúdili na osem rokov väzenia. Na vyhlásení rozsudku nebol, súd však poslal policajtom oficiálnu informáciu, aby ho okamžite našli a priviezli do väzenia.
„Začali sme po ňom pátrať. Preverujeme všetky miesta, kde by mohol byť. Ak ho nenájdeme, budeme postupovať podľa zákona ďalej,“ povedala krajská policajná hovorkyňa v Banskej Bystrici Mária Faltániová.
Polícia nepovedala, ako dlho bude Cinkotu hľadať. Ak sa im to nepodarí, oznámia to súdu a ten pravdepodobne vydá zatykač. To už by herca začali hľadať oficiálne všetky policajné zložky.
Krajský súd v Bratislave nevedel povedať, či Cinkotovi hrozí aj stíhanie za marenie výkonu súdneho rozhodnutia a či by mu to mohlo zvýšiť trest.
Preplnené väzenia
Ku koncu novembra eviduje Krajský súd v Bratislave podľa hovorcu Pavla Adamčiaka 33 odsúdených, ktorí mali nastúpiť, ale nenastúpili do väzenia. Keďže väzenia u nás sú preplnené, bežne sa stáva, že odsúdení nenastúpia trest hneď potom, ako ich súd odsúdi.
Najmä pri ľahších trestoch to býva aj tak, že im určia konkrétny dátum, kedy sa má trest začať. Niekedy je to aj niekoľko mesiacov po vynesení rozsudku.
Celkovo u nás podľa hovorcu Zboru väzenskej a justičnej stráže Adriána Baláža evidujú 1811 osôb, ktoré na trest nenastúpili. Je to 1584 mužov a 227 žien.
Povedať presne, koľko ľudí je na úteku, sa nedá. V štatistikách o nenastúpení do väzenia môžu byť aj takí, čo sú už odsúdení v inom väzení pre iný trest. Vo väzeniach je aj s obvinenými dovedna asi 12-tisíc ľudí.
Petíciu podpísali tisíce
Cinkotov kolega, herec Andrej Hryc po rozsudku rozbehol petíciu za to, aby prezident udelil Cinkotovi milosť. Do stredajšieho popoludnia ju podpísalo približne trinásťtisíc šesťsto ľudí.
Petíciu podpísalo viac kolegov herca. Trest sa im zdá neadekvátny a Cinkota sa za päť rokov podľa nich zmenil. Herec dostal osem rokov, pretože ho s drogami chytili už druhýkrát.

Beata
Balogová
