BRATISLAVA. Odbor osobitného určenia Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky má za sebou tri roky pôsobenia, počas ktorých sa podieľal na riešení a objasňovaní dvoch stoviek trestných káuz.
„Obzvlášť závažné trestné činy spáchané organizovanou skupinou tzv. jakšíkovcov, takáčovcov, členov tzv. bankomatovej, bytovej, drogovej mafie, to je len časť trestných vecí, ktorými sa od vzniku Odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, teda od 1. novembra 2009, jeho prokurátori zaoberajú,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová.
Majú osem prokurátorov
Na odbore pracuje osem prokurátorov. Do 1. januára 2011 prokurátori vybavili 77 trestných vecí, teda 53 percent prípadov.
K 1. novembru 2012 bolo vybavených 132 trestných vecí, teda 80 percent prípadov. Prokurátori za dané obdobie podali obžalobu v 23 kauzách proti 79 obvineným.
Vzhľadom na charakter trestnej činnosti, ktorej objasňovaniu sa prokurátori odboru venujú, sú často v trestnom konaní využívané informačno–technické prostriedky a prostriedky operatívno-pátracej činnosti.
V roku 2010 súdy povolili 81,81 percenta domových prehliadok, v rokoch 2009 až 2011 boli návrhy úspešné na 100 percent.
Rovnako 385 návrhov na odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky či na vyhotovovanie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov bolo súdom akceptovaných na 100 percent.
„Vysoká úspešnosť návrhov prokurátorov, ktoré boli predkladané súdom, nasvedčuje náležitej pozornosti, ktorú prokurátori venovali koncipovaniu obsahových náležitostí návrhov, kvalite skutkového stavu veci zisteného policajtmi v čase podania návrhov, ako aj efektivite použitia informačno–technických prostriedkov a prostriedkov operatívno-pátracej činnosti v trestnom konaní,“ konštatuje riaditeľ Odboru osobitného určenia GP SR Peter Šufliarsky.
Drogy aj lúpeže
V spomínanom období najčastejšie pracovali na riešení prípadov trestných činov nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania, lúpeží, vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, ako aj zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Okrem toho prokurátori odboru robia tzv. dohľadovú právomoc (dohľadovanie nápadu od prokurátorov okresných a krajských prokuratúr). Za tri roky mali dohľad v 136 veciach.
Pri svojej činnosti odbor osobitného určenia úzko spolupracuje s orgánmi Policajného zboru, predovšetkým s jednotlivými úradmi boja proti organizovanej kriminalite (teraz Národná protizločinecká jednotka NKA PPZ) a úradmi boja proti korupcii (teraz Národná protikorupčná jednotka NKA PPZ).
„Spolupráca sa neobmedzuje len na usmerňovanie policajtov prostredníctvom pokynov v rámci ustanovení Trestného poriadku, ale prokurátori sa zúčastňovali aj na najdôležitejších vyšetrovacích úkonoch,“ uviedla Gedrová a ako príklad uviedla výsluchy kľúčových svedkov, tzv. korunných svedkov, agentov a obvinených.