Peniaze na záujmové činnosti podľa normy nedostanú tie obce, kde deti navštevujú krúžky, ale tie, kde majú tieto deti trvalý pobyt.
BRATISLAVA. Od nového roka hrozí zánik niektorých centier voľného času (CVČ) či školských klubov.
Spôsobiť to majú zmeny zákonov z dielne ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer).
Tvrdia to aktivisti, ktorí pred troma týždňami rozbehli Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie školstva, ktorú doposiaľ podpísalo asi 7700 ľudí.
Zmeny za pochodu
"Tá situácia je taká, že uprostred školského roka, po vianočných prázdninách, uprostred mrazivej zimy sa deti môžu deti ocitnúť pred zamknutými bránami školských zariadení," vyhlásila na piatkovom brífingu pred budovou parlamentu šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková.
Jedným zo zákonov, ktorý môže ohroziť existenciu CVČ či klubov je zákon o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý začína platiť od 1. januára 2013.
Podľa tejto normy totiž nedostanú peniaze na záujmové činnosti obce, kde deti navštevujú krúžky, ale tie mestá a obce, kde majú tieto deti trvalý pobyt.
Samotní starostovia pritom podľa aktivistov nevedia, ako bude nové financovanie prebiehať a mnohí už deklarovali, že ich nič nezaväzuje k tomu, aby peniaze obciam, kde deti chodia na krúžky, naozaj poslali.
"Mnohí nám písali a hovoria, že nemajú žiadne pokyny. Pravdepodobne to dajú do rozpočtu na rok 2013, potom niekedy možno v marci príjmu nejaké všeobecné záväzné nariadenie, a potom možno začnú prerozdeľovať peniaze. Smutné na tom je, že novela nadobúda účinnosť 1. 1. 2013, čiže pravidlá sa menia za pochodu," povedala predsedníčka Petičného výboru Renáta Ocilková.
Klubom berú peniaze
Nariadením vlády z 28. novembra sa zároveň zmenili koeficienty financovania školských zariadení.
"Na školské kluby detí kleslo zo šesť na 1,6, čo znamená, že pri 60 deťoch na prvom stupni základnej školy dostane riaditeľ školy pri tomto koeficiente iba 480 eur hrubého na mesiac, čo nepokryje ani jeden mesačný plat. Pričom 60 detí potrebuje minimálne dve až tri vychovávateľky," vysvetlila Ocilková.
Rovnako sa podľa jej slov mení aj účel školských klubov, v ktorých sa má iba oddychovať a pripravovať na vyučovanie, nemá sa v nich realizovať záujmová činnosť.
"Keď zrušíme deťom záujmovú činnosť, možno budeme za chvíľu veľmi prekvapení, keď budeme hľadať zdroje financovania na liečbu závislých alebo gamblerov," priblížila.
Do parlamentu ich nevpustili
Problémy sú podľa nej napríklad v Prešovskom kraji. Ako príklad uviedla obec Jarovnice, kde má trvalý pobyt vyše 1000 detí, takže od štátu dostane podľa Ocilkovej o vyše 200-tisíc eur viac ako vlani.
Krúžky v obci však navštevuje len 19 detí. O tento balík peňazí naopak prídu mestá ako Spišské Podhradie či Levoča, kde deti reálne krúžky navštevujú.
Petíciu za spravodlivé školstvo v piatok pred budovou parlamentu podpisovali poslanci zo všetkých opozičných strán.
Aktivistov s petíciou do budovy parlamentu nepustili. Nedostali sme povolenie vstúpiť s petíciou do parlamentu a zbierať podpisy.
"Oficiálne sme žiadali vedúceho Kancelárie NR SR a dostali sme odpoveď, že môžeme byť iba pred budovou. Podľa možnosti až pod schodami," povedala Ocilková.
Ministerstvo kritiku odmieta
Ministerstvo školstva odmieta dnešné vyhlásenia aktivistov, že zmeny školských zákonov z dielne ministra Dušana Čaploviča (Smer) povedú od nového roka k zániku niektorých centier voľného času (CVČ) alebo školských klubov.
"Naopak, stojíme si za tým, že navrhované zmeny budú vnášať do systému poriadok, zodpovednosť a spravodlivosť a budú v záujme detí a ich rodičov," reagoval hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
"Je teda výsostne v kompetencii územnej samosprávy, ktorú si občania demokraticky zvolili, či si obec zriadi materskú školu, CVČ alebo ŠKD a ako ich bude financovať. Štát nastavil len kritériá, ako sa peniaze dostanú do jednotlivých obcí a samosprávnych krajov," povedal hovorca.
Mnohé CVČ či školské strediská záujmovej činnosti podľa neho zneužívali nastavený systém vo svoj prospech a z detí si urobili biznis a zdroj podnikania.