Podľa poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého nebude mať ministerstvo školstva také kompetencie, aby udržalo kontrolu nad peniazmi.
BRATISLAVA. Vláda k 31. decembru 2012 odvolá prednostov všetkých ôsmich krajských školských úradov. Kompetencie úradov totiž od nového roku prechádzajú pod obvodné úrady v sídlach krajov.
Návrh na odvolanie ôsmich prednostov predložil kabinetu minister školstva Dušan Čaplovič. Rezort sa neobáva straty peňazí po prechode kompetencií pod obvodné úrady.
„Transfer finančných prostriedkov bude transparentne zabezpečený a nie je dôvod vyhlasovať, že nastane nejaká ich strata,“ tlmočil postoj ministerstva jeho hovorca Michal Kaliňák.
Podľa neho sa nenaruší riadny chod škôl a školských zariadení a do procesu financovania je naďalej aktívne zapojené ministerstvo školstva, ktoré bude ich čerpanie sledovať a kontrolovať.
Kompetencie prejdú na ministerstvo
Hovorca ministerstva školstva pripomenul, že kompetencie krajských školských úradov bez zmeny prechádzajú na odbor školstva na obvodnom úrade v sídle kraja.
Metodické riadenie miestnej štátnej správy na úseku školstva zostáva v plnej kompetencii ministerstva školstva, ktoré ho bude uplatňovať prostredníctvom odborného útvaru na úseku školstva, zdôraznil Kaliňák.
Odbor školstva na obvodnom úrade bude mať naďalej kompetencie v oblasti kontroly, tak ako si ich naďalej zachováva ministerstvo školstva a ministerstvo vnútra.
Beblavý má obavy
Poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý viackrát zopakoval, že rezort školstva je od začiatku roka ošklbávaný o kompetencie a peniaze, či už v oblasti eurofondov alebo prechodu krajských školských úradov pod rezort vnútra.
Podľa Beblavého takto prechádza nemalá časť rozpočtu školstva a veľa kompetencií pod ministerstvo vnútra.
Obáva sa, že ministerstvo školstva nebude mať dostatočné kompetencie, aby udržalo kontrolu nad peniazmi.
O prácu príde takmer dvesto ľudí
Parlament ešte v októbri schválil zákon o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorý počíta so zánikom 64 špecializovaných krajských úradov, vrátane ôsmich krajských školských úradov. Ich kompetencie prejdú na obvodné úrady v sídlach krajov.
Zákonom odštartoval prvú etapu reformy štátnej správy ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa).
Pri zrušení krajských školských úradov, krajských stavebných úradov a územných vojenských správ prejdú ich kompetencie na obvodné úrady v sídlach krajov, keďže na nižšej úrovni v súčasnosti tieto úrady nemajú ekvivalent.
Pôsobnosť ostatných rušených úradov prejde na obvodné úrady v sídlach krajov príslušnej existujúcej špecializovanej miestnej štátnej správy.
Týka sa to krajských úradov životného prostredia, krajských pozemkových úradov, krajských lesných úradov, krajských úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a katastrálnych úradov na úrovni kraja.
O prácu by malo prísť v dôsledku rušenia špecializovaných krajských úradov 199 ľudí. Zákon, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2013, by mal štátny rozpočet v budúcom roku odľahčiť o asi 3,2 milióna eur.