Keď začal režisér PETR MINAŘÍK točiť dokument o Róbertovi Bezákovi, netušil, že o niekoľko mesiacov ho odvolajú. Arcibiskup natáčanie neprerušil a štáb Českej televízie zachytil momenty po odvolaní.
Prečo českému režisérovi napadne spraviť dokument o slovenskom biskupovi?
„Bola to náhoda. V júli 2011 som si prečítal záznam besedy s biskupom Bezákom na Pohode. Pripadalo mi neuveriteľné, ako svižne formuloval náročné teologické myšlienky a oslovil mladých ľudí, ktorí mu tlieskali postojačky. To som nikdy predtým nevidel. Nielen v cirkvi, ale v žiadnej organizácii. Napadlo mi, že by bolo dobré Róberta Bezáka predstaviť českej verejnosti. Oslovil som Patricka Diviša, ktorý má na starosti náboženskú tvorbu v Českej televízii, a súhlasil. Pôvodne to mal byť polhodinový portrét. V novembri som išiel za biskupom Bezákom do Trnavy a v januári sme začali.“
Hneď súhlasil?
„Ak to trochu preženiem, bral to ako nutné zlo. Televízny štáb nie je žiadna pohoda, je to skôr otravné.“
Pôvodne ste chceli nakrúcať ako dlho?
„Hovorili sme si, že to budú asi štyri natáčacie dni, ktoré rozložíme do dvoch či štyroch mesiacov. Že niečo natočíme v Trnave, niečo na strednom Slovensku. Bol vo funkcii a mal málo času. Možno si predstavoval, že si sadne a poskytne rozhovor, ale nútili sme ho, aby nás napríklad zobral do kaviarne.“
Potom prišlo odvolanie. Tušil, že to príde?
„V máji mal dobrý pocit z vizitácie, vrátil sa z Ríma a myslel si, že všetko je na najlepšej ceste. Keď sa to stalo, bol úprimne prekvapený. Nemohol to čakať. Nevidel som, že by mal čierne svedomie, bolo to preňho ako blesk z jasného neba. Nebol si vedomý žiadneho pochybenia.“
Súčasťou odvolania bol zákaz vyjadrovať sa pre médiá. Uvažoval, že s vami prestane točiť?
„Prišli sme do Trnavy 1. júla, ale odkázal nás na ďalší deň. Stretli sme sa asi hodinu potom, čo oznam o odvolaní vyšiel vo Vatikáne a stal sa oficiálnym. Hovoril, že s médiami nekomunikuje, ale nám rozhovor poskytne, lebo sme tam neprišli ako investigatívni novinári a nakrúcame jeho portrét.“
Aký bol ten rozhovor?
„Na jednej strane bol taký, ako ho každý pozná - nielen múdry a vzdelaný, ale aj vtipný. Ale toto bol už trochu pohrebný a ironický humor. Nevidel som skleslosť, ale bol prekvapený, sklamaný. Nijaký dramatický smútok či rozčúlenie. Bol unavený, čo vo filme vidno. Žiadne super informácie, ktoré by nikto nevedel, nám nepovedal. Nevedel viac ako my.“
Prečo ho odvolali?
„Úprimne, neviem. Variant prania špinavých peňazí, do ktorého by bol zapojený Vatikán, mi pripadá pritiahnutý za vlasy. Slovensko, ale aj Československo, keby existovalo, je asi príliš malé, aby zaujímalo Vatikán. Bolo by to veľmi kuriózne, ale dejú sa aj také veci. Podstatné je skôr, že je to človek, ktorý tak vyrástol nad miestne pomery, že sa nehodí do žiadnej hierarchie, nieto ešte do katolíckej cirkvi. Nie sú na to pripravení. Predstavitelia katolíckej cirkvi si myslia, že si môžu dovoliť čokoľvek, ale reakcia na jeho odvolanie ukázala, že už to neplatí, že už veriaci na Slovensku nie sú len dedinská pospolitosť tridsiatych rokov minulého storočia, ale moderná spoločnosť.“
Neskôr sa ukázalo, že počas vizitácie musel odpovedať na viacero urážlivých otázok napríklad o tom, ako sa oblieka, alebo či nekryje homosexuálov. Ako to bral?
„Mne sa tie otázky zdali neuveriteľné. Že to niekto takto blbo napísal a ešte aj s vecnými chybami. Ja som to s arcibiskupom neriešil. Videl som, ako chodí oblečený aj ako sa správa. Odpovede na tieto otázky som nepotreboval. Prekvapilo ma však, že vo Vatikáne ani nenašli niekoho, kto by to vedel napísať. Bolo to primitívne formulované a sršala z toho normalizácia, keď tiež nevedeli, ako majú takéto veci písať.“
Reakcia na jeho odvolanie ukázala, že veriaci už nie sú len dedinská pospolitosť 30. rokov minulého storočia.
Snažili ste sa osloviť napríklad Jána Sokola?
„Nie. Nerobili sme to zámerne. Chceli sme dávať priestor iba zaujímavým ľuďom. A tiež sme sa nechceli prioritne zaoberať tou kauzou, aj keď vo filme je. Uvažovali sme, či neosloviť Konferenciu biskupov Slovenska, ale videli sme ich reakciu v médiách a odpoveď mlčaním je asi najlepšia odpoveď.“
Vidíte v Česku podobnú osobnosť?
„Nevidím, ale nie som znalec cirkevných pomerov. Na Bezákovi nie je zaujímavé, že by bol nejaký revolucionár. Práveže on stojí pevne v tom, čo katolícka cirkev prednáša, nie je žiadny liberál, iba je otvorený diskusii smerom von. Zvlášť konzervatívne kruhy to berú tak, že my sme katolícka cirkev a buď nás akceptujete a absolútne poslúchate a potom k nám patríte, alebo nie a potom o vás nestojíme. Na Bezákovi je najzaujímavejšie, že on o ľudí stojí, veriacich aj neveriacich. V dokumente som ho nešanoval. Nakrúcal som to tak, že chcem vedieť, aký naozaj je. So strihačom sme sa zhodli, že sme ho nemali na čom chytiť. Nenechal sa vykoľajiť.“
Keď hovoríte, že nie ste znalec, ste veriaci?
„Toto by som nechcel do novín hovoriť. Nikdy predtým som nič s náboženstvom netočil ani som nemal sen nakrúcať v kostoloch. V kostoloch je často chladno a tma, kým sa tam neobjaví postava, ktorá to rozžiari a to Róbert Bezák dokázal.“
Niektorí politici špekulujú, že by Bezák mohol kandidovať za prezidenta. Čo si o tom myslíte?
„Že je to nemožné. Ani by nechcel a je aj nezvoliteľný. Priama voľba na Slovensku priniesla iba zlých prezidentov a v Česku si tiež teraz jedného zlého zvolíme. Bolo by to na úrovni zázraku, keby obstál Bezák.“
Arcibiskupovi odobrali možnosť slúžiť omše, žije z minima.
FOTO: ARCHÍVNE SITA
RTVS o váš dokument neprejavila záujem. Kde si ho pozrú tí, čo ho včera v Českej televízii nevideli?
„Asi to bude na stránke Českej televízie, ale určite to bude na internete, niekto to nahrá a dá na YouTube a nejako sa to už dostane von.“
Je šanca na zmenu pomerov v cirkvi?
„Nie som optimista. Osud Róberta Bezáka nie je spečatený a určite bude hrať veľkú rolu v duchovnom živote, ale na nejaké otvorenie sa cirkvi, to nevidím. Museli by sa začať rozprávať s ľuďmi a nezdá sa mi, že do toho pôjdu.“
Čo si myslíte o tom, ako teraz arcibiskup žije? Odobrali mu možnosť slúžiť omše, žije z minima.
„Je to neslušné a o to horšie, že práve od cirkvi by človek čakal spravodlivosť.“
Dokument sa volá Arcibiskup s ľudskou tvárou. Je to spojenie, ktoré sa spája so slovom socializmus a Alexandrom Dubčekom. Ako vám to v tejto súvislosti napadlo?
„S Dubčekom sa to veľmi porovnávať nedá, ale rok 1968 na určitý čas priniesol nadýchnutie a radosť. Arcibiskup Bezák tiež prináša povzbudenie. Dá sa to porovnať s naivnou snahou reformovať socializmus, ktorá sa nemôže podariť.“
Aj keď pomaly, katolícka cirkev spätne vyhodnocuje mnohé problémové udalosti, myslí si František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
