BRATISLAVA. Azyl si na Slovensku pýtajú najmä Somálci. Tento rok od nich registrujú 205 žiadostí o udelenie azylu.
Do azylového konania vstúpilo tiež 89 Afgancov, 59 Gruzíncov a 40 ľudí pochádzajúcich z Konga. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Bernard Priecel.
Práve migračný úrad ako prvostupňový správny orgán rozhoduje o udeľovaní azylu a poskytovaní doplnkovej ochrany cudzincom.
Na Slovensku tento rok registrujú 680 žiadostí o udelenie azylu, pričom azyl udelili 27 osobám.
„Keď osoba preukáže, že bola skutočne prenasledovaná v krajine pôvodu, tak môže získať azyl,“ povedal v rozhovore Priecel.
Ak prenasledovanie cudzinec nepreukáže, ale zároveň pochádza z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, ako je napríklad Somálsko, Irak či územie Palestíny, tak sa tomuto človeku udeľuje doplnková ochrana, ktorá vychádza z Európskeho práva.
„Voláme to aj malý azyl. Je na dobu jedného roka a cudzinec má vtedy rovnaké práva ako osoba s udeleným azylom,“ ozrejmil Priecel. V tomto roku udelili doplnkovú ochranu stovke cudzincov.
Podľa Priecela sa v posledných rokoch znižuje počet vstupov do azylového konania. Kým v období rokov 2001 až 2004 išlo ročne o niekoľkotisícové počty, od roku 2008 neprekročil počet žiadostí o azyl tisícku ročne.
Trend udeľovania samotného azylu kolíše, napríklad v minulom roku udelili 12 azylov, v roku 2010 išlo o 15 osôb a tento rok azyl získalo 27 ľudí.
Žiadatelia o azyl sú zväčša umiestňovaní do táborov v kompetencii migračného úradu. Ide o záchytný tábor v Humennom a dva pobytové tábory v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. Integrácia žiadateľov má niekoľko základných pilierov.
Okrem učenia slovenčiny je súčasťou integrácie získanie bývania, prvej práce, napojenie na sociálny a zdravotný systém a taktiež vstup do vzdelávacieho systému. Špecifickou oblasťou integrácie je komunikácia s mestami, obcami a médiami.