BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec predstavil na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Správu o základných otázkach justície.
Opozícia, ktorá rokovanie o justícii žiadala, až na Miroslava Kadúca (OĽaNO) na výbore chýbala. Neprišli Lucia Žitňanská (SDKÚ), Radoslav Procházka (KDH) a Gábor Gál (Most).
Madej: Ten kto kričí, je si na vine sám
"Každá bývalá vláda si myslela, že sa justícia vylieči sama. Pán Borec prichádza so systémovými krokmi, ktoré budú mať úspech. Problémy justície sa ale nedajú vyriešiť za trištvrte roka. Myslím, že v priebehu štyroch, poprípade ôsmich rokov ju vylieči," povedal Anton Martvoň (Smer).
Predseda výboru Róbert Madej (Smer) upozornil, že odo dňa, kedy bolo schválené programové vyhlásenie vlády, v rámci rezortu spravodlivosti zavládli podmienky také, že už nie sme svedkami hašterenia medzi najvyššími ústavnými činiteľmi.
Zároveň upozornil, že Slovensko je z hľadiska justície v hodnotení podľa správy Svetového ekonomického fóra na 140. mieste zo 144 krajín práve pre chaos a hašterenia v čase bývalej vládnej koalície.
"Údaje sa zbierali od februára do apríla 2012, teda za vlády Ivety Radičovej, keď ministerkou spravodlivosti bola Lucia Žitňanská. Ten kto kričí, je si na vine sám," odkázal Madej.
Kadúc Madeja upozornil, že štatistické zisťovania do spomenutého rebríčka prebehli v rokoch 2010 a 2011, kedy ešte "dobiehala" práve vláda Roberta Fica.
"Najnedôveryhodnejšia osoba stojí na čele Najvyššieho súdu, ktorú ste tam dosadili vy," vyhlásil Kadúc na adresu Smeru.
Výbor hlasmi všetkých prítomných siedmich poslancov správu odobril a odporučil plénu zobrať ju na vedomie.
Gál: Mnohí sudcovia rozhodujú podľa lístočkov
BRATISLAVA. Hoci na Slovensku existujú mnohí excelentní sudcovia, celkový stav justície je podľa podpredsedu Mostu-Híd Gábora Gála žalostný a je to všeobecne známe.
"Máme tu aj sudcov, ktorí rozhodujú na základe toho, aký lístoček dostanú. Predstavitelia štátnych orgánov tak zvrátene vykladajú zákony, že s prapôvodným návrhom nemajú nič spoločné. Ani Harry Potter by nevedel zmeniť význam niektorých zákonov tak, ako sa to deje na niektorých správnych konaniach a súdnych konaniach," vyhlásil v utorkovej parlamentnej debate k pomerom v justícii Gál.
Dodal, že hoci sudca už dnes nemusí brať do úvahy zmluvné ustanovenia, ktoré odporujú dobrým mravom, nedeje sa to, a súdy často rozhodujú podľa "malých písmeniek" na spodných stranách zmlúv.
"Súdne rozhodnutie je v niektorých prípadoch také neskoré, že je už zbytočné," zdôraznil Gál, podľa ktorého sú súdne konania preformalizované, byrokratické a zbytočné odročenia sú na dennom poriadku.
"Predvídateľnosť súdnych rozhodnutí už aby sme ani nespomínali. Súdy v takých istých veciach rozhodujú absolútne rôznorodo. Čo si má človek pomyslieť o justícii, keď je to ako lotéria," podčiarkol.
Dodal, že situáciu ešte zhoršujú nešťastné personálne rozhodnutia, či už je to nevymenovanie zvoleného generálneho prokurátora do funkcie, "odídenie" sudcov kritických k Štefanovi Harabinovi zo Súdnej rady, alebo fakt, že Najvyšší súd nemá od roku 2010 podpredsedu. "Marazmus s generálnym prokurátorom je memento. Prečo má občan dodržiavať zákon, keď tu vidí takýto príklad?," opýtal sa Gál poslancov.
Borec chce posilniť zodpovednosť
Poslankyňa Smeru Anna Vitteková na jeho slová reagovala stručnou poznámkou na adresu advokátov, medzi ktorých patrí aj Gál.
"Opísali ste justíciu neskutočne čierno. Len by som sa vás chcela opýtať, akou mierou sa na tomto stave podieľajú vaši kolegovia z advokácie?," opýtala sa.
Gál reagoval, že advokáti využívajú a niekedy aj zneužívajú nedostatky v systéme, rozhodnutia však prijímajú sudcovia.
Reagoval aj minister Tomáš Borec, podľa ktorého je v súdnictve veľké množstvo dlhodobých problémov a on je rozhodnutý ich riešiť.
"Sudcovia majú veľkú možnosť byť nezávislí. Ja chcem posilniť aj ich zodpovednosť," vyhlásil.
Na margo pripravovaných zmien v občianskom súdnom poriadku zdôraznil ich komplexnosť.
"Nejde o novelizáciu, ale rekodifikáciu občianskeho súdneho poriadku," podčiarkol. "Ale to sa nedá zo dňa na deň. Treba to nastaviť veľmi opatrne," upozornil, že k takejto zásadnej zmene prichádza po desiatkach rokov.