Poslanec KDH priznáva, že opozícia je slabá. Vrátane jeho strany.
Od posledných parlamentných volieb, po ktorých Smer zostavil jednofarebnú vládu, ubehlo deväť mesiacov.
Kým Ficova strana vládne bez väčších stresov a jej pokoj nedokážu zásadne nabúrať ani (ne)štrajkujúci učitelia, opozičné subjekty majú problém dohodnúť sa na aspoň trochu efektívnej spolupráci.
Vo väčšine z nich prebiehajú viditeľné vnútorné boje, preferencie prinajlepšom stagnujú a mnohí opozíciu ako celok označujú za klub zúfalých.
Nie je to po deviatich mesiacoch málo? Ako to vidia oni sami? Prinášame názory z každej opozičnej strany, dnes hodnotí poslanec Jozef Mikloško z KDH.
Lepšieho ako Figeľ nemáme, Procházka by nebol lepší
Ten priznáva, že opozícia je slabá a stále sa len hľadá. „Ľudia rozhodli, že chcú vládu jednej strany. Tá nás valcuje, lebo je nás málo, a tak nateraz nemáme šancu nič presadiť. Pravica je rozbitá, skoro všetky jej strany majú problémy.“
Za výnimku nepovažuje ani vlastnú stranu. „Ani KDH nie je v súčasnosti silnou opozíciou, naše témy momentálne neletia. Sme viac stredopraví ako praví, nie všetky témy pravice sú aj našimi.“
Súhlasí aj s poznámkou, že časť konzervatívnej agendy im uchmatli jednotlivci z OĽANO Igora Matoviča.
Na otázku, či by dnes šlo KDH do vlády so Smerom, Mikloško reaguje pozitívne. „Áno. Nemal som s tým problém už od začiatku, ale bol tam ten nepomer ich mandátov s našimi.“
Naopak, SaS vraj stále nemá koaličný potenciál. „V jej súčasnom zložení by sa s ňou nedalo vládnuť, znovu by sa to rozsypalo.“
Že ľudia si dnes s Figeľom spájajú najmä kauzu jeho bytu a titulu, Mikloško chápe, aj keď to nepovažuje za spravodlivé. Vraví, že na čele strany by potrebovali riadneho charizmatika.
„Momentálne ho nemáme.“ Dodáva, že ľudovou charizmou veľmi neovplývali ani bývalí predsedovia Ján Čarnogurský a Pavol Hrušovský.
„V staršej generácii straníkov takých ľudí nevidím.“ Nenadchýna ho však ani Radoslav Procházka. „Je mladý, prchký, lepším lídrom ako Figeľ by určite nebol.“
Svojho času kritizoval aj Daniela Lipšica, ktorý po odchode z KDH založil nový subjekt. „Jeho mančaft hodnotím futbalovo ako druhú alebo tretiu ligu. Ako je v Taliansku séria B alebo C."
Prezidentom nebude Čarnogurský ani Hrušovský
Priznáva aj to, že je čudné, ak sa proti sebe v prezidentskej voľbe možno postavia Hrušovský, Čarnogurský, prípadne Procházka.
On sám dokonca počul aj o kandidatúre Anny Záborskej. Šancu na víťazstvo si vie u nich predstaviť len ťažko.
Hrušovský by vraj mohol vyhrať, len ak sa za neho postaví SDKÚ, KDH a Most, a k tomu by „Smer musel postaviť slabšieho kandidáta.“
Podľa Mikloška však v parlamente v tomto volebnom období na rozdiel od minulosti panuje kultúrnejšia atmosféra. „Až na výnimky sa tam nedejú také zvady a nepadajú nadávky ako predtým.“
Tvrdí dokonca, že si našiel množstvo dobrých kamarátov aj v Smere. „Napríklad Brixi, Martvoň alebo Číž sú féroví chlapi.“
Páči sa mu tiež, že na nedávnom ekumenickom stretnutí poslancov medzi 35 účastníkmi boli aj deviati zo Smeru.

Beata
Balogová
