BRATISLAVA. Slovensko má tri roky na to, aby do svojej legislatívy zapracovalo novú smernicu Európskeho parlamentu, ktorá by mala zaistiť minimálnu úroveň ochrany obetí trestných činov.
Smernica hovorí o základných právach ako komunikácia v jednoduchom a zrozumiteľnom jazyku, právo na informácie, preklad či tlmočenie.
"Každý rok sa v Únii 75 miliónov ľudí stane obeťou závažného trestného činu alebo nehody. Únia preto navrhla spoločné európske pravidlá, ktoré by mali zaistiť minimálnu úroveň ochrany obetí trestných činov bez ohľadu na to, odkiaľ obeť pochádza a bez ohľadu na to, či ide o lúpež, znásilnenie alebo iný trestný čin," vysvetlil hovorca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrej Králik.
Prostredníctvom tejto legislatívy chce Únia zabezpečiť, aby sa niektoré základné práva rešpektovali na celom jej území. "Vychádzame z toho, že každý Európan si zaslúži rovnaký prístup," dodal Králik.
Členské štáty budú musieť zabezpečiť, aby obete trestných činov alebo nehôd dostávali informácie o priebehu právnych konaní v jazyku, ktorému rozumejú. Štáty im budú musieť zaručiť možnosť žiadať odškodnenie a budú musieť zabezpečiť ochranu súkromia.
Smernica tiež členským štátom nariaďuje zabezpečiť fungovanie služieb pre praktickú a duševnú podporu obetiam. Odborníci, ktorí budú v styku s obeťami, by mali mať primerané znalosti týkajúce sa citlivého zaobchádzanie.
Obete ďalej budú mať právo preskúmať rozhodnutie o nestíhaní podozrivého z trestného činu.
V prípade, že sa napríklad Slovák stane obeťou trestného činu v inom štáte Únie, členský štát musí zabezpečiť, aby obeť opäť nemusela vycestovať za hranice. V prípade znásilnení budú môcť obete trvať na tom, aby výsluch viedla osoba rovnakého pohlavia.
Na implementáciu smernice do slovenského právneho poriadku chce dohliadať podpredsedníčka Národnej rady Erika Jurinová.
"Bola by som rada, aby sme sa nemuseli o tri roky hanbiť, keď k nám príde nejaký zahraničný občan, stane sa mu nejaký trestný čin a my nebudeme vedieť, čo robiť," povedala Jurinová, ktorú smernica potešila.
"Veľmi vítam, že k nám prišla dobrá správa z Únie a verím, že smernica bude čoskoro implementovaná," dodala. Na Slovensku je nahlásených ročne okolo 100-tis. trestných činov. Domnieva sa však, že v skutočnosti je ich oveľa viac.
"Veľa trestných činov ostáva nenahlásených. Dôvod je jasný. Obete sa boja, že sa vyrojí množstvo problémov, s ktorými sa budú musieť vysporiadať sami," uzavrela.