BRATISLAVA. V prípade obchodovania s výrobkami z tuleňov a spôsobenia trvalej ujmy na exemplároch ohrozených rastlín a živočíchov hrozia sankcie, pričom členské štáty Európskej únie musia toto opatrenie prijať a uloženie sankcií zaručiť.
Novelou zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorú dnes schválil parlament, Slovensko implementuje niektoré ustanovenia predpisov Európskej únie v oblasti regulácie obchodu s exemplármi voľne žijúcich živočíchov a rastlín a v oblasti pravidiel týkajúcich sa uvádzania výrobkov z tuleňov na trh.
Návrh rozširuje pôsobnosť orgánov štátnej správy, ako aj zodpovednosť za porušovanie povinností ustanovených predpismi v oblasti obchodovania s výrobkami z tuleňov. Tie mala Slovenská republika povinnosť implementovať do svojho právneho poriadku v súlade s nadobudnutím účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady.
S tým súvisí úprava sankčných ustanovení zákona tak, aby bol postihnuteľný dovoz výrobkov z tuleňov v rozpore s nariadeniami, ako aj právna úprava pôsobnosti niektorých orgánov štátnej správy vo veciach obchodovania s výrobkami z tuleňov.
Účelom právnej normy je predovšetkým obmedzenie nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi, ktoré spravidla nespôsobuje trvalú ujmu na exemplároch.
Návrh z dielne rezortu životného prostredia tiež ustanovuje spôsob a podmienky udeľovania licencie na výrobu alebo distribúciu krúžkov slúžiacich na nezameniteľné označovanie exemplárov vtákov. Taktiež upravuje procesné ustanovenia konaní o udeľovaní licencie na krúžky.
Novela sa v sústave právnych predpisov opiera najmä o článok Ústavy, podľa ktorého nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozovať ani poškodzovať životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky.
Súčasne ide o právnu úpravu, ktorá preberá ustanovenia právnych predpisov Európskej únie na úseku spoločnej politiky Európskej únie v oblasti životného prostredia.