SME

Strany sú za redukciu počtu členov vlády a ministerstiev

BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Na zmenu volebného systému, reformu verejnej správy, ale aj redukciu počtu členov vlády a ministerstiev sa vo svojich volebných programoch zameriava viacero kandidujúcich strán. Vyplýva to z Verejného auditu volebných pro

gramov politických strán a hnutí, ktorý vypracovala Nadácia F. A. Hayeka v Bratislave. Podľa jeho autorov väčšina politických strán a hnutí sa vo svojich programoch sústreďuje na sľuby najrôznejších "výhod" pre občanov, ale takmer žiadne nehovoria o tom, ako každú "výhodu" zaplatia daňoví poplatníci.
K stranám, ktoré presadzujú zmenu volebného systému, patrí aj ANO, ktorá navrhuje znížiť počet poslancov Národnej rady SR na 100. Zároveň chce zmeniť pomerný volebný systém na väčšinový a zúžiť poslaneckú imunitu. Zasadzuje sa za "odstránenie byrokracie a oklieštenie výkonnej moci - verejnej správy, a to decentralizáciou, znížením počtu ministerstiev a ich zamestnancov, ako aj zrušením okresných úradov. Ako sa uvádza v audite, z programu ANO však nie je jasné, akým spôsobom chce "oceniť každú činnosť, ktorú verejná správa zabezpečuje."
Princíp subsidiarity, teda uplatňovanie moci na lokálnej a regionálnej úrovni, je jedným zo základných cieľov HZD. Hnutie vidí zmysel reformy verejnej správy v tom, že "tento proces má vytvoriť podmienky na zlepšenie situácie v oblasti zamestnanosti, zvýšenia životnej úrovne a celkového sociálno-ekonomického rozvoja regiónov Slovenska". Ako rozhodujúci princíp pri decentralizácii označuje subsidiaritu aj KDH, ktoré chce úspory dosiahnuť zákonom o štíhlej vláde, redukciou počtu členov vlády, zrušením okresných úradov a jedného stupňa riadenia na ministerstvách. Novelou volebného zákona chce dosiahnuť miernu zmenu súčasného systému, a zvýšiť tak váhu preferenčných hlasov. Optimalizovať systém výstavby štátu s jednoznačným vymedzením práv a povinností, finančných zdrojov a vzájomných vzťahov, budovaný na princípe subsidiarity, chce aj SNS. Národniari tiež navrhujú, aby sa príjmy medzi vládou, krajmi a obcami prerozdeľovali v pomere 50:15:35.
HZDS-ĽS presadzuje reformu centrálnej štátnej správy, ktorej výsledkom má byť "zníženie počtu členov kabinetu a ministerstiev a zhospodárnenie celej štruktúry verejnej správy". Potrebu modernizácie a decentralizácie verejnej správy však HZDS-ĽS vo svojom programe podľa autorov auditu formuluje nešpecificky. Zasadzuje sa aj za reformu volebného systému na väčšinový. Smer presadzuje silnú, rozumnú a rozhodnú vládu a "vyvodenie osobnej zodpovednosti za poškodenie záujmov Slovenska v rokoch 1994 až 2002". Mieni podporovať zánik krajských úradov a ich zlúčenie s úradmi VÚC. Navrhuje aj podstatné zníženie počtu okresných úradov a zníženie počtu zamestnancov verejnej správy o 20 percent.
Podľa SDA má byť krokom k efektívnejšiemu fungovaniu štátu redukcia počtu ústredných orgánov štátnej správy. Presadzuje zrušiť posty podpredsedov vlády, ako aj ministerstiev dopravy a privatizácie. Zároveň je za sprísnenie zodpovednosti štátnych zamestnancov. SMK si kladie za cieľ vytvorenie homogénnych a efektívnych regiónov, pričom kritizuje rozdrobenie takých prirodzených regiónov ako Spiš či Žitný ostrov. Štát má podľa koalície spĺňať stimulačnú a regulačnú úlohu. SMK tiež podporuje finančnú decentralizáciu hospodárenia štátu. Čo najväčšie rozšírenie okruhu vecí, o ktorých budú rozhodovať občania priamo, vrátane priamej voľby poslancov, presadzuje SDKÚ. Únia sa zároveň snaží aj o odbyrokratizovanie štátu, fiškálnu decentralizáciu, zmenu územnosprávneho členenia na 12 regiónov. SDKÚ chce vybudovať "štíhly, nie drahý, ale silný štát", jej politika však podľa auditu vychádza z bližšie nedefinovaného vedomia zodpovednosti za verejné dobro.
Oklieštenie vlády nemá otvorene vo svojom programe KSS, ktorej cieľom je vytvorenie slobodnej, občianskej, pluralitnej spoločnosti posilnením zodpovednosti štátu a celej verejnej správy za politiku, ekonomiku a kultúru. Nedostatky v byrokracii napríklad nechce jej odbúravaním riešiť ani SDĽ, ktorá presadzuje posilnenie inštitútu verejnej kontroly ako nástroja na obmedzenie byrokratickej arogancie, nehovorí však vôbec o znižovaní právomocí štátu a ani o zmenách politického systému. Ľavičiari chcú "posilňovať samosprávy a zefektívniť fungovanie ústredných štátnych orgánov", podľa auditu však ide o nekonkrétne prísľuby.


pu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 856
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 378
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 300
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 821
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 741
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 442
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu