Medzi oklamanými klientmi sú advokát aj prokurátorka.
BRATISLAVA. Chcel byt v novostavbe, teraz žije v starej nezateplenej bytovke. Jeden z vyše 40 oklamaných klientov v kauze Glance House František Horváth pred dvoma rokmi v SME prehovoril o problémoch, do ktorých sa dostali.
Dnes neverí, že im úrady ešte nejako pomôžu.
„Byt, čo máme teraz, je z núdze cnosť. Najviac ma hnevá, že aby sme ho mohli kúpiť, museli sme predať pekný byt v lukratívnej časti, kde matka bývala od detstva,“ hovorí Horváth.
Pred tromi rokmi podpísali s firmou Glance House iba zmluvy o budúcich zmluvách a zložili zálohy. V apríli 2010 bola stavba skolaudovaná.
Zhruba v rovnakom čase sa začali konflikty v developerskej firme, ktoré viedli k súdnym sporom a policajnému vyšetrovaniu.
Bytovku potom zablokovala špeciálna prokuratúra, jej rozhodnutie nezákonným rozhodnutím prelomil námestník Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka.
K domu sa dostala firma Gapeja, ktorá je v konkurze a klienti na ňu nemajú nijaký dosah. Ovládli ho ľudia blízki Trnkovmu kamarátovi, podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi.
Nepotrestajú nikoho
„Celé sa to určite skončí tak, že my prídeme o peniaze a nikto za to neponesie zodpovednosť,“ hovorí Horváth. Prípad by podľa neho mal byť aspoň výstrahou pre ostatných, prípadne podkladom na zmenu zákona, aby ľudia boli viac chránení.
Emília Medveďová bola s manželom jedným z posledných klientov, ktorí 29. marca 2010 s firmou Glance House podpísali zmluvu. Bytovka bola takmer dokončená, nič nenasvedčovalo podvodu.
„Rokovania prebiehali normálne. Akurát, že boli na parkovisku, lebo oni tvrdili, že sa sťahujú.“
O nezhodách medzi developermi sa dozvedeli dva dni po tom, ako zaplatili zálohu. Nikto z firmy ich neupozornil, aby s platbou počkali.
„Žiadny právnik sa tým nechcel zapodievať, keď zistil, aké osoby sú v pozadí.“ Ani ich rodina neverí, že sa dožije bytu či vrátenia peňazí.
Na začiatku klienti zložili zálohu 15 percent z ceny. Pri byte s rozlohou vyše 43 štvorcových metrov za 53tisíc eur to bolo takmer osemtisíc eur.
Víťazi a porazení
Ďalší z klientov Ján Komančík hovorí, že kauza vzbudila pozornosť, až keď sa dostala do politickej roviny. Neverí, že Generálna prokuratúra či ministerstvo spravodlivosti majú snahu ľuďom pomôcť.
Klienti majú podľa Komančíka šancu uspieť v troch prípadoch. „Ak náprava podvodu bude záchranou pre niekoho, kto je veľmi vysoko. Alebo ak bude spôsobom, ako niekoho definitívne odrovnať. Alebo ak na tom bude môcť niekto veľmi dobre zarobiť.“
Na zozname oklamaných ľudí je aj vplyvný bratislavský advokát. Ku kauze sa v utorok nevyjadril. Dvaja klienti potvrdili, že je medzi nimi aj prokurátorka, ktorá však nechcela verejne vystupovať.

Beata
Balogová
