Politické strany vyslovujú podporu rozvoju pôdohospodárstva

BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Každá z politických strán vo volebných programoch vyslovuje podporu rozvoju pôdohospodárstva, mierne sa odlišujú v názoroch na dotačnú politiku v súvislosti so vstupom do Európskej únie (EÚ). Strana maďarskej koalície má

v programe zakotvené zákonné vysporiadanie vlastníctva pôdy.
Smer: V súvislosti so vstupom SR do EÚ strana považuje za nutné zabezpečiť okamžité dobudovanie platobnej agentúry, aby slovenskí poľnohospodári mohli prijímať finančné prostriedky zo zdrojov EÚ. Zároveň chce presadzovať, aby krajiny V 4 uzavreli dohodu o spoločnom postupe pri rokovaní o výške dotácií v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Smer odmieta návrh EÚ poskytovať novým členom 25 % priamych platieb ako ohrozujúci existenciu slovenského poľnohospodárstva. Spoločný postup krajín V 4 má zvýšiť šancu dosiahnuť rovnaké podmienky, ako majú súčasní členovia EÚ. Píše sa volebnom programe Smeru.
Program hovorí o „tradične silnom pôdohospodárstve“ a dosiahnutie potravinovej bezpečnosti povyšuje na jednu zo svojich najdôležitejších priorít. Zdôrazňuje, že už nemieni ďalej obetovať poľnohospodárstvo v mene cudzích záujmov. Pri exporte jednotlivých komodít Smer je za odbúranie viazaných licencií. Má sa uprednostňovať najmä dotovanie produktov, ktoré je SR schopná vyvážať. Dotačný systém má mať dlhodobý charakter. V období pred vstupom do EÚ chce Smer posilniť štátnu podporu rezortu. Nájom pôdy má poskytovať poľnohospodárom dostatočnú stabilitu, preto chce Smer prijať nový zákon o prenájme poľnohospodárskej pôdy, ktorý predĺži dobu minimálneho prenajímania na najmenej 10 rokov.
KDH považuje všetkých občanov, ktorí zabezpečujú výživu obyvateľstva za významný pilier celej spoločnosti. Súčasný nepriaznivý stav poľnohospodárstva je dôsledkom dedičstva násilnej kolektivizácie, ale aj nedôslednej transformácie. Preto je prvoradým cieľom hnutia vytvoriť podmienky pre plnú rehabilitáciu a rozvoj poľnohospodárskej pospolitosti, ktorá prispeje k rozvoju vidieka, ochrane životného prostredia ako aj k harmonizácii vzťahov a k spolupráci všetkých sociálnych vrstiev na dedinách.
Budúcnosť slovenského agrosektora KDH jednoznačne spája s účasťou slovenskej ekonomiky na spoločnom trhu EÚ. KDH bude aktívne presadzovať čo najvýhodnejšie podmienky pre vstup. SR musí efektívne využiť predvstupovú pomoc v rámci programu SAPARD.
Popri pretrvávajúcom hlavnom cieli poľnohospodárstva vo výrobe a zásobovaní obyvateľstva potravinami chcú presadzovať politiku multifunkčného poľnohospodárstva s jeho zamestnaneckou, krajinotvornou, environmentálnou a kultúrnou funkciou. KDH deklaruje v programe úzku spojitosť agrárnej politiky s aktívnou vidieckou politikou. V agrárno-vidieckom programe chce zaviesť transparentný systém dotácií, ktorý by zmenil súčasný neefektívny a drahý systém „na hektár“ na systém „na produkciu“. Zároveň vo volebnom programe deklaruje podporu vidieckeho turizmu podporou rozvoja infraštruktúry vidieckych oblastí.
V oblasti lesníctva bude KDH presadzovať usporiadanie vlastníctva a správy neštátnych lesných pozemkov a realizáciu reštitučných náhrad podľa zákona o pôde a úhradu ujmy spôsobenej zákonom o ochrane prírody a krajiny a zákonom o lesoch, transformáciu štátneho podniku Lesy, š.p. na akciovú spoločnosť so 100-percentným vlastníctvom štátu.
HZDS: Podľa strany silná politika rozvoja vidieka, ako neoddeliteľná súčasť európskych integračných procesov, musí byť postavená na prosperujúcom poľnohospodárstve, potravinovom priemysle a lesnom hospodárstve. Konštatuje sa v programe strany. Slovenská republika musí legislatívnymi, normatívnymi, inštitucionálnymi a ekonomicko-obchodnými opatreniami približovať podmienky pôdohospodárskeho sektora parametrom trhového prostredia Európskej únie tak, aby umožnili cez technický a biologický progres rast konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch, garantovať nezávadnosť a kvalitu požívatín pre spotrebiteľov, dynamicky rast alternatívnych zdrojov príjmov a zamestnania na vidieku, používať postupy rešpektujúce životné prostredie a krajinotvorbu tiež podporovať intenzitu poľnohospodárskej výroby v produkčných oblastiach a eliminovať negatívne dopady hospodárenia v znevýhodnených oblastiach.
Za základ politiky rozvoja vidieka pokladá HZDS idey Európskej charty pre vidiecke oblasti, konštatuje sa programe HZDS.
ANO: Základnou prioritou strany podľa volebného programu v oblasti pôdohospodárstva je výroba zdravých potravín v konkurencieschopnom európskom trhovom priestore. Strana chce presadzovať rovnoprávnosť a plnú zhodu pri realizácii princípov fungovania spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci EÚ.
Osídlenie vidieka chce podporovať okrem iného vytváraním pracovných príležitostí reštrukturalizáciou agropotravinárskeho komplexu, zvyšovaním životnej úrovne na vidieku za účasti všetkých rezortov.
Aj ANO deklaruje v programe podporu postupnému prechodu na dotačný systém EÚ, v rámci ktorého chce vykonať zatriedenie oblastí SR podľa požiadaviek EÚ, inštitucionálne zastrešiť politiku tvorby a ochrany životného prostredia vrátane zdrojov podpôr, do obdobia vstupu podmieniť poberanie štátnych podpôr sprísnenými parametrami výroby.
Strana je za podporu funkčnej a nezávislej pôdohospodárskej samosprávy. V oblasti hospodárenia s lesmi chce podporiť prenos kompetencií na samosprávu a riešiť transformáciu štátnych lesov.
V oblasti vlastníctva pôdy deklaruje transparentný prevod neidentifikovateľnej pôdy prevažne na jej užívateľov a prípravu na otvorenie trhu s pôdou v rámci EÚ, konštatuje volebný program strany ANO.
SDKÚ považuje poľnohospodárstvo za sektor, v ktorom napriek jeho niektorým špecifikám musia v zásade platiť trhové podmienky a slobodná konkurencia. Súčasný systém podpory poľnohospodárstva pokladá za neprehľadný a neefektívny a málo konkurencieschopný. Cieľom agrárnej politiky SDKÚ je podľa volebného programu budovanie výkonného poľnohospodárstva, ktoré si po vstupe do EÚ zachová dostatočnú mieru konkurencieschopnosti na domácich i európskych trhoch. Obrovské aktíva lesov by mali prinášať podstatne lepšie finančné výsledky ako v súčasnosti. Lesné hospodárstvo sa musí v prvom štádiu obísť bez dotácií zo štátneho rozpočtu a neskôr by, naopak, malo do rozpočtu odvádzať časť svojich ziskov.
HZD presadzuje multifunkčný model poľnohospodárstva, aby bolo schopné zabezpečiť výrobu cenovo prístupných, kvalitných a zdravotne nezávadných potravín pri súčasnom zohľadnení a zveľadení prírodných zdrojov, udržania kultúrneho rázu krajiny, zachovania zamestnanosti a vidieckej štruktúry osídlenia SR, toľko volebný program hnutia.
SMK vo svojom volebnom programe podporuje intenzívnu, efektívnu poľnohospodársku produkciu južných regiónov, zohľadňujúcu aj aspekty ochrany životného prostredia, ako aj spravodlivejšiu deľbu vyprodukovanej hodnoty medzi prvovýrobcami, spracovateľským priemyslom a obchodom. Chce postaviť štátnu dotačnú politiku na nové základy, aby vychádzala z charakteru danej oblasti. V súlade s európskymi skúsenosťami venuje osobitnú pozornosť rozšíreniu a efektívnemu fungovaniu rodinných hospodárstiev.
SMK chce urobiť všetko pre to, aby sa pôda neznámych vlastníkov dostala do vlastníctva obcí, a to po vypršaní termínu na zákonné vysporiadanie vlastníctva pôdy (do roku 2006). Dovtedy sa bude zasadzovať o to, aby obecné samosprávy dostali na základe zákona právo veta pri prenajímaní pôdy patriacej pod správu Štátneho pôdneho fondu a mohli toto právo aj využívať, resp. aby mali možnosť vypovedať alebo prehodnotiť už existujúci nájomný vzťah. SMK pokladá za potrebné urýchliť zákonom regulovaný proces vysporiadania vlastníctva pôdy a definitívne doriešiť otázku tzv. náhradných pozemkov, aby aj na nich mohla prebiehať plnohodnotná poľnohospodárska výroba. Treba vytvoriť možnosť na uplatnenie nároku na znovuzískanie vlastníckych práv ku kedysi zoštátnenej pôde v tých prípadoch, keď oprávnený vlastník alebo jeho právoplatný dedič nie z vlastnej viny premeškal zákonom stanovené lehoty a z tohto dôvodu jeho nároky štátne orgány zamietli, konštatuje program. V priebehu rokovaní s EÚ chce venovať osobitnú pozornosť ochrane domáceho trhu a poľnohospodárskej pôdy. Zasadzuje sa o to, aby dotácie EÚ pre poľnohospodárstvo rozdeľovali medzi starými a novými členmi EÚ podľa princípu rovnosti.

na;pu

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 15 987
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 929
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 630
 4. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 6 024
 5. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 873
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 704
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 247
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 4 194
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 582
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 250

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

Neprehliadnite tiež

Odborníčka: Drogovo závislých ani po rokoch neubúda

Pomáhať závislým od drog môže byť celkom jednoduché. Niekedy stačí sa porozprávať a dať im najavo, že ich život má zmysel.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Hrnko si vie predstaviť sprísnenie podmienok na odvolávanie premiéra

Poslanec z SNS hovoril o analógii z Weimarskou republikou.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop