Politické strany vyslovujú podporu rozvoju pôdohospodárstva

BRATISLAVA 16. septembra (SITA) - Každá z politických strán vo volebných programoch vyslovuje podporu rozvoju pôdohospodárstva, mierne sa odlišujú v názoroch na dotačnú politiku v súvislosti so vstupom do Európskej únie (EÚ). Strana maďarskej koalície má

v programe zakotvené zákonné vysporiadanie vlastníctva pôdy.
Smer: V súvislosti so vstupom SR do EÚ strana považuje za nutné zabezpečiť okamžité dobudovanie platobnej agentúry, aby slovenskí poľnohospodári mohli prijímať finančné prostriedky zo zdrojov EÚ. Zároveň chce presadzovať, aby krajiny V 4 uzavreli dohodu o spoločnom postupe pri rokovaní o výške dotácií v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Smer odmieta návrh EÚ poskytovať novým členom 25 % priamych platieb ako ohrozujúci existenciu slovenského poľnohospodárstva. Spoločný postup krajín V 4 má zvýšiť šancu dosiahnuť rovnaké podmienky, ako majú súčasní členovia EÚ. Píše sa volebnom programe Smeru.
Program hovorí o „tradične silnom pôdohospodárstve“ a dosiahnutie potravinovej bezpečnosti povyšuje na jednu zo svojich najdôležitejších priorít. Zdôrazňuje, že už nemieni ďalej obetovať poľnohospodárstvo v mene cudzích záujmov. Pri exporte jednotlivých komodít Smer je za odbúranie viazaných licencií. Má sa uprednostňovať najmä dotovanie produktov, ktoré je SR schopná vyvážať. Dotačný systém má mať dlhodobý charakter. V období pred vstupom do EÚ chce Smer posilniť štátnu podporu rezortu. Nájom pôdy má poskytovať poľnohospodárom dostatočnú stabilitu, preto chce Smer prijať nový zákon o prenájme poľnohospodárskej pôdy, ktorý predĺži dobu minimálneho prenajímania na najmenej 10 rokov.
KDH považuje všetkých občanov, ktorí zabezpečujú výživu obyvateľstva za významný pilier celej spoločnosti. Súčasný nepriaznivý stav poľnohospodárstva je dôsledkom dedičstva násilnej kolektivizácie, ale aj nedôslednej transformácie. Preto je prvoradým cieľom hnutia vytvoriť podmienky pre plnú rehabilitáciu a rozvoj poľnohospodárskej pospolitosti, ktorá prispeje k rozvoju vidieka, ochrane životného prostredia ako aj k harmonizácii vzťahov a k spolupráci všetkých sociálnych vrstiev na dedinách.
Budúcnosť slovenského agrosektora KDH jednoznačne spája s účasťou slovenskej ekonomiky na spoločnom trhu EÚ. KDH bude aktívne presadzovať čo najvýhodnejšie podmienky pre vstup. SR musí efektívne využiť predvstupovú pomoc v rámci programu SAPARD.
Popri pretrvávajúcom hlavnom cieli poľnohospodárstva vo výrobe a zásobovaní obyvateľstva potravinami chcú presadzovať politiku multifunkčného poľnohospodárstva s jeho zamestnaneckou, krajinotvornou, environmentálnou a kultúrnou funkciou. KDH deklaruje v programe úzku spojitosť agrárnej politiky s aktívnou vidieckou politikou. V agrárno-vidieckom programe chce zaviesť transparentný systém dotácií, ktorý by zmenil súčasný neefektívny a drahý systém „na hektár“ na systém „na produkciu“. Zároveň vo volebnom programe deklaruje podporu vidieckeho turizmu podporou rozvoja infraštruktúry vidieckych oblastí.
V oblasti lesníctva bude KDH presadzovať usporiadanie vlastníctva a správy neštátnych lesných pozemkov a realizáciu reštitučných náhrad podľa zákona o pôde a úhradu ujmy spôsobenej zákonom o ochrane prírody a krajiny a zákonom o lesoch, transformáciu štátneho podniku Lesy, š.p. na akciovú spoločnosť so 100-percentným vlastníctvom štátu.
HZDS: Podľa strany silná politika rozvoja vidieka, ako neoddeliteľná súčasť európskych integračných procesov, musí byť postavená na prosperujúcom poľnohospodárstve, potravinovom priemysle a lesnom hospodárstve. Konštatuje sa v programe strany. Slovenská republika musí legislatívnymi, normatívnymi, inštitucionálnymi a ekonomicko-obchodnými opatreniami približovať podmienky pôdohospodárskeho sektora parametrom trhového prostredia Európskej únie tak, aby umožnili cez technický a biologický progres rast konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch, garantovať nezávadnosť a kvalitu požívatín pre spotrebiteľov, dynamicky rast alternatívnych zdrojov príjmov a zamestnania na vidieku, používať postupy rešpektujúce životné prostredie a krajinotvorbu tiež podporovať intenzitu poľnohospodárskej výroby v produkčných oblastiach a eliminovať negatívne dopady hospodárenia v znevýhodnených oblastiach.
Za základ politiky rozvoja vidieka pokladá HZDS idey Európskej charty pre vidiecke oblasti, konštatuje sa programe HZDS.
ANO: Základnou prioritou strany podľa volebného programu v oblasti pôdohospodárstva je výroba zdravých potravín v konkurencieschopnom európskom trhovom priestore. Strana chce presadzovať rovnoprávnosť a plnú zhodu pri realizácii princípov fungovania spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci EÚ.
Osídlenie vidieka chce podporovať okrem iného vytváraním pracovných príležitostí reštrukturalizáciou agropotravinárskeho komplexu, zvyšovaním životnej úrovne na vidieku za účasti všetkých rezortov.
Aj ANO deklaruje v programe podporu postupnému prechodu na dotačný systém EÚ, v rámci ktorého chce vykonať zatriedenie oblastí SR podľa požiadaviek EÚ, inštitucionálne zastrešiť politiku tvorby a ochrany životného prostredia vrátane zdrojov podpôr, do obdobia vstupu podmieniť poberanie štátnych podpôr sprísnenými parametrami výroby.
Strana je za podporu funkčnej a nezávislej pôdohospodárskej samosprávy. V oblasti hospodárenia s lesmi chce podporiť prenos kompetencií na samosprávu a riešiť transformáciu štátnych lesov.
V oblasti vlastníctva pôdy deklaruje transparentný prevod neidentifikovateľnej pôdy prevažne na jej užívateľov a prípravu na otvorenie trhu s pôdou v rámci EÚ, konštatuje volebný program strany ANO.
SDKÚ považuje poľnohospodárstvo za sektor, v ktorom napriek jeho niektorým špecifikám musia v zásade platiť trhové podmienky a slobodná konkurencia. Súčasný systém podpory poľnohospodárstva pokladá za neprehľadný a neefektívny a málo konkurencieschopný. Cieľom agrárnej politiky SDKÚ je podľa volebného programu budovanie výkonného poľnohospodárstva, ktoré si po vstupe do EÚ zachová dostatočnú mieru konkurencieschopnosti na domácich i európskych trhoch. Obrovské aktíva lesov by mali prinášať podstatne lepšie finančné výsledky ako v súčasnosti. Lesné hospodárstvo sa musí v prvom štádiu obísť bez dotácií zo štátneho rozpočtu a neskôr by, naopak, malo do rozpočtu odvádzať časť svojich ziskov.
HZD presadzuje multifunkčný model poľnohospodárstva, aby bolo schopné zabezpečiť výrobu cenovo prístupných, kvalitných a zdravotne nezávadných potravín pri súčasnom zohľadnení a zveľadení prírodných zdrojov, udržania kultúrneho rázu krajiny, zachovania zamestnanosti a vidieckej štruktúry osídlenia SR, toľko volebný program hnutia.
SMK vo svojom volebnom programe podporuje intenzívnu, efektívnu poľnohospodársku produkciu južných regiónov, zohľadňujúcu aj aspekty ochrany životného prostredia, ako aj spravodlivejšiu deľbu vyprodukovanej hodnoty medzi prvovýrobcami, spracovateľským priemyslom a obchodom. Chce postaviť štátnu dotačnú politiku na nové základy, aby vychádzala z charakteru danej oblasti. V súlade s európskymi skúsenosťami venuje osobitnú pozornosť rozšíreniu a efektívnemu fungovaniu rodinných hospodárstiev.
SMK chce urobiť všetko pre to, aby sa pôda neznámych vlastníkov dostala do vlastníctva obcí, a to po vypršaní termínu na zákonné vysporiadanie vlastníctva pôdy (do roku 2006). Dovtedy sa bude zasadzovať o to, aby obecné samosprávy dostali na základe zákona právo veta pri prenajímaní pôdy patriacej pod správu Štátneho pôdneho fondu a mohli toto právo aj využívať, resp. aby mali možnosť vypovedať alebo prehodnotiť už existujúci nájomný vzťah. SMK pokladá za potrebné urýchliť zákonom regulovaný proces vysporiadania vlastníctva pôdy a definitívne doriešiť otázku tzv. náhradných pozemkov, aby aj na nich mohla prebiehať plnohodnotná poľnohospodárska výroba. Treba vytvoriť možnosť na uplatnenie nároku na znovuzískanie vlastníckych práv ku kedysi zoštátnenej pôde v tých prípadoch, keď oprávnený vlastník alebo jeho právoplatný dedič nie z vlastnej viny premeškal zákonom stanovené lehoty a z tohto dôvodu jeho nároky štátne orgány zamietli, konštatuje program. V priebehu rokovaní s EÚ chce venovať osobitnú pozornosť ochrane domáceho trhu a poľnohospodárskej pôdy. Zasadzuje sa o to, aby dotácie EÚ pre poľnohospodárstvo rozdeľovali medzi starými a novými členmi EÚ podľa princípu rovnosti.

na;pu

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 798
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 154
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 674
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 2 037
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 971
 6. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 182
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 177
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 132
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 955
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 942

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.