Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Na Slovensku ubudne od januára viac ako pol promile úradníkov.
Vláda v stredu schválila zrušenie krajskej úrovne špecializovanej štátnej správy, čo si vyžiada prepustenie asi dvoch stoviek štátnych zamestnancov.
Zrušením 64 krajských úradov pre školstvo, dopravu, životné prostredie či lesy neprídu o prácu ich šéfovia, ale najmä administratívny a obslužný personál. Doterajší prednostovia sa zväčša iba presunú na obvodné úrady v krajských mestách, odkiaľ budú agendu riadiť ďalej.
Premiér Robert Fico napriek tomu rozhodnutie označuje za začiatok najväčšej reformy od roku 1989. „Toto je cesta, ktorou Slovensko musí ísť. Musíme šetriť na štáte.“
Ďalším krokom programu, ktorý ministerstvo vnútra nazvalo ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) má byť zlučovanie ďalších úradov do 79 veľkých okresných úradov. Tie by od roku 2014 mali obyvateľov obsluhovať aj cez vysunuté kontaktné miesta, do ktorých by nikto nemal cestovať ďalej ako 50 kilometrov alebo dlhšie ako jednu hodinu.
Vláda si od reformy sľubuje, že do konca roku 2016 ušetrí až 700 miliónov eur.
Úsporu má priniesť najmä riadenie úradníkov iba z ôsmich centier, spoločné verejné obstarávanie či presuny prebytočných úradníkov na odbory, ktoré dohliadajú na výber daní a odvodov či kontrolu dávok.
Opozícia vládnym výpočtom neverí. „Projekt ESO je skôr o kozmetických úpravách a presúvaní chlievikov, ale nie o podstatných zmenách vo fungovaní verejnej a štátnej správy,“ tvrdí podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.
Argumentuje aj tým, že budúcoročný rozpočet ráta s ďalším nárastom zamestnancov vo verejnej správe o vyše päťtisíc ľudí.

Beata
Balogová
