Za veľký problém súdnictva považuje Borec dĺžku súdneho konania.
BRATISLAVA. Správa o základných otázkach justície, ktorú do pléna Národnej rady SR predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru), dnes získala podporu pléna. Za dokument hlasovalo 77 poslancov zo 142 prítomných.
V správe sa uvádza, že podľa rezortu spravodlivosti by bolo vhodné, aby bola prokurátorská samospráva posilnená o členov z externého prostredia a takto zreformovanú samosprávu by bolo následne možné zapojiť do procesu výberu nominantov na kandidáta na generálneho prokurátora.
Komplikovanosť Trestného poriadku
Na margo nízkej dôveryhodnosti prokuratúry, ktorá má podľa ministra vplyv na dôveryhodnosť súdnictva, Borec uviedol, že ide o dôsledok spolitizovanej voľby kandidáta na generálneho prokurátora a opakovaných pokusov o politické ovládnutie prokuratúry.
"Vláda rešpektuje postavenie prokuratúry ako samostatnej sústavy štátnych orgánov. V záujme zvýšenia dôveryhodnosti prokuratúry však bude potrebné modernizovať prokurátorskú samosprávu a vhodne ju prepojiť so systémom verejnej kontroly," avizuje minister.
Nezanedbateľná časť objektívnych problémov justície je podľa správy dôsledkom nevhodných justičných experimentov a politického zasahovania do systému súdnictva z minulých období.
V 15-stranovom dokumente sa tiež uvádza, že osobitné škody spôsobuje najmä presadzovanie tzv. mediálnej justície, keď politici vytvárajú tlak na rozhodovanie v konkrétnych kauzách, ako aj pokusy rozdeliť sudcov na "koaličných" a "opozičných".
Podľa Boreca preto vláda pristúpila k stratégii dôsledného odpolitizovania súdnictva.
Minister uznáva, že dôveryhodnosť súdov je pravidelne naštrbovaná aj procesnými chybami v trestnom konaní, ktoré osobitne v prípade rozhodovania o väzbe neraz vedú k ťažko obhájiteľným výsledkom.
Časť problému je podľa neho spôsobená pochybeniami sudcov, časť súvisí s komplikovanosťou a nejednoznačnosťou Trestného poriadku.
"Je možné skonštatovať, že väčšiu časť prípadov súdy rozhodujú v relatívne štandardnej kvalite... Na druhej strane pochybenia, ktoré boli u sudcov objektívne zistené, mali za dôsledok podanie návrhu na disciplinárne konanie voči konkrétnym sudcom," tvrdí Borec a dopĺňa, že praktické skúsenosti poukazujú na nedokonalý systém vzdelávania sudcov, ktorého následkom je protichodnosť a nejednoznačnosť niektorých súdnych rozhodnutí.
Najväčším problémom je úroveň vymožiteľnosti práva
Borec z obdobia vlády Ivety Radičovej ocenil kroky najmä v oblasti povinného zverejňovania súdnych rozhodnutí, ktoré podľa neho prispievajú k vyššej transparentnosti súdneho konania.
"Napriek určitým pozitívnym tendenciám však treba konštatovať, že hlavnými problémami justície ostáva nízka vymožiteľnosť práva, s ňou úzko súvisiaci problém prieťahov v súdnych konaniach, respektíve vysoký počet reštančných vecí a z toho prameniaca nízka dôveryhodnosť súdov," uviedol.
Za výrazný problém súdnictva považuje Borec aj dĺžku súdneho konania, hoci dochádza k jej postupnému skracovaniu. Problémom pri plynulom vybavovaní súdnej agendy je tiež zvyšujúci sa nápad vecí a nedostatočné obsadenie súdu.
"Prieťahy v súdnom konaní sú jedným zo zásadných faktorov, ktoré ovplyvňujú vnímanie slovenskej justície verejnosťou," upozorňuje.
Rezort spravodlivosti sa chce preto cielenými úpravami v oblasti trestnej politiky usilovať o to, aby bolo možné účinne a rýchlo postihovať trestné činy, aby sa zvyšovala autorita súdov a obmedzovali sa obštrukcie zo strany obvinených.