Prezidentskú amnestiu k výročiu osamostatnenia Slovenskej republiky už pripravujú súdy. Vo väzniciach sprísnili bezpečnostné opatrenia.
BRATISLAVA. Na Nový rok sa dostane z väzenia 550 väzňov.
Prezident Ivan Gašparovič sa rozhodol pri príležitosti 20. výročia Slovenskej republiky udeliť najrozsiahlejšiu amnestiu od čias Václava Havla.
Oficiálne sú informácie o amnestii utajovanou skutočnosťou. Neoficiálne úrady potvrdili kritériá určujúce, ktorí väzni pôjdu von.
Prezidenta sprísnil Borec
Amnestia
Koho prepustia
väzňov, ktorým súd neudelil vyšší trest ako 18 mesiacov
nepodmienečne,
mohli byť odsúdení len za neúmyselné trestné činy a činy z nedbanlivosti,
zároveň súdy museli určiť,
že tresty si odpykajú v najľahšom väzení,
systém podľa týchto kritérií určil približne 550 ľudí.
Podmienky, ktoré navrhol Gašparovič, ešte sprísnil minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Väzni nesmeli dostať trest vyšší ako osemnásť mesiacov, museli spáchať trestný čin neúmyselne alebo z nedbanlivosti a súd im musel uložiť, že si ho odpykajú v najnižšom stupni ochrany.
Prepustení musia spĺňať všetky kritériá naraz.
„Nebudeme to nijako komentovať,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Pavol Kubík. Nič nekomentujú ani Kancelária prezidenta či Úrad vlády.
Amnestiu síce udeľuje prezident, ale musí s ňou súhlasiť aj predseda vlády alebo ním poverený minister. V tomto prípade Borec.
Úrady neoficiálne hovoria, že na slobodu sa nedostane žiadny násilník.
Ako príklad prepustených spomínajú matky, ktoré sa starajú o neplnoleté deti alebo neplatičov alimentov.
Amnestia postihne aj tých, ktorí spĺňajú kritériá a do väzenia ešte nenastúpili.
Žitný dostal viac
Amnestia napríklad len tesne minula bývalého moderátora Rasťa Žitného, ktorý dostal za usmrtenie počas dopravnej nehody trest dva roky v najnižšom stupni ochrany. Keby dostal o pol roka menej, išiel by na slobodu.
Amnestiu pripravujú súdy, z ktorých pôjdu podklady do väzníc.
Ako prvý informáciu zverejnil denník Korzár. To, že sa dostala von, prinútilo úrady neoficiálne potvrdiť kritériá, ktoré museli väzni splniť, aby sa dostali na slobodu.
Boja sa vzbúr
Utajovaním chcú úrady zabrániť prípadnej nervozite v preplnených väzniciach či vzburám, ktoré by mohli vyvolať nenaplnené očakávania väzňov.
Väznice podľa informácií z ministerstva spravodlivosti sprísnili bezpečnostné opatrenia.
Gašparovič naposledy udelil rozsiahlejšiu amnestiu v roku 2004, keď nastupoval do úradu. Týkala sa približne len 20 väzňov.
Najrozsiahlejšiu amnestiu udelil Václav Havel v roku 1990.
Týkala sa asi 23-tisíc väzňov v Československu, z toho na Slovensku necelých desaťtisíc. V leopoldovskej väznici po nej vypukla vzbura sklamaných väzňov.
Autor: mož

Beata
Balogová
