Bratislava 16. septembra (TASR) - Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) poskytne Demokratickej strane (DS) pätinu štátneho príspevku, ktorý pravdepodobne získa na úhradu volebných výdavkov za parlamentné voľby.
Zaviazala sa k tomu v zmluve o spolupráci medzi SDKÚ a DS, podpísanej predsedami oboch subjektov Mikulášom Dzurindom a Ľudovítom Kaníkom v sobotu 14. septembra. Pätina príspevku má slúžiť občianskym demokratom ako úhrada výdavkov na volebnú kampaň a SDKÚ ju má zaplatiť do 15 dní od prijatia príspevku. Zmluvu dnes zverejnili na internetovej stránke SDKÚ.
Kaník v nedeľu v rámci diskusného Okrúhleho stola Slovenskej televízie oznámil, že DS sa nezúčastní na parlamentných voľbách a svojich voličov vyzýva podporiť SDKÚ. Odôvodnil to zodpovednosťou za povolebný vývoj na Slovensku a záujmom DS presadiť svoje priority. Podľa dnešného vyjadrenia bývalého predsedu DS Jána Langoša mali občianski demokrati dostať od SDKÚ za odstúpenie z volieb šesť miliónov korún ako finančnú kompenzáciu, ktorú by DS inak získala od štátu, ak by dosiahla vo voľbách minimálne trojpercentný zisk.
Zákon o voľbách do Národnej rady SR určuje každému subjektu, ktorý získa vo voľbách viac ako tri percentá hlasov, finančnú úhradu od štátu vo výške 60 korún za každý získaný hlas. Ak by pri volebnej účasti 75 percent získala SDKÚ 10 percent hlasov, štátny príspevok by predstavoval približne 18,9 milióna korún, z čoho pätina je 3,78 milióna. Pri tejto účasti by za tri percentá hlasov inkasovala každá strana od štátu 5,67 milióna korún. Preferencie DS, ktorá išla do volieb s občianskou kandidátkou a v spolupráci s Demokratickou úniou, dlhodobo nedosahovali dve percentá.
Langoš dnes pred novinármi uviedol, že zdroj ním spomenutých šiestich miliónov korún je neznámy. Hovorca SDKÚ Sergej Michalič sa odvolal na zmluvu medzi oboma stranami. "Všetky záväzky medzi SDKÚ a DS obsahuje zmluva. Iné neexistujú," povedal pre TASR.
Okrem poskytnutia časti štátneho príspevku sa v zmluve SDKÚ zaviazala presadzovať v nasledujúcom období plnenie programových priorít DS, najmä uskutočnenie dôchodkovej reformy so silným kapitalizačným pilierom, zníženie daňového a odvodového zaťaženia a zníženie nezamestnanosti. V prípade účasti SDKÚ na povolebných rokovaniach o zostavení vlády má únia nominovať a presadzovať do orgánov verejnej moci aj osoby navrhnuté DS. Pri rešpektovaní svojich stanov má SDKÚ v komunálnych voľbách podporovať súčasných starostov a primátorov, ktorí v roku 1998 kandidovali za DS a o funkciu sa uchádzajú opäť. DS sa v zmluve zaviazala stiahnuť svoju kandidačnú listinu na parlamentné voľby a poskytnúť všetok reklamný priestor zabezpečený v médiách a na veľkoplošných nosičoch na informovanie verejnosti o podpore SDKÚ.
Zmluvu uzavreli obe strany podľa ő 262 ods. 1 a ő 269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb., Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov.