SME

Ešte neviete, kto riadi svet? Konšpiračným teóriám sa darí ako nikdy

Konšpiračným teóriám sa nikdy nedarilo tak dobre ako vo veku internetu.

Pád dvojičiek je častým predmetom konšpiračných teórií.Pád dvojičiek je častým predmetom konšpiračných teórií. (Zdroj: SITA/AP)

Selektívne pracujú s faktmi, využívajú logiku, majú vystavaný príbeh. Aj preto konšpiračným teóriám mnohí uveria.

BRATISLAVA. Prezidentov syn Michal Kováč sa uniesol sám a tvrdenie, že ho za hranice zavliekla tajná služba, malo poškodiť vládu a jej predsedu.

Vplyvní podnikatelia a novinári vytvorili skupinku, ktorá cez vyfabrikované mediálne kauzy intrigovala proti štátu a premiérovej strane.

Študentka maďarskej národnosti si vymyslela bitku, aby nemusela ísť na skúšku a jej prípad mal viesť k likvidácii vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Traja muži, ktorí viedli tento štát takmer počas celej jeho novodobej existencie, presviedčali verejnosť, že sa stali obeťami sprisahaní. Príbehy, s ktorými vyrukovali, otriasli krajinou a dodnes traumatizujú spoločnosť.

Únos, spájaný s vraždou nepohodlného svedka Róberta Remiáša, zostane zrejme už navždy nevyšetrený pre amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara. Kauza skupinka viedla k rozpadu druhej vlády Mikuláša Dzurindu a k podozreniam z bezprecedentného kupovania poslancov. Prípad Hedvigy Malinovej, ktorú Robert Fico už tri týždne po skutku odsúdil ako klamárku, nedokázala polícia uzatvoriť ani po vyše šiestich rokoch.

Tieto príbehy pripomínajú, že konšpiračné teórie, ktorými sa to v krčmových debatách či na internete len tak hemží, nie sú zďaleka iba úsmevné príbehy o mimozemšťanoch. A nie sú ani výsadou nevzdelaných alebo choromyseľných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Nezriedka sa, naopak, používajú v mocenskom boji a na ich šírení sa podieľajú aj elity.

Keď si človek vytvorí nejakú teóriu, vyberá si často informácie, ktoré ju potvrdzujú, a vytesňuje tie, ktoré ju vyvracajú.

Egon Gál, filozof

Sprisahanci žijú dlhšie

„Teórie o tom, kto v skutočnosti napísal Shakespearove hry, nebudú asi nikdy také príťažlivé ako teórie o pozadí politickej moci, ktorá priamo ovláda naše životy,“ hovorí politický analytik Ján Baránek.

Úvahy o tom, že slávny dramatik bol vlastne žena alebo aspoň niekoľko mužov, nebudú ani také nebezpečné ako teórie o tajných spolkoch popoťahujúcich za neviditeľné nitky.

Tragickým dôkazom môže byť holokaust, ktorý vyrástol na „dôkazoch“, ako boli Protokoly sionských mudrcov. Hoci je dnes jasné, že šlo o podvrh, teóriám o židovskej svetovláde sa darí ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečnosť konšpiračných teórií spočíva podľa filozofa Egona Gála v tom, že pracujú s polopravdami a ťažko overiteľnými faktmi a ľudia k nim preto často pristupujú emocionálne.

„Keď si človek o nejednoznačnej udalosti vytvorí nejakú teóriu, vyberá si často informácie, ktoré ju potvrdzujú, a vytesňuje tie, ktoré ju vyvracajú,“ upozorňuje.

V náchylnosti ľudí odhaľovať tajné plány je však aj čosi prirodzené. Psychiater Péter Hunčík hovorí, že hoci konšpirácie priťahujú najmä nevyrovnané osobnosti, do stojatých životov zároveň prinášajú napätie a pocit, že sme súčasťou niečoho väčšieho a výnimočného.

„Čítal som aj o tom, že ľudia, ktorí majú sklon k paranoidnému správaniu, žijú dlhšie. Síce sa trápia, lebo neustále okolo seba vidia nebezpečenstvo, ale vďaka tomu sa lepšie vyhýbajú ochoreniam, nebezpečným situáciám a kontaktom.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sprisahanecké teórie sprevádzajú ľudstvo po stáročia, nikdy sa nešírili tak ľahko, ako to dnes umožňuje internet.

Aké témy sú dôležité podľa slovenských osobností? Denník SME im dáva v pravidelnom seriáli možnosť poukázať na veci, ktoré považujú za významné. Strávia deň v redakcii, stanovia tému a spolupracujú s redaktormi pri jej spracovaní.

Nežní eštebáci

„Dnes je k dispozícií podstatne väčšie množstvo informácií, ktoré sú čoraz neprehľadnejšie, často sú vo vzájomnom protiklade a niekedy aj zámerne zacielené, aby vyvolávali nejasnosť,“ hovorí historik Milan Zemko. Pôvod informácií na internete je zároveň často ťažko identifikovateľný.

Konšpiračné teórie nie sú novým fenoménom ani u nás. Azda každý Slovák už počul o údajných politických vraždách Milana Rastislava Štefánika či Alexandra Dubčeka, alebo o nežnej revolúcii režírovanej zo sídla štátnej bezpečnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zemko upozorňuje, že hoci dnes už máme dostatok materiálov, aby sme si o týchto udalostiach mohli urobiť hodnoverný obraz, sprisahanecké teórie môžeme poraziť iba ešte väčšou otvorenosťou. „To je úloha politikov, odborníkov aj médií.“

Mávnuť rukou by sme nad sprisahancami nemali ani podľa Gála. „Nie je predsa jedno, či si verejnosť myslí, že dvojičky padli útokom teroristov, alebo si to Američania spravili sami.“

A nie je jedno ani to, či sa konšpiračná teória vydáva za pravdu, alebo pravda za konšpiračnú teóriu. Rozprávať by o tom vedeli napríklad aktéri z kauzy Gorila.

sm-1222-004f-osviencimt.rw_res.jpg

Konšpiračné teórie prispeli k obrovským tragédiám. FOTO: ARCHÍV TASR/AP

Téma Michala Kaščáka

sm-1222-004f-kascakgk.rw_res.jpgHudobník a organizátor festivalu Pohoda MICHAL KAŠČÁK si myslí, že sa treba mať na pozore pred konšpiračnými teóriami.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste si vybrali tému konšpiračných teórii?

„Lebo výrazne ovplyvňujú životy mnohých ľudí. Hoci sú často na smiech, spôsobili už aj veľké tragédie. Napriek tomu, že žijeme v dobe, keď je veľa informácií, ich počet rastie.“

V čom je ich riziko?

„Viedli k hrôzam druhej svetovej vojny i k mnohým etnickým konfliktom. Ale aj v bežných ľudských životoch vedú často k nevraživosti. Nebezpečné je, že ich šíria aj autority, ktorým majú ľudia tendenciu veriť. Premiér Robert Fico tvrdil, že Hedviga Malinová chcela povaliť vládu. Zaujímavé však je, že ich šíria aj ľudia ako spevák Koňýk zo Zóny A, ktorý má skúsenosť s punkom, a aj tak dokáže šíriť nezmysly, že Pussy Riot boli zaplatené provokatérky. Pripomína to reči komunistov o undergrounde.“

Žije u nás nejaká nebezpečná teória?

SkryťVypnúť reklamu

„Stále prežívajú teórie o židovskom sprisahaní či o vybranej skupine ľudí ovládajúcej svet, cez ktoré sa ľudia ľahko nabudia k nenávisti a manipulujú. Veľmi nebezpečné je aj rozdúchavanie pocitu ohrozenia zo strany Maďarov.“

Sprisahaniam sa veľmi darí najmä na internete. Ako s nimi bojovať?

„Určite aj v diskusii pod týmto článkom sa nájde rôzna znôška vecí, ktoré sa nezakladajú na pravde, ale možno pekne vyzerajú. Najúčinnejšia cesta, aby nemali šancu, je vzdelanie.“

Sprisahanecké teórie šíria aj vzdelaní ľudia.

„Žiaľ, vzdelanie nestačí, treba aj zdravý rozum.“

Neprinášame konšpiráciám svojou pozornosťou zbytočnú vážnosť?

„Je dôležité ich poznať a zistiť, čo za tým je. Mávnutie rukou je ľahká cesta, ktorá však môže viesť k tragédiám. A zároveň netreba zabudnúť ani na postreh Woodyho Allena, že ak ste paranoik, ešte to neznamená, že vás nesledujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Michal Piško

Anketa: Akú živú konšpiračnú teóriu považujete za najnebezpečnejšiu?

pastircak_res.jpgDaniel Pastirčák, kazateľ

Teóriu, že za všetko môžu židia. Kedysi židoboľševici, dnes americkí židovskí kapitalisti. Veľký úspech na internete mala teória, že práve oni majú na svedomí pád dvojičiek. Pre niektorých Slovákov má táto konšpiračná teória špecifickú príťažlivosť vďaka nostalgii za prvým slovenským štátom a jeho prezidentom Tisom, za ktorého arcibiskup Ján Sokol len pred pár rokmi slúžil zádušnú omšu.

satmary_res.jpgZuzana Szatmáry, publicistka

Otvorenosť demokratickej spoločnosti môže pôsobiť chaoticky, znepokojivo. Vzniká tak priro-dzene aj túžba po poriadku, istote a po zrozumiteľných akciách voči páchateľom chaosu. Zneistená spoločnosť túži po poriadku, ba až po totalite. Lenže totálny poriadok uzatvára systém, znehybňuje ho a zabíja. Jedno z riešení túžob po totálnom poriadku – fašizmus, sa nezačalo a neskončilo Hitlerom.

SkryťVypnúť reklamu

dubovsky_res.jpgPatrik Dubovský, historik

Ako kresťan vnímam veľmi kriticky teóriu, že príčinou protižidovských pogromov, antisemitizmu a holokaustu bol fakt, že židia pred dvetisíc rokmi dali popraviť nevinného Ježiša Krista a preto si privolali odplatu. Prívrženci takýchto konšpirácií pokrytecky zakrývajú tragickú účasť mnohých, ktorí sa nazývali kresťanmi, ako i inštitúcií rôznych totalitných režimov pri prenasledovaní a zabíjaní židov.

butora_res.jpgMartin Bútora, sociológ

Nedá sa vybrať jedna – je tu predstava, že pád dvojičiek si americká vláda zorganizovala sama, teórie o svetovláde židov alebo organizácií typu Bilderberg Group, alebo tvrdenie, že 17. november bol dielom tajných služieb. Namiesto toho, aby prinášali nový pohľad na svet či odhaľovali pravdu, v skutočnosti ľudí oslabujú a odsúvajú do roly bezmocných bábok, o ktorých rozhodujú kdesi v utajení iní.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 382
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 794
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 914
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 829
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 717
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 804
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Petra Vlhová.

Koleno je sviňa, lebo je to najzložitejší kĺb. Nedá sa odľahčiť ako lakeť alebo rameno, hovorí Ernest Caban.


SITA
Lando Norris pred Veľkou cenou Japonska 2025.

Britský jazdec reagoval na reči o tom, že McLaren je ďaleko pred zvyškom štartového poľa.


Reuters
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová.

Tridsaťštyriročnú Talianku previezli do nemocnice.


TASR
Zákrok Jamesa Tarkowskeho.

Rozoberaný moment sa odohral na Anfield Road po desiatich minútach hry.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu