Drogy, káva, guľa či hexagram. Veštenie je stále biznis

Príchod roka býva zlatou baňou pre veštcov a veštice. Nemusíme predstierať, že to funguje.

Ak veríte, že rozličné spôsoby veštenia sú navzájom kompatibilné, môžete sa poistiť. Napríklad obložiť zverokruh krištáľmi, hádzať k tomu čínske mince podľa Knihy premien a z výšky všetko zabezpečiť kyvadielkom.

Príchod roka býva zlatou baňou pre veštcov a veštice. Nemusíme predstierať, že veštenie funguje, ale pozrime sa, čo na tom tí ľudia vidia.

Kedysi to boli orákulá, jasnovidci, jasnozriví blázni. Profesie sa zmenili, ale agenda zostáva v zásade rovnaká. Úlohou expertov, prognostikov a analytikov je nazerať do budúcnosti, z ktorej zatiaľ nevidíme nič, alebo len veľmi málo.

Starí Gréci

V starovekom Grécku sa bez veštenia neobišlo azda nijaké závažné rozhodnutie. Aby si nepohnevali bohov, Gréci na vhodných miestach budovali svätyne a ich kňazi či kňažné mali za úlohu odhaľovať osud veriacich.

Mocní, na rozdiel od bežných ľudí, podklady na rozhodnutia nezhánali kdekoľvek. Chodievali do Delf.

Najslávnejšia veštiareň, ktorá ležala asi stopäťdesiat kilometrov od Atén, bola zasvätená bola hlavnému bohovi veštenia Apolónovi.

Areál vítal nápisom „Gnóthi seauton“ v preklade „Poznaj sám seba“. Veštenie prebiehalo v časti chrámu mimo očí verejnosti, kde, ako ľudia verili, ležal pupok sveta – Omfalos.

Delfy

Nemáme správy, či antická civilizácia dokázala prorokovať vlastný úpadok a problémy v Európskej únii, kde im teraz nadávajú do lenivých, tučných Grékov. Vieme však, ako veštenie pravdepodobne vyzeralo.

Za závesom sedela kňažná Pýthia a prednášala text proroctva pútnikom, ktorí ju nevideli, iba počuli. Pýthia mohla byť jediná, ale v časoch najväčších návalov funkciu zastávali až tri rôzne osoby.

Pri samotnom veštení sedela na trojnožke, žula listy vavrínu a zo skalnej trhliny vdychovala omamné výpary. To spolu s kúpaním v zakázanom prameni, z ktorého si odpila, pomáhalo navodzovať tranz potrebný pre tvorbu proroctva.

Trhlinu síce archeológovia neobjavili, ale verziu, že pri veštení asistovali psychoaktívne látky, podporuje fakt, že proroctvá z Delf bývali zmätené a bez logiky. Vyžadovali dodatočný výklad, čím dávali alibi pre prípady reklamácie.

Chudobnejším Grékom veštil akýsi starodávny automat. Soche boha vložili do ruky mincu. Božstvo platbu zaregistrovalo a obratom zoslalo proroctvo - mali ním byť prvé slová človeka, ktorého náhodne stretnete. Pozor, na slovenskej ulici toto radšej neskúšajte.

I-ťing

I-ťing

Ako si zostavíte hexagram?
Tradičný návod a nesmierne zložitý návod vyžaduje more času a steblá trávy prepletané medzi prstami.
Moderný človek docení verziu s tromi mincami. Rub a líce mince zastupujú starodávne čínske princípy jin a jang. Mince si hodíte a hody sčítate, pričom číslo určuje jednu čiaru hexagramu. Hádžte tefa šesťkrát, ale ak ste lenivý, urobia to za vás špeciálne webstránky.

Zostavenie hexagramu je iba polovica práce. Obrazec treba vyložiť a správne porozumieť jeho zmyslu. Nalistujte v Knihe premien konkrétny obraze a prečítate výklad.

Sympatické je, že vlastne nejde úplne o veštenie. Hexagram nemá byť oknom do sveta budúcnosti. Podľa čínskych mudrcov je skôr podnetom, čo uľahčuje sústredenie a pomáha nám ostrejšie vnímať situácie rozhodnutia.

Vystihol to český prekladateľ Knihy premien Oldřich Král, keď píše, že „pred skladaním hexagramu, je dôležité presne formulovať otázku“. Kto nevie, čo sa túži dozvedieť, ani sa nič nedozvie.

foto1.jpg

Podstatne staršie ako delfská veštiareň je veštenie z Číny pomocou hexagramov.

Čo presne je hexagram? Obrazec, čo vznikne, ak nad sebou nakreslíte šesticu vodorovných čiar.

Každá čiara môže byť buď plná, alebo prerušovaná, čo nám dáva 64 rôznych kombinácií, a teda aj 64 rôznych obrazcov. Ten z nich, ktorý si pri veštení zložíte, ukrýva váš osud.

Obrazce v niečom pripomínajú hlavolamy z ranej éry počítačovej grafiky a niekedy sa hovorí, že práve pre svoju abstraktnosť a eleganciu je čínska Kniha premien (I-ťing) dodnes v takej obľube.

Nie je to však len pomôcka na veštenie, ale zrejme aj najstarší filozofický text na svete, ktorý môže mať až štyritisíc rokov. Omnoho kratšie ju pozná západná kultúra.

V 17. storočí s ňou kresťanský misionár oboznámil filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibniza a je známe, že binárna matematika čínskeho textu nemeckého filozofa zaujala.

Veštenie z kávy

Veštenie z kávovej usadeniny (niekedy sa mu hovorí aj „sóc“) má nesporné výhody. Nemusíte putovať za veštcami do čudesných svätýň. Budúcnosť sa vyjavuje aj za stolom v kaviarni. Sú však veci, ktoré treba oželieť.

Zabudnite na presso z kávomatu aj instantnú žbrndu zalievanú teplou vodou z kohútika.

Vyjavovať osud je výhradnou vlastnosťou pomletých kávových zrniek, preto sa na veštenie hodí jedine zalievaná káva, „turek“.

Návodov na rituál je plný internet a úžasne si protirečia. Kávové veštenie mali vynájsť Egypťania, Číňania, v jednej verzii Arabi, ktorí sa mu priučili v Etiópii.

Káva má byť rozomletá na jemno alebo na hrubo. Ak vás mätú návody a chcete mať istotu, použite špeciálnu vešteckú kávu. Existuje taká, aspoň to tvrdí veštica, čo ju kupuje vo veľkosklade, aj keď presne nehovorí, čím sa líši od tej bežnej, nevešteckej.

Šálka môže aj nesmie byť priesvitná. V niečom však konsenzus panuje. Kávu nesmiete osladiť a v nijakom prípade nepridávať smotanu!

foto3.jpg

Staroveké Delfy boli najvychýrenejšia veštecká inštitúcia antického sveta. Niečo ako dnešné
zasadanie Svetového ekonomického fóra v Davose.

Aj sexuálne polohy

Znalci radia tekutinu vychlípať na sedem dúškov, uško dvihnúť pravou rukou, šálkou trikrát zakrúžiť proti smeru hodinových ručičiek. Podstatné je opatrne prevrátiť šálku hore dnom a pár minút čakať. Keď je káva zaschnutá, môžete na stenách začať skúmať obrazce zo zŕn.

Možno vám pripomenú niekoho či niečo. A možno aj nie. „Nechajte pracovať svoju predstavivosť,“ nabádajú návody, podľa ktorých neprekáža, ak hneď prvý pokus nepovedie k viditeľným výsledkom.

Podprahový odkaz: na vine ste vy a vaša príliš slabá fantázia.

O výsledku rozhoduje tvar, ale aj poloha, veľkosť a sfarbenie obrazcov. Tie v blízkosti uška sa týkajú bezprostredne vašej osoby, vľavo je minulosť, vpravo budúcnosť. Prítomnosť je ktovie prečo zaschnutá na okrajoch šálky. Vždy však platí heslo - čím väčší obrazec, tým osudovejšie bude znamenie.

Niektoré návody si dokonca berú na pomoc vedu, a výsledkom je teória, ktorá vraví, že „do kávových zŕn sa odtláča DNA každého jednotlivca“.

Zaujímavé veci zistil český bulvár od istej Marie Šafaříkovej z južnej Moravy. Veštici vraj kávová usadenina prezradí milostné aféry klienta vrátane použitých sexuálnych polôh. Podrobnosti vynechajme.

Krištáľová guľa

Nie je také podstatné, či je to hurikán, umiestnenie v hitparáde alebo stav svetového hospodárstva. Vždy keď chce niekto zosmiešniť a spochybniť nejaké prognózy, urobí to rovnako – prirovná ich k vešteniu z krištáľovej gule.

Nemáme nijakú krištáľovú guľu, bránia sa experti, ale to je práve chyba. Ako môžu prognózovať bez náradia?

Vešteniu je prístupný ľubovoľný zrkadlový povrch, guľa je však určite imidžovejšia a v spoločenstve veštíc platí za odznak vyššej ligy. Najlepším materiálom je číry či mliečne zafarbený krištáľ kremeňa, mimoriadne cenené pre veštecké vlastnosti sú výrobky českých sklárov z bývalej Bohémky.

Proroci sa sťažujú na dnešných výrobcov, ktorá vraj do kremeňa pridávajú olovo, čo zhoršuje kvalitu príjmu signálu. Na rozdiel od mobilného telefónu však guľu pred použitím nemusíte odblokovať ani platiť paušál.

Údržbu však vyžaduje. Jedni radia nabíjať ju na slnku, iní na mesačnom svite, tretí zase zakazujú oboje. „Keď už si guľu kúpite, meditujte s ňou, rozprávajte sa s ňou,“ odporúča ďalší. Ceny sa začínajú na dvadsiatich eurách.

Ako používať guľu?

Ak je guľa naladená, sadnite si pred ňu s vyprázdnenou mysľou. Uvidíte bielu hmlu vyplňovať vnútro gule. Potom stačí pozorovať mraky a čítať ich zmysel. Je to celkom jednoduché - biele mraky znamenajú šťastie, čierne nešťastie.

„Ak sa vám to nepodarí, nezúfajte. Záruku vám, samozrejme, nemôžeme poskytnúť,“ píše jeden e-shop.

Napokon, môžete ísť na vec inak a vybrať si iný spôsob veštenia. Vymenujme olovo, vnútorností ulovenej zveri, kostičky, plamene a takmer sme zabudli na veštenie z planét a hviezd na oblohe.

Možno ste si všimli, že ich niečo spája. Sú vlastne len dve veci, ktoré treba na veštenie – nezrozumiteľné obrazce a náhodu.

Stojíte pred rozhodnutím, trápite sa dilemou? Nezaškodí uvoľniť sa a osloviť podvedomie. Potom je už vedľajšie, či to bude rozbitý displej smartfónu, použité plienky alebo plesnivé fľaky na strope. Nájdite si obrazec, sústreďte sa a nechajte zapracovať podvedomie. Určite sa rozhodnete správne.

Čo sa blíži, čo nás čaká, spýtajte sa Jašteráka

Stačí okamih padajúcej hviezdy a budete mať pocit, že vám tento vyfešákovaný pánko vidí do hriešnej duše. Okrem toho aj do kuchyne, do spálne a s prepáčením, i na toaletu.

Ako to ten čarodejník robí? foto.JPG

Karty sú jeho pomocníci. A nie hocijaké. Má on Pandinu skrinku - truhličku čarovnú, v ktorej ich skrýva. Vyloží vám také, aké ste ešte nezažili. Vyloží vám pexeso.

Má ich hneď niekoľko. Zahľadí sa do vás, zamyslí sa a hneď vie: pravdu vám povedia dopravné značky. Alebo hudobné nástroje. Alebo rozprávky, zvieratá, motýle, vlajky štátov, psy, mačky či plody mora.

Niektoré vraj pamätajú ešte jeho detské časy, iné zdedil po priateľoch či svojich predkoch. Tento človek-vesmír pochádza z významnej rodiny Jašterákovcov. Volá sa Hesso a hrá aj divadlo. Priam v tejto chvíli nám vyveští.

„Dobrý večer, ludstvo, vítám vás. Čo sa blíži, čo sa čaká, spýtajte sa Jašteráka. Je tu Hesso a jeho pexeso. Štastie a koleso, povec mi pexeso, ktorým smerom sa točí, kdo má modré oči. Cez Hessa a pexesa vravia ku vám nebesá. Na vaše zvedavosti a dotazy nezbedné odpoveď dajú obrázky barevné. Použijem pexeso Kuchyňské náradie.

Ako bude prosperovať slovenský automobilový priemysel?

"Vytahujem kartu koreničky: Anýz sa nenazdáme a náš auto-moto priemysel sa rozšíri jako huby po daždi alebo teda keď sa bavíme o kuchyni, tak jako mole v kredenci.

Móže to byt korenička na rascu, čiže výroba porasce jedna radosť, ale pozor, rasca je zároveň kmín a kmín je zlodej, takže velké bacha na rozkrádání majetku ve fabrikách. Tý koreničky sú však v sade, takže vačšinu týchto vozidel využije SAD."

Ako sa bude dariť našim hokejistom?

"Vytahujem kartu váleček na cesto: Naši hokejníci budú válčit na lade a v nálade. A keďže je to válek na cesto, nebudú sa len tak povalúvat, ale budú cestovat. Je to válek s rúčkama, čiže budú zruční a pripravia nám velice dobrú papenu, kerú národ ocení.

Na šampionáte budú muset pritlačit na váleček, pretože cesto a celkové poradie mančaftof bude velice divno zamiešané."

Získa dáky Slovák Nobelovu cenu?

"Vytahujem kartu pasírovátko na cesnak: No, Bélovú cenu získa každý, kdo sa zúčastní vedomostnej sútaže „Čo vieš o Matejovi Bélovi?“ V prípade že tý poznatky budú staršieho dáta, získa tak starú belú, alebo aspoň cenu útechy – brožúru Valaská Belá a okolie.

A kedže je tá belá valaská, móže sa ísť pást. A od slova „pasení“ je derivúvané slovo „pasírovatko“. Čiže kdo sa pretlačí jak cesnak, kdo vydá ze seba šecko, móže Nobelovu cenu získať. Dost možné, že to bude Jozef Cesnak, ilustrátor, ten by si to zaslúžil, je to velký pán umelec."

Prežijú papierové noviny?

"Vytahujem kartu s lyžicú: Novinám sa bude darit tak, jaký budú dávat luďom pokrm. Ked budú dávat ludstvu dobré veci do gágora, tak jako lyžica, budú ich hltat. Ked šak budú prinášat odpad, skazenú váru, tak ludia s tú lyžicu nebudú jest, ale dlabat a hlavne dlabat na také noviny.

A hlavne bacha na novinárske kačice, tý sa jeďá vidličkú, takže dobrá lyžica takú mrchavú kačenu nikdy nenabere!!!

Želám vám úspešný vstup do nového roka a nech sa vám z vašich skutkov podarí vyrobit kuchyňské náradí, kerým navaríte dobrý život pre seba a ostatných.“ S úctú

Váš Hesso Jašterák

Eva Andrejčáková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 271
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 7 930
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 816
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 867
 5. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 775
 6. Kam do tepla v januári? 2 370
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 321
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 074
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 221
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 186

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí ním byť kňaz.

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

Výberové konania na košickej župe podrobili kritike

Trnka: Nikomu nič nešijeme na mieru.

Platia výstrahy pred poľadovicou, závejmi a silným vetrom na horách

Vo štvrtok môže vietor v Tatrách v polohách nad pásmom lesa ešte zosilnieť.

Pri reťazovej nehode sa zranili dve ženy. Škoda je viac ako 24-tisíc (+FOTO)

Najzávažnejšie udalosti sa dnes udiali na R1. Problémom bola poľadovica.