Niektoré vážne kauzy vyšetruje polícia bez výsledku roky. Nástenkový tender alebo emisie sa stále nedostali na súd.
1.Hedviga Malinová
Prípad sa vyšetruje od roku 2006. Malinová je obvinená z krivej výpovede a prokuratúra nie je schopná rozhodnúť, či stíhanie zastaví, alebo ju postaví pred súd.
Naposledy sa prokuratúra snažila získať zo súdu súhlas na vyšetrenie Malinovej stavu v ústave, súdy to však zamietli.
Prokuratúra v decembri znovu doručila spis znalcom, aby Malinovú pozvali na ambulantné vyšetrenie.
2.Nástenkový tender
Stíhanie vo veci sa začalo v roku 2009. Od roku 2011 sú pre machinácie pri verejnom obstarávaní obvinení bývalý minister výstavby Marián Janušek, dvaja úradníci a ďalšia osoba.
V máji 2012 k nim pribudol aj bývalý minister Igor Štefanov, ktorý mal predtým imunitu.
Práve kvôli nemu sa museli zopakovať všetky úkony, pri ktorých predtým nebol ako obvinený, ale iba ako svedok.
Prokuratúra hovorí o „náročných a rozsiahlych procesných úkonoch“, ktoré teraz robí. Obvinení sú podozriví, že zariadili, aby tender za 3,6 miliardy korún vyhrali firmy blízke šéfovi SNS Jánovi Slotovi.
3.Emisie
Trestné stíhanie začali v roku 2009 pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa a porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Obvinený zatiaľ nie je nikto.
Ide o ďalšiu kauzu z čias vlády Smeru s SNS a HZDS. Ministerstvo životného prostredia, podobne ako výstavby v kauze nástenka, ovládali nominanti SNS.
Štát prišiel ich rozhodovaním o emisiách podľa polície o 66 miliónov eur. Emisie skončili pod cenu vo firme Interblue group.
Obaja ministri SNS Viliam Turský aj Ján Chrbet museli odstúpiť z funkcie a rezort si napokon v rozpore s koaličnou zmluvou zobral Smer pod seba.
„Vyšetrovanie nie je ukončené vzhľadom na veľký rozsah dokazovania i dožiadanie o právnu pomoc z cudziny,“ hovorí prokuratúra.
4.Gemerský mlyn
Prípad, ktorý sa opäť týka nominantov SNS, začala polícia vyšetrovať v roku 2011. Obvinení sú členovia výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Vaľo a Ľubomír Neslušan.
Tesne po voľbách v roku 2010, kým ešte nová vláda nestihla vymenovať svojich nominantov, umožnili uzavretie mimosúdnej dohody v spore Gemerský Mlyn, takmer vyhratom pre FNM.
Takmer päť miliónov eur odišlo do švajčiarskej banky Votobel na účet firmy Cataratas Finance v Belize.
Peniaze poslal Richard Biročák, advokát a bývalý pracovník finančnej polície, ktorý spolupracuje aj so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom. Robil sprostredkovateľa medzi majiteľom firmy a fondom.
Vyšetrovanie podľa polície „stojí na dvoch nevybavených právnych pomociach zo Švajčiarska a Belize“.
Polícia ide objednať aj znalecký posudok z odboru písmoznalectva.
5.Galkove odpočúvania
Polícia začala prípad vyšetrovať koncom roka 2011. Vojenské obranné spravodajstvo pod vedením ministra obrany Ľubomíra Galka z SaS podľa prokuratúry minimálne v osemnástich prípadoch protizákonne odpočúvalo ľudí.
Okrem redaktorov denníka Pravda aj viacerých zamestnancov ministerstva obrany.
V prípade sú obvinení bývalý riaditeľ VOS Ľubomír Brychta a ďalší štyria príslušníci VOS. Galko zatiaľ nie. Pre kauzu však musel odstúpiť z funkcie.
„Prebiehajú plánované úkony,“ povedala o prípade Generálna prokuratúra.
Zatiaľ sa ukázalo len to, že VOS dávala na súdy často totožné žiadosti o odpočúvanie.
Galko tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom, lebo súdy odpočúvania schválili.
6.Vražda Ernesta Valka
Známeho právnika a bývalého ústavného sudcu zavraždili v novembri 2010. Polícia v prípade uviazla.
Má okruh podozrivých, ale nevie, ktorý z nich to bol. Všetci sú vo väzbe pre inú trestnú činnosť a hrozí im za to oveľa menší trest, ako keby sa priznali k vražde.
To, že prípad bude čoskoro vyšetrený, ohlasovali ešte bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak aj minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.
Jedno odvetvie, ktorému by koniec sveta zamak neuškodil, je slovenská politika, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.

Beata
Balogová
