BRATISLAVA. Ani tento rok nestačil polícii alebo prokuratúre na to, aby ukončili niektoré najcitlivejšie kauzy.
Kým prípady nástenkového tendra alebo emisií vyšetruje polícia od roku 2009, prípad Hedvigy Malinovej ešte od roku 2006.
Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry v decembri znovu požiadali znalcov, aby sa pokúsili vyšetriť duševný stav Malinovej v ambulancii.
O dĺžke vyšetrovania rozhodujú podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara najmä tri faktory: či polícia žiada medzinárodnú pomoc, či požaduje znalecký posudok a koľko ľudí v jednom prípade obvinila.
Je to len zdanie, že najcitlivejšie kauzy sa vyšetrujú najdlhšie? „Určite,“ hovorí Tibor Gašpar.
Polícia má podľa neho ambíciu ešte zlepšiť kontrolný systém spisov, ktorý zabraňuje prieťahom.
Prečítajte si aj: Šesť káuz, na ktorých vyšetrenie nestačil ani tento rok
Je ich veľa
Vo viacerých kauzách sú obvinení bývalí ministri alebo vysokí štátni úradníci. Gašpar hovorí, že káuz je veľa.
Keď má vymenovať tie najcitlivejšie, hovorí o Gemerskom Mlyne, piťovcoch, nástenkovom tendri alebo emisiách.
„Gorilu ani nespomínam. Je tam tím, ktorý by už mal dávať ďalšie výsledky vyšetrovania.“ Kauzu začala polícia opäť vyšetrovať na začiatku roka.
Najvyššie postavenou osobou, ktorú polícia vyšetruje, je námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka.
Gašpar ešte nevie, či bude obvinený. „Vyšetrovanie je nestranné. Zhromaždenie dôkazov ukáže, či je dôvod vznášať obvinenie.“
Pribudli nové
Nové citlivé kauzy začala polícia vyšetrovať aj tento rok. Vo februári začala stíhanie pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v kauze Mokys.
Trestné oznámenie podala bývalá premiérka Iveta Radičová. Prípad však stojí. V septembri sa v ňom zmenil vyšetrovateľ, ktorý študuje 30-tisícstranový spis.
Polícia tento rok obvinila aj sedem ľudí z manipulovania tendrov v nitrianskej župe. Medzi obvinenými je aj vicežupan za Smer Vladislav Borík.
Gašpar hovorí, že sa plánujú ďalšie výsluchy. Stále podľa neho neboli vypočutí štatutári všetkých firiem, ktoré sa na tendri zúčastnili.
Znalec podľa neho bude určovať aj škodu v podobe možného zisku pre víťaza súťaže.
Tento rok na príkaz prokuratúry obvinili aj dvoch bývalých ministrov životného prostredia, že nezabránili lykožrútovi, aby požieral Tatry po kalamite v roku 2004.
Majský, Čuňo aj Okoličány zastali na súdoch
Prvý rozsudok v kauze Majský padol v roku 2007. Stále nie je právoplatný.
BRATISLAVA. „Tvoje už neni nič, nechápeš?“ vysvetľoval v roku 2002 šéfovi BMG a Horizont Vladimírovi Frunimu Jozef Majský v telefonickom rozhovore.
Telefonát s Majským si nahral Fruni ako poistku. Majského krátko na to polícia obvinila z podvodu Fruniho.
Kým Fruni si už za megapodvod s nebankovým subjektom stihol odsedieť jedenásť a pol roka a je na slobode, Majský je po desiatich rokoch stále na slobode.
V apríli 2007 Špeciálny súd Majského odsúdil na sedem rokov, Najvyšší súd mu však prípad vrátil. Medzitým Majský niekoľkokrát ochorel.
Posledné pojednávanie bolo 5. novembra. Najbližšie bude 4. februára. Bude sa rozhodovať o procesných návrhoch strán, ak ich súd zamietne, mali by sa čítať záverečné reči.
Na úteku je stále tretí konateľ BMG a Horizontu František Matík.
Náhle zdravotné problémy zastavili aj prípad mafiánskej skupiny z Košíc Okoličány a spol. Polícia podala obžalobu v roku 2007.
Obžalovaných je šestnásť ľudí z vrážd, pokusov o vraždy, nedovoleného ozbrojovania, vydierania alebo ublíženia na zdraví.
„Súd vytyčuje pojednávanie na každý mesiac v niekoľkomesačnom predstihu, napriek tomu mohol riadne pojednávať naposledy v lete pre opakované PN obžalovaných,“ povedala hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjaková. Najbližšie má pojednávať 7. januára.
Osem rokov čaká na rozsudok aj bývalý viceprimátor Košíc za SDKÚ Eugen Čuňo.
V roku 2004 polícia oznámila, že ho zatkla spolu s dvoma právnikmi pri preberaní úplatku. V roku 2009 dostal trest šesť rokov.
Najvyšší súd rozsudok zrušil. V roku 2011 ho Špeciálny súd oslobodil, Najvyšší súd však rozsudok opäť zrušil.
Špeciálny súd dostal spis v októbri. Pojednávanie zatiaľ nevytýčil, senát sa musel venovať väzobným veciam, ktoré mali prednosť

Beata
Balogová
