BRATISLAVA. Od januára sa azylanti ťažšie domôžu svojich práv, hovoria zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí sa cudzincom v núdzi venujú.
Už v minulosti upozorňovali na novelu občianskeho súdneho poriadku z dielne ministerstva spravodlivosti. Platiť začne práve v čase, keď z Bratislavy odchádza aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.
Zadarmo to nebude
Katarína Fajnorová z Ligy za ľudské práva hovorí, že novela sa dotkne cudzincov, ktorých už nebudú môcť na súdoch bezplatne zastupovať právnici z mimovládnych organizácií.
Nejde len o žiadateľov o azyl, ktorí sa budú chcieť odvolať proti rozhodnutiu migračného úradu. Zmena sa dotkne aj cudzincov, ktorých zaistí polícia a na súde budú chcieť napadnúť jej rozhodnutie.
Novela hovorí, že v odvolacích konaniach ich nemôže zastupovať iná fyzická osoba, výlučne len advokát.
Pavol Kubík z ministerstva spravodlivosti hovorí, že obavy tretieho sektora sú absolútne neopodstatnené. „Prístup k právnej pomoci sa nezhorší, naopak, dôjde k zvýšeniu garancie práv cudzincov.“
Hovorí, že azylová problematika je špecifická a mimovládne organizácie sa nemohli zaručiť, že právne zastúpenie poskytnú ľudia, ktorí sa problematike nielen dlhodobo, ale aj odborne venujú. Mimovládne organizácie budú môcť poskytovať žiadateľom o azyl pomoc – prostredníctvom advokátov, s ktorými aj doteraz spolupracovali .
Jednou z nich je advokátka Jarmila Vargová, ktorá spolupracuje so Slovenskou humanitnou radou. Sama hovorí, že prístup cudzincov k bezplatnej právnej pomoci sa sťaží. Je otázne, či advokáti budú robiť svoju prácu bezplatne.
611 žiadateľov z 57 167 dostalo na Slovensku azyl od roku 1993.
Hrozí spor s Európou
Nie všetky mimovládne organizácie spolupracovali s advokátmi. Ak budú chcieť pokračovať v práci, budú s nimi musieť uzatvoriť zmluvu.
„A to by vyšlo omnoho drahšie,“ myslí si Fajnorová.
Právnici z mimovládok pritom navštevovali priamo policajné útvary, kde boli zaistení cudzinci, prípadne chodievajú pravidelne do zariadení migračného úradu. Či už policajti, alebo úrad potom vedeli priamo sprostredkovať utečencom a zaisteným cudzincom informácie, ako a kto ich môže zastupovať.
Ministerstvo pripomína, že právnu pomôc môže zabezpečiť aj Centrum právnej pomoci, a to prostredníctvom 101 advokátov, ktorí sa azylovej problematike venujú dlhodobo a spolupracujú s neziskovými organizáciami.
Tretí sektor pochybuje, ako centrum nával žiadostí zvládne. Centrum tvrdí, že novela sa ho nijako nedotkne.
V konaniach o policajnom zaistení navyše centrum pomáhať nemôže. A ak cudzinci nebudú schopní napadnúť rozhodnutia o svojom zaistení na súdoch, hrozí, že Slovensko tým poruší európsky dohovor.

Beata
Balogová
