Denník SME dával od leta príležitosť osobnostiam, aby si vybrali tému, ktorej sa majú noviny venovať. Teraz vám prinášame prehľad, ako dopadli niektoré z tém.
BRATISLAVA. Starý invalidný vozík má za sebou ďalších tristo kilometrov.
Za posledné dva mesiace ich na ňom prešla predajkyňa Nota Bene Anna Mazáčová, ktorej príbeh predstavila v septembri čitateľom SME Sandra Tordová zo združenia Proti prúdu.
Pred pár dňami Anna konečne získala príspevok od Sociálnej poisťovne a mohla si rozbitý vozík vymeniť.
Inak sa v jej živote veľa nezmenilo. Stále býva s chorým synom v malej izbičke v ubytovni na periférii mesta, stále každý deň absolvuje úmornú trojkilometrovú cestu do obchodného centra Polus, kde predáva časopis bezdomovcov, stále nemá prácu ani príspevok na auto pre invalidov.
Opravili jej cestu
Optimisticky pôsobiaca žena však rozpráva aj o drobnostiach, ktoré menia jej každodenný život.
„Už sa nemusím báť, že sa hocikedy prevrátim,“ pochvaľuje si. Jej príbeh totiž zaujal dobrovoľníkov zo Zelenej hliadky, ktorí v novembri na vlastnú päsť zaasfaltovali výtlky na chodníkoch pozdĺž jej trasy.
Čoskoro by sa jej mohlo cestovať ešte pohodlnejšie. V združení Proti prúdu sa už zaoberajú ponukou firmy, ktorá chce Anne darovať vyradené auto.
Práve auto je najväčším snom ženy, ktorá prišla pred dvomi rokmi na Vianoce o nohu i o prácu a bez pomoci druhých sa dnes dostane málokde.
Ak by auto vyhovovalo, prirobiť nevyhnutnú automatickú prevodovku by ľudia zo združenia chceli za peniaze, ktoré Anne poslali čitatelia SME po zverejnení článku. Na účet poslali vyše 1700 eur.
Veľkým problémom Anny zostávajú dlhy. Narobila si ich potom, ako sa jej syn psychicky zrútil a prišiel o prácu. Byt si matka so synom nedokázala udržať ani s pomocou pôžičkových firiem, ktoré ich situáciu ešte zhoršili.
Pomôcť chce aj televízia
Neskôr, keď jej museli amputovať nohu, stratila prácu i ona a novú sa jej nepodarilo získať doteraz.
Pred pár dňami ju oslovili z televízie Joj, či by si pár eur nechcela privyrobiť aspoň ako komparzistka v seriáli Súdna sieň.
Anna sa niekoľkokrát uisťuje, že v článku sa bude môcť všetkým, ktorí jej pomohli, poďakovať. Z jej prejavu však je jasné, že najväčšiu vďaku cíti k pánovi, ktorý nechcel byť menovaný.
„Daroval mi trojročného jorkšíra Nelinku, s ktorou sa môžem celú cestu rozprávať.“
Je dôležité poznať pravdu
Hoci život Anny Mazáčovej nie je oveľa lepší ani potom, ako sa o ňom cez noviny a neskôr aj cez charitatívny program RTVS Advent dopočulo celé Slovensko, Sandra Tordová je spokojná.
„Je veľmi dôležité ukazovať, kto sú ľudia bez domova, z akých dôvodov tam skončili, a aké obrovské úsilie musia vyvíjať, ak sa snažia začať odznova.“
Pre dlhodobo chorých sa nezmenilo nič
Na tému o dlhodobo chorých reagovali pacientske organizácie, tvrdí sestra a aktivistka ĽUBICA KOČANOVÁ.
V júli ste navrhli, aby sa SME venovalo téme, že sa u nás nerieši starostlivosť o dlhodobo chorých. Mali ste na ňu nejaké ohlasy?
„Od pacientskych organizácií, ktorých hlas narastá. Spájajú sa a vznikajú nové.“
Zmenilo sa od zverejnenia témy niečo v starostlivosti o dlhodobo chorých?
„Nezmenilo. Nesebestačný, chorý človek a jeho príbuzní sú neriešený problém, ktorý si medzi sebou prehadzujú dva rezorty. Pacient je však v prvom rade chorý, preto musí ostať v rezorte zdravia. Jeho príbuzní sú bezradní, a preto musí prísť pomoc aj z rezortu sociálnych vecí. Stále pretrváva bezmocnosť v rodinách bez jasných pravidiel, lebo oba rezorty chcú, aby to platil ten druhý. Tadiaľto cesta nevedie. Musia byť určené pravidlá viaczdrojového financovania.“
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v júli nevedela povedať ani kedy by mohol byť hotový zákon o dlhodobej starostlivosti. Ako to hodnotíte?
„Všeobecne to politici deklarujú ako prioritu, ale tradične odsúvajú tento problém na koniec, boja sa ho. Dôkazom toho je neexistencia takéhoto zákona. Majú svoje alibi – rezortizmus. Pre pacientov je už neskoro. Tento problém nemajú riešiť politici, ale musia ho riešiť odborníci. Podčiarkujem pri tom vysokú profesionalitu sestier, ktoré sú pri tejto problematike vždy obchádzané. Dlhodobá starostlivosť musí byť doména profesionálnych sestier, ktoré garantujú jej poskytovanie, ale majú prázdne ruky.“
Dlhodobo chorí ľudia majú nezriedka preležaniny. Nedávno dalo ministerstvo do pripomienkového konania nariadenie vlády o indikátoroch kvality. Považujete to za posun alebo len kozmetickú zmenu?
„Celosvetové prieskumy hovoria, že 95 percent preležanín nemusí vzniknúť, takže to považujem za správny impulz, ktorý je potrebné rozvíjať. Pre prevenciu je potrebné, aby si to osvojili profesionáli z rôznych oblastí a tak sme rozsiahlemu množstvu preležanín zabránili. Najdôležitejší je ľudský potenciál.“
Ján Krempaský
Kamióny možno obmedzia
Riešenie pre malé obce by malo byť hotové do konca júna.
BRATISLAVA. Herečke Szidi Tobias, ktorá býva v Lehniciach pri Šamoríne, ale aj obyvateľom iných obcí, ktorými prechádzajú cesty II. a III. triedy, už kamióny nebudú znepríjemňovať život. Sľubuje to ministerstvo dopravy.
Práve na preťaženosť týchto ciest nimi upozorňovala herečka v auguste v rámci seriálu SME.
„Kamionisti prechádzajú cez obec od skorého rána a v noci,“ hovorí Tobias o situácii v Lehniciach po štyroch mesiacoch od zverejnenia témy. Dodáva však, že vláda pripravuje zákon, ktorý má kamionistom zakázať chodiť po týchto cestách.
Hovorca ministerstva Martin Kóňa vraví, že v posledných týždňoch sa stretli zástupcovia krajov, ktorým cesty patria, a autodopravcov, aby prejazd týmito cestami riešili.
Ministerstvo podľa neho pripravuje návrh, ktorého cieľom je „nájsť také riešenie, aby neznepríjemňovalo život obyvateľom žijúcim pri vidieckych cestách a na druhej strane nebolo likvidačné pre autodopravcov“. Návrh bližšie nešpecifikoval. Vláde by ho malo ministerstvo predložiť do konca júna.
Starosta Lehníc František Szitási však neverí, že sa kamionistom zakáže prejazd týmito cestami alebo sa spoplatní.
Ján Krempaský
Štát nevie vyberať šéfov
Štát nedáva spravovať svoj majetok najlepším. Podľa Ľuboša Lopatku to nezmenila ani vláda Roberta Fica.
BRATISLAVA. Keď Smer, ale aj predchádzajúce vládne garnitúry preberali štát, obsadili v priebehu týždňov tisícky manažérskych postov v štátnej správe i podnikoch s účasťou verejných peňazí.
S topmanažérom zo súkromného biznisu a bývalým šéfom Sociálnej poisťovne Ľubošom Lopatkom sme v rámci seriálu SME rozoberali často symbolické konkurzy na správu peňazí všetkých občanov a porovnávali s tým, ako si manažérov vyberajú súkromné firmy.
Zistenia potvrdzovali Lopatkove obavy. Kým v špičkovej súkromnej spoločnosti trvá výber manažéra aj päť mesiacov, štátu stačí len pár hodín, opisoval jeden z absolventov konkurzu na zástupcu štátu v pološtátnej Západoslovenskej energetike z čias tejto vlády – po teste z angličtiny nasledoval pohovor na odborné témy.
„Myslím, že to ani netreba, lebo systém je zlý ako taký a výberové konania sa buď nedejú, alebo ak i áno, tak len formálne na zalepenie očí verejnosti,“ hovorí teraz Lopatka na otázku, či sa na výbere ľudí pre štát niečo zlepšilo.
Podľa neho cieľom štátu zväčša nie je získať personálnu kvalitu, ale len „označkovanie územia“ a posilnenie sféry vplyvu jednotlivcami.
Lopatka si myslí, že by ktorákoľvek firma s rovnakým správaním ako štát skrachovala. Ani povinné konkurzy podľa neho nepomáhajú. „Sebelepší úmysel pretavený do zákona, vyhlášky či nariadenia, nie je dostatočnou náplasťou na zlý úmysel či neschopnosť manažmentu.“
Miroslav Kern
OSOBNOSTI ROBILI NOVINY
Anton Srholec, kňaz a bývalý politický väzeň
Téma: Obete Komunizmu
Ľubica Kočanová, zdravotná sestra
Téma: Starostlivosť o dlhodobo chorých
Martin Bandžák, zakladateľ Magny a fotograf
Téma: Prečo nie je v médiách viac zahraničného spravodajstva?
Miloš Bélik, učiteľ a matematikár z 9. A
Téma: Školám chýba otvorenosť
Ľuboš Lopatka, manažér a bývalý šéf Sociálnej poisťovne
Téma: Slovensko riadia neschopní a nezodpovední
Zora Jaurová, dramaturgička a kultúrna aktivistka
Téma: Nezávislé kultúrne centrá
Szidi Tobias, herečka a speváčka
Téma: Kamionisti šetria na mýte a ničia život na dedinách
Jana Dubovcová, ombudsmanka
Téma: Kam zmizli sociálni pracovníci?
Fedor Gömöry, vedecký sekretár SAV
Téma: Ako šetriť elektrinu v domácnosti
Helena Woleková, prvá ministerka práce
Téma: Ministerstvá nespolupracujú
Elena Kohútiková, bankárka
Téma: Dôležitosť nedeľného obeda pre rodinu
Sandra Tordová, združenie Proti prúdu
Téma: Príbeh ženy bez domova
Vladimír Cingel, detský chirurg
Téma: Stav detskej miniinvazívnej chirurgie u nás
Milan Zemko, historik
Téma: Porovnanie Slovenska so susednými štátmi
Tomáš Bella, zakladateľ firmy Piano
Téma: Slovenské noviny neberú humor vážne
Martin Snopek, animátor a režisér
Téma: Dunaj: krása, na ktorú zabúdame
Jozef Masarik, jadrový fyzik
Téma: Aké chyby robíme pri vzájomnej komunikácii
Eva Kováčechová, advokátka
Téma: Vzdelávanie budúcich právnikov
Fedor Gál, zakladateľ VPN
Téma: Dokážeme predpovedať budúcnosť? Dokázali sme to v novembri '89?
Janette Maziniová, blogerka, spisovateľka
Téma: Čo môže dobrovoľníctvo dať mladým ľudom
Martin Macharik, podnikateľ v cestovnom ruchu
Téma: Ako obnova pamiatok pomáha turizmu
Iveta Chovancová, združenie Odyseus
Téma: Akým problémom čelia ľudia s HIV
Laco Teren, výtvarník
Téma: U Anjelov: Posledná dobrá kaviareň
Michal Kaščák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda
Téma: Konšpiračné teórie

Beata
Balogová
