OSOBNOSTI ROBIA NOVINY

Tordová: Ľudia bez domova majú tváre

Príbeh ženy, ktorá prišla o byt i prácu, mal ukázať, že ľudia bez domova vyšli spomedzi nás.

Anna Mazáčová.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Denník SME dával od leta príležitosť osobnostiam, aby si vybrali tému, ktorej sa majú noviny venovať. Teraz vám prinášame prehľad, ako dopadli niektoré z tém.

BRATISLAVA. Starý invalidný vozík má za sebou ďalších tristo kilometrov.

Za posledné dva mesiace ich na ňom prešla predajkyňa Nota Bene Anna Mazáčová, ktorej príbeh predstavila v septembri čitateľom SME Sandra Tordová zo združenia Proti prúdu.

Pred pár dňami Anna konečne získala príspevok od Sociálnej poisťovne a mohla si rozbitý vozík vymeniť.

Inak sa v jej živote veľa nezmenilo. Stále býva s chorým synom v malej izbičke v ubytovni na periférii mesta, stále každý deň absolvuje úmornú trojkilometrovú cestu do obchodného centra Polus, kde predáva časopis bezdomovcov, stále nemá prácu ani príspevok na auto pre invalidov.

Opravili jej cestu

Optimisticky pôsobiaca žena však rozpráva aj o drobnostiach, ktoré menia jej každodenný život.

„Už sa nemusím báť, že sa hocikedy prevrátim,“ pochvaľuje si. Jej príbeh totiž zaujal dobrovoľníkov zo Zelenej hliadky, ktorí v novembri na vlastnú päsť zaasfaltovali výtlky na chodníkoch pozdĺž jej trasy.

Čoskoro by sa jej mohlo cestovať ešte pohodlnejšie. V združení Proti prúdu sa už zaoberajú ponukou firmy, ktorá chce Anne darovať vyradené auto.

Práve auto je najväčším snom ženy, ktorá prišla pred dvomi rokmi na Vianoce o nohu i o prácu a bez pomoci druhých sa dnes dostane málokde.

Ak by auto vyhovovalo, prirobiť nevyhnutnú automatickú prevodovku by ľudia zo združenia chceli za peniaze, ktoré Anne poslali čitatelia SME po zverejnení článku. Na účet poslali vyše 1700 eur.

Veľkým problémom Anny zostávajú dlhy. Narobila si ich potom, ako sa jej syn psychicky zrútil a prišiel o prácu. Byt si matka so synom nedokázala udržať ani s pomocou pôžičkových firiem, ktoré ich situáciu ešte zhoršili.

Pomôcť chce aj televízia

Neskôr, keď jej museli amputovať nohu, stratila prácu i ona a novú sa jej nepodarilo získať doteraz.

Pred pár dňami ju oslovili z televízie Joj, či by si pár eur nechcela privyrobiť aspoň ako komparzistka v seriáli Súdna sieň.

Anna sa niekoľkokrát uisťuje, že v článku sa bude môcť všetkým, ktorí jej pomohli, poďakovať. Z jej prejavu však je jasné, že najväčšiu vďaku cíti k pánovi, ktorý nechcel byť menovaný.

„Daroval mi trojročného jorkšíra Nelinku, s ktorou sa môžem celú cestu rozprávať.“

Je dôležité poznať pravdu

Hoci život Anny Mazáčovej nie je oveľa lepší ani potom, ako sa o ňom cez noviny a neskôr aj cez charitatívny program RTVS Advent dopočulo celé Slovensko, Sandra Tordová je spokojná.

„Je veľmi dôležité ukazovať, kto sú ľudia bez domova, z akých dôvodov tam skončili, a aké obrovské úsilie musia vyvíjať, ak sa snažia začať odznova.“

Pre dlhodobo chorých sa nezmenilo nič

Na tému o dlhodobo chorých reagovali pacientske organizácie, tvrdí sestra a aktivistka ĽUBICA KOČANOVÁ.

V júli ste navrhli, aby sa SME venovalo téme, že sa u nás nerieši starostlivosť o dlhodobo chorých. Mali ste na ňu nejaké ohlasy?

„Od pacientskych organizácií, ktorých hlas narastá. Spájajú sa a vznikajú nové.“

Zmenilo sa od zverejnenia témy niečo v starostlivosti o dlhodobo chorých?

„Nezmenilo. Nesebestačný, chorý človek a jeho príbuzní sú neriešený problém, ktorý si medzi sebou prehadzujú dva rezorty. Pacient je však v prvom rade chorý, preto musí ostať v rezorte zdravia. Jeho príbuzní sú bezradní, a preto musí prísť pomoc aj z rezortu sociálnych vecí. Stále pretrváva bezmocnosť v rodinách bez jasných pravidiel, lebo oba rezorty chcú, aby to platil ten druhý. Tadiaľto cesta nevedie. Musia byť určené pravidlá viaczdrojového financovania.“

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v júli nevedela povedať ani kedy by mohol byť hotový zákon o dlhodobej starostlivosti. Ako to hodnotíte?

„Všeobecne to politici deklarujú ako prioritu, ale tradične odsúvajú tento problém na koniec, boja sa ho. Dôkazom toho je neexistencia takéhoto zákona. Majú svoje alibi – rezortizmus. Pre pacientov je už neskoro. Tento problém nemajú riešiť politici, ale musia ho riešiť odborníci. Podčiarkujem pri tom vysokú profesionalitu sestier, ktoré sú pri tejto problematike vždy obchádzané. Dlhodobá starostlivosť musí byť doména profesionálnych sestier, ktoré garantujú jej poskytovanie, ale majú prázdne ruky.“

Dlhodobo chorí ľudia majú nezriedka preležaniny. Nedávno dalo ministerstvo do pripomienkového konania nariadenie vlády o indikátoroch kvality. Považujete to za posun alebo len kozmetickú zmenu?

„Celosvetové prieskumy hovoria, že 95 percent preležanín nemusí vzniknúť, takže to považujem za správny impulz, ktorý je potrebné rozvíjať. Pre prevenciu je potrebné, aby si to osvojili profesionáli z rôznych oblastí a tak sme rozsiahlemu množstvu preležanín zabránili. Najdôležitejší je ľudský potenciál.“

Ján Krempaský

Kamióny možno obmedzia

Riešenie pre malé obce by malo byť hotové do konca júna.

BRATISLAVA. Herečke Szidi Tobias, ktorá býva v Lehniciach pri Šamoríne, ale aj obyvateľom iných obcí, ktorými prechádzajú cesty II. a III. triedy, už kamióny nebudú znepríjemňovať život. Sľubuje to ministerstvo dopravy.

Práve na preťaženosť týchto ciest nimi upozorňovala herečka v auguste v rámci seriálu SME.

„Kamionisti prechádzajú cez obec od skorého rána a v noci,“ hovorí Tobias o situácii v Lehniciach po štyroch mesiacoch od zverejnenia témy. Dodáva však, že vláda pripravuje zákon, ktorý má kamionistom zakázať chodiť po týchto cestách.

Hovorca ministerstva Martin Kóňa vraví, že v posledných týždňoch sa stretli zástupcovia krajov, ktorým cesty patria, a autodopravcov, aby prejazd týmito cestami riešili.

Ministerstvo podľa neho pripravuje návrh, ktorého cieľom je „nájsť také riešenie, aby neznepríjemňovalo život obyvateľom žijúcim pri vidieckych cestách a na druhej strane nebolo likvidačné pre autodopravcov“. Návrh bližšie nešpecifikoval. Vláde by ho malo ministerstvo predložiť do konca júna.

Starosta Lehníc František Szitási však neverí, že sa kamionistom zakáže prejazd týmito cestami alebo sa spoplatní.

Ján Krempaský

Štát nevie vyberať šéfov

Štát nedáva spravovať svoj majetok najlepším. Podľa Ľuboša Lopatku to nezmenila ani vláda Roberta Fica.

BRATISLAVA. Keď Smer, ale aj predchádzajúce vládne garnitúry preberali štát, obsadili v priebehu týždňov tisícky manažérskych postov v štátnej správe i podnikoch s účasťou verejných peňazí.

S topmanažérom zo súkromného biznisu a bývalým šéfom Sociálnej poisťovne Ľubošom Lopatkom sme v rámci seriálu SME rozoberali často symbolické konkurzy na správu peňazí všetkých občanov a porovnávali s tým, ako si manažérov vyberajú súkromné firmy.

Zistenia potvrdzovali Lopatkove obavy. Kým v špičkovej súkromnej spoločnosti trvá výber manažéra aj päť mesiacov, štátu stačí len pár hodín, opisoval jeden z absolventov konkurzu na zástupcu štátu v pološtátnej Západoslovenskej energetike z čias tejto vlády – po teste z angličtiny nasledoval pohovor na odborné témy.

„Myslím, že to ani netreba, lebo systém je zlý ako taký a výberové konania sa buď nedejú, alebo ak i áno, tak len formálne na zalepenie očí verejnosti,“ hovorí teraz Lopatka na otázku, či sa na výbere ľudí pre štát niečo zlepšilo.

Podľa neho cieľom štátu zväčša nie je získať personálnu kvalitu, ale len „označkovanie územia“ a posilnenie sféry vplyvu jednotlivcami.

Lopatka si myslí, že by ktorákoľvek firma s rovnakým správaním ako štát skrachovala. Ani povinné konkurzy podľa neho nepomáhajú. „Sebelepší úmysel pretavený do zákona, vyhlášky či nariadenia, nie je dostatočnou náplasťou na zlý úmysel či neschopnosť manažmentu.“

Miroslav Kern

OSOBNOSTI ROBILI NOVINY

Srholec.jpgAnton Srholec, kňaz a bývalý politický väzeň

Téma: Obete Komunizmu

kocanova.jpgĽubica Kočanová, zdravotná sestra

Téma: Starostlivosť o dlhodobo chorých

Martin Bandžák, zakladateľ Magny a fotograf bandzak.jpg

Téma: Prečo nie je v médiách viac zahraničného spravodajstva?


belik.jpgMiloš Bélik, učiteľ a matematikár z 9. A

Téma: Školám chýba otvorenosť

lopatka.jpgĽuboš Lopatka, manažér a bývalý šéf Sociálnej poisťovne

Téma: Slovensko riadia neschopní a nezodpovední

jaurova.jpgZora Jaurová, dramaturgička a kultúrna aktivistka

Téma: Nezávislé kultúrne centrá

tobias.jpgSzidi Tobias, herečka a speváčka

Téma: Kamionisti šetria na mýte a ničia život na dedinách

dubovcova.jpgJana Dubovcová, ombudsmanka

Téma: Kam zmizli sociálni pracovníci?

gomory.jpgFedor Gömöry, vedecký sekretár SAV

Téma: Ako šetriť elektrinu v domácnosti

Helena Woleková, prvá ministerka práce

Téma: Ministerstvá nespolupracujú

kohutikova.jpgElena Kohútiková, bankárka

Téma: Dôležitosť nedeľného obeda pre rodinu

tordova.jpgSandra Tordová, združenie Proti prúdu

Téma: Príbeh ženy bez domova

cingel.jpgVladimír Cingel, detský chirurg

Téma: Stav detskej miniinvazívnej chirurgie u nás

zemko.jpgMilan Zemko, historik

Téma: Porovnanie Slovenska so susednými štátmi

bella.jpgTomáš Bella, zakladateľ firmy Piano

Téma: Slovenské noviny neberú humor vážne

Snopek.jpgMartin Snopek, animátor a režisér

Téma: Dunaj: krása, na ktorú zabúdame

masarik.jpgJozef Masarik, jadrový fyzik

Téma: Aké chyby robíme pri vzájomnej komunikácii

kovacechova.jpgEva Kováčechová, advokátka

Téma: Vzdelávanie budúcich právnikov

gal.jpgFedor Gál, zakladateľ VPN

Téma: Dokážeme predpovedať budúcnosť? Dokázali sme to v novembri '89?

maziniova.jpgJanette Maziniová, blogerka, spisovateľka

Téma: Čo môže dobrovoľníctvo dať mladým ľudom

macharik.JPGMartin Macharik, podnikateľ v cestovnom ruchu

Téma: Ako obnova pamiatok pomáha turizmu

chovancova.jpgIveta Chovancová, združenie Odyseus

Téma: Akým problémom čelia ľudia s HIV

teren.jpgLaco Teren, výtvarník

Téma: U Anjelov: Posledná dobrá kaviareň

kascak.jpgMichal Kaščák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda

Téma: Konšpiračné teórie

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 549
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 186
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 5 171
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 4 242
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 203
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 087
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 045
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 984
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 653
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 360

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu pri partii, ktorá desať rokov klondajkuje štát, problém.

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre

Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

Neprehliadnite tiež

Domov

Sme rodina chce bankové účty zdarma pre viac ľudí

Ku koncu mája zaznamenali banky zisk 290 miliónov eur.

Domov

Prieskum AKO: Súčasná koalícia by nezískala väčšinu v parlamente

Smer si v prieskume v porovnaní s augustom polepšil o 2,3 percenta.

Domov

Študijný odbor nám preduručuje partnerov. V EÚ sme v tom extrém

Desať správ, ktoré tento týždeň oslovili medzinárodnú komunitu na najväčšom spravodajskom webe o Slovensku v angličtine.

Domov

Hrozí, že prídeme o desiatky miliónov, vyhlásila ministerka Lubyová po návrate z Bruselu

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.