Rozhovory roka: Angyalová vychováva s partnerkou syna, Poliačik priznal heroín

Pozrite si výber najzaujímavejších rozhovorov denníka SME uplynulého roka. Fico po voľbách tvrdil, že sa nezmenil.

Ilustračné foto.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pozrite si výber najzaujímavejších rozhovorov denníka SME tohto roka. Róbert Bezák hovoril o odchode z pozície arcibiskupa, Robert Fico po voľbách tvrdil, že sa nezmenil.

Bezák: Cirkev ma opustila, to ma bolí najviac

Nestal som sa kňazom, aby som slúžil moci a peniazom, povedal RÓBERT BEZÁK v rozhovore, ktorý vznikol ešte v novembri pre týždenník Vasárnap.

Podľa listu, ktorý pápež poslal slovenským biskupom, bol práve nedostatok kolegiálnosti príčinou vášho odvolania.

„Aj sa mi uľavilo, keď som sa to dozvedel. Tí, ktorí brojili proti mne, nemohli ísť do Ríma s tým, že som spreneveril peniaze, lebo ja tých dôkazov na spreneveru zo strany môjho predchodcu mám dosť. Ani nemohli tvrdiť, že som žil hýrivým životom, alebo podporoval homosexuálov, lebo to by nikdy nemohli dokázať. To, že ma jednoducho nedokázali prijať, sa mi tiež neodvážili povedať do očí, to by bolo zas priveľmi malicherné. Preto ma obvinili, že narúšam jednotu, som nekolegiálny a týmto raz a navždy odrezali aj moje ďalšie možnosti."

Marie Vrabcová, Vasárnap. 14.12.

Vážny: Funkciu mi vymyslel premiér

Za prvej Ficovej vlády bol ministrom dopravy, teraz dal premiér ĽUBOMÍROVI VÁŽNEMU funkciu vicepremiéra pre investície a eurofondy.

Azda vám premiér vysvetlil, ako je to s vašou funkciou vicepremiéra.

„Nie. Len ma oslovil, či som ochotný spolupracovať ďalej. Bolo to asi tri týždne po voľbách."

Ako vám to vysvetlil?

„Povedal mi: Vážim si ťa, nechcem ťa stratiť a preto som ti vymyslel post podpredsedu pre investície. A potrebujem, aby si riešil veľké investície do budúcna. To je všetko."

Daniela Krajanová, Miroslav Kern, 30.11.

Angyalová: S partnerkou sa snažíme byť dobrými rodičmi

Okresná šéfka Smeru v Trenčíne EDITA ANGYALOVÁ vychováva s partnerkou syna. Jeho rodičom na papieri nie je, u Roberta Fica nelobovala za registrované partnerstvá.

V čom konkrétne by vám registrované partnerstvo pomohlo?

„Nejde mi len o práva, chcem sa najprv prihlásiť hlavne k povinnostiam. Chcem sa zaviazať, že ak to bude nutné, budem živiť svoju partnerku. Chcem sa doživotne zaviazať podporovať ju vo všetkom. To je dobré aj pre štát. Ak by to nebolo možné, chcela by som od spoločnosti aspo¨ľ to, aby mi nebránila realizovať moju vôľu.

Zapíšete syna do bežnej školy?

„Jasné. Niekomu vykrikujú, že má okuliare, inému, že je tučný a tretiemu, že má dve mamy. Hádam to nejako spolu zvládneme."

Mária Mihaliková, 12.11.

Poliačik: Skúsil som heroín aj pervitín

Poslanec SaS ako prvý politik na Slovensku priznal skúsenosť s tvrdými drogami. Jeho kritici mu to odvtedy s chuťou pripomínajú.

Aká bola najtvrdšia droga, ktorú ste skúsili?

To záleží od toho, ako posudzujete tvrdosť drogy.

Ide o tie, ktoré dostávajú človeka na dno.

V mojom okolí na také drogy doplatilo veľa ľudí. Chcel som vedieť, prečo to robia, a tak som raz vyskúšal pervitín aj heroín. Neoslovilo ma to, vďaka tomu som však vedel posúdiť, prečo je to lákavé, a tiež pochopiť, čo v tom ľudia hľadajú. Nikdy som ich nikomu neodporučil, a to ani marihuanu. Človek by mal byť schopný vydržať bez nich. Realita je však taká, že ľudia drogy užívajú.

Považujete ich za svinstvo?

Tvrdé drogy typu pervitín a heroín určite. Zvlášť preto, ako s nimi vyzerá obchod na Slovensku, keď sú kadečím riedené.

Svinstvom sú snáď aj tie neriedené.

Čistý heroín je pre telo v zásade neškodná vec, respektíve ani zďaleka nie je taký škodlivý ako ten, čo miešajú s rôznymi prímesami. Vytvára síce silnú závislosť, ale človek dokáže nejako fungovať. Preto sa napríklad v Španielsku upustilo od metadonovej liečby a silným závislákom dávajú čistý heroín. Nemusia si tak pichať svinstvo z ulice a podieľať sa na kriminalite. Vďaka predpísaným dávkam čistého heroínu sa vedia zaradiť späť do normálneho života. Účinnou látkou na liečenie heroínových závislostí je napríklad aj látka, ktorú som užíval v Peru, volá sa ayahuasca.

Karol Sudor, 27.8

Lopatka: Poctiví lekári sú iba malá časť veľkej mozaiky

Bol najvyššie postavený manažér vo verejnej správe, ktorý pri výmene vlády ostal vo funkcii. V lete oznámil, že abdikuje. Bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne ĽUBOŠ LOPATKA v rozhovore tvrdo kritizoval lekárov.

Na východe sú stíhaní niektorí posudkoví lekári zrejme preto, že zamestnanci poisťovne sa nebáli upozorniť na podozrenia. Aký problém sú posudkoví lekári?

„Položme si otázku trochu inak. Aký problém sú lekári v tejto krajine? Asi sa zhodneme, že sú súčasťou inteligencie tejto krajiny. No po sledovaní toho, čo sa deje v súvislosti - a nazvem to tak, ako to cítim vydieraním zvyšku spoločnosti pre platy, silne pochybujem o tom, čo som pred chvíľou povedal. Poctiví lekári sú iba malá časť tejto veľkej mozaiky.

Zlo robí aj nezdravá lekárska solidarita. Nazvime to pokrytectvo, ktoré je v tom, že lekár nechce potopiť lekára napriek tomu, že vie, že urobil niečo, čo nie je v poriadku. To sa zlepší len vtedy, keď sa sprísnia sankcie a keď my ako občania budeme proti tomu protestovať.

Rovnako tvrdím, že nie je pravda, že zdravotníctvo je finančne poddimenzované. V zdravotníctve je neskutočný neporiadok. Odporúčam vláde, aby nedala viac peňazí do zdravotníctva. Čím tam bude viac peňazí, tým sa viac rozkradne a pomíňa neefektívne. Kľúčom k vyriešeniu problémov v zdravotníctve je urobiť v tomto poriadok.

Pritom si myslím, že to nie je ani taká veľká úloha. Sme malá krajina, nemocníc je pár. Len treba sa odtrhnúť od rôznych záujmov a hovoriť si pravdu. Zdravotníctvo je v hlbokej kríze a kríza sa nerieši tak, že sa zvyšujú platy lekárom a sestrám. Posudkoví sú len súčasťou tohto problému. Ukázalo sa to aj v Humennom, kde došlo k odhaleniu trestnej činnosti najmä vďaka principiálnemu postoju riaditeľky pobočky. Jej príklad ukazuje, že kým nebudeme mať všetci záujem túto spoločnosť očistiť a hľadať spôsob, ako robiť veci inak, tak tu lepšie nebude. Slovensko je bohatá krajina, len je neefektívne spravovaná."

Marianna Onuferová, Konštantín Čikovský, 6.7.

Krejča: Zo správ Markízy chcem urobiť dobré kino

Spravodajstvo Markízy sa zmenilo, jej nový šéf spravodajstva HENRICH KREJČA chce mať dynamické, pestré správy.

V správach ste nasadili jingle, ktorými divákov lákate na ďalšie témy. Čo si od toho sľubujete, aby neprepli na Joj?

„Mám rád dobré kino. Dynamickú a výstižnú paletu obrázkov a zvukov. Vždy som bol typ redaktora, ktorý mal rád akčné veci, preto ma posielali na cunami do Indonézie, do Pakistanu, na pád dvojičiek. Mám rád rýchlosť a výpovednú silu. Všetko je promo a slúži na to, aby ľudia na Markíze zostali."

Mária Mihaliková, 7.10.

Prezident nemôže konať podľa toho, čo sa mu hodí

Pri Čentéšovi prezident niekoľkonásobne prekročil čas potrebný na rozhodnutie, hovorí bývalý ústavný sudca IVAN TRIMAJ.

Existujú dnes dôvody na to, aby Čentéš nebol vymenovaný?

„Také dôvody nevidím. Voľba prebehla v súlade so zákonom, a aj Ústavný súd posúdil zákonnosť tohto procesu. To, že medzitým sa skupina politikov kandidáta zastávala a druhá bola proti, to nie je dôvod na nevymenovanie. O čomkoľvek politici rozhodujú, je politické, taký je systém. Neviem, či má prezident nejaké poznatky o kandidátovi z minulosti, z osobného života alebo zo skutkov. Ja o nich neviem."

Prezident hovoril najmä o korupcii a o tom, že Čentéš skartoval výpoveď Igora Matoviča.

„Pokiaľ ide o korupciu, trestné stíhanie bolo odložené. Závery z obyčajného podozrenia, ktoré sa nepreukázalo, podľa mojej mienky nemožno robiť. Skartácia bola nepríjemnosť, ale ak by sme nastavili také kritérium, že sa nikto nikdy v bežnom živote nepomýlil, tak by sme nikdy nikoho nemohli do žiadnej funkcie zvoliť. Všetci sme ľudia omylní a chybujúci."

Matúš Burčík, 26.10.

Pravica len ostrihala a učesala Kotlebove názory

BRANISLAV OLÁH v Košiciach študuje odbor sociálno-pedagogický pracovník a v Detve robí terénneho sociálneho pracovníka. Sociálnu prácu chce študovať aj na vysokej škole.

Radikálne riešenie rómskeho problému ponúka Kotleba, s mäkšími prichádzajú teraz pravicové strany SDKÚ a SaS. Ako to vnímate?

„Štrajkovať idú učitelia, lekári, dokonca aj pracovníci úradov práce, ale najväčším problémom sú nelegálne rómske obydlia. Keď zbúrajú aj všetky, chlieb nebude lacnejší a nezamestnanosť neklesne. Politické strany sa správajú nezodpovedne v kopírovaní nálad spoločnosti. V boji o voliča idú po ruke väčšinovému názoru. A tak pravica názory radikálneho Kotlebu ostrihala, učesala, navliekla do obleku, stále je to však Kotleba. Nebezpečné je, že veľká časť spoločnosti sa zradikalizovala. Názory na Rómov sú takmer totožné s kotlebovcami. Ak nechceme skončiť ako v Juhoslávii, mali by sme sa nad tým vážne zamyslieť."

Daniel Vražda, 5.10.

Balázs: Cirkev je oneskorená za spoločnosťou

Odišiel z knažskej služby, stal sa šéfom poradného zboru premiérky Ivety Radičovej, dnes tvoria pár. MARIÁN BALÁZS pre SME hovoril aj o odvolaní arcibiskupa Roberta Bezáka.

Prečo Bezák zavadzal? Mal plné kostoly, nemala by to cirkev vítať?

„Je to nepochopiteľný paradox. Je na to len jedno vysvetlenie - v hlavách predstaviteľov cirkvi je stále zakódované, že oni sú učiaca cirkev a veriaci poslušné ovečky. Neexistuje žiadny slobodný dialóg. Tí, ktorí takto vedia osloviť davy ľudí, sú nepohodlní nie preto, že to vedia, ale preto, že vnášajú nový vzduch do cirkvi. Pre hierarchiu je to veľmi zneisťujúce."

Bezáka odvolali vo Vatikáne, nie na Slovensku.

„Kardinál Martini, jedna z najväčších autorít, pred smrťou povedal, že cirkev ja za spoločnosťou oneskorená o dvesto rokov. Na Slovensku platí dvojnásobok tohto čísla. Nachádzame sa v období doznievajúcej inkvizície a križiackych výprav. Ale treba povedať, že v cirkvi sa robí aj veľa pozitívnych vecí, napríklad v oblasti charity a sociálnej práce."

Monika Tódová, 6.9.

Mikloš: Knihu Gorila som nečítal

Bývalý minister financií IVAN MIKLOŠ rovnako ako v čase, keď vrcholila v januári kauza Gorila.

Čítali ste knihu Toma Nicholsona Gorila?

„Nie."

Budete ju čítať?

„Nevidím na to žiadny dôvod."

Nebudete čítať Gorilu napriek tomu, že časť verejnosti vás a Mikuláša Dzurindu považuje za predstaviteľov tej časti pravice, o ktorej sa v knihe píše?

„Nie napriek tomu, ale práve preto. Väčšinu vecí, ktoré sú tam, neviem vyvrátiť ani potvrdiť, ale o niektorých viem, že nie sú pravdivé. Ide minimálne o doprivatizáciu rozvodných energetických závodov a privatizáciu letiska. Viem dokázať, že Dzurinda aj ja sme konali inak, ako bolo napísané."

Marianna Onuferová, Juraj Javorský, 8.8.

Čo zabráni utýraniu detí? Tabuľka v počítači

Od roku 2010 do nástupu Ficovej vlády riadila úrad práce v Bratislave, ktorý zlyhal v prípade utýraného dievčatka. IDA ŽELINSKÁ vraví, že každý piaty sociálny pracovník fláka robotu.

Odhaľovali ste prípady, že sociálni pracovníci nešli podnety preveriť priamo do terénu.

„Určite som našla množstvo pochybení a ľahostajnosti, hlavne nevedomosti o tom, ako treba postupovať. V Bratislave bol medializovaný príbeh dvoch detí, ktoré otec uniesol do zahraničia, dodnes sa potulujú niekde po svete, matka nevie, kde sú, pričom na úrade bola a pracovníčke vravela, že má indície, že otec odchádza. Pracovníčka pokrčila plecami a povedala, neviem, čo mám robiť. V tej chvíli mala napísať predbežné opatrenie na súd, no neurobila to."

Ale to sú základné veci, ktoré sociálni pracovníci musia ovládať. Myslíte si, že keby mali v rukách manuál, tak ich rozkýve k činom?

„Minimálne budú kontrolovateľní, pretože práve manuál, metodický pokyn ich vyvaruje pred subjektívnym rozhodovaním. Neexistuje dotazník, čo si majú všimnúť, keď idú na šetrenie do bytu a tušia domáce násilie. Keď je raz kolízny opatrovník úradníkom, tak musí mať jasne stanovené pokyny. Tie podľa môjho názoru stanovené nie sú."

Mária Mihaliková, 21.9.

Pašeráci z tunela: Možno raz vyskúšajú aj padáky

PETER ŠIMKO, projektový manažér Systému fyzickej a technickej ochrany štátnej hranice s Ukrajinou hovorí, že kreativita a odhodlanosť pašerákov je bezhraničná.

Predpokladáte, že v budúcnosti skúsia aj ďalšie technické vychytávky?

„Musíme byť pripravení na všetko. Možno nám zajtra začnú niečo zhadzovať padákmi a lietať lietadlami. Musíme pracovať na tom, aby systém bol schopný zachytiť čo najväčšie percento, ale žiaden systém nie je stopercentný. Aj technika máva odstávky, opravy."

Ešte stále pašujú cigarety v kmeňoch stromov, ktoré z rieky na našej strane vyberajú?

„Sú také prípady, je to však skôr ojedinelé. Ide o pašovanie cigariet na riekach Uh, Latorica alebo Tisa v PVC rúrach, ktoré sú zvonka maskované ako kmene stromov, prípadne sú to diaľkovo ovládané, improvizované člny, v ktorých majú tovar rýchlo prepraviť na miesto, kde už čaká odvoz. Na všetkých riekach máme kamerové systémy, čiže riziko odhalenie je obrovské. Treba si uvedomiť, že cigarety musí niekto kúpiť, následne zaplatiť organizáciu akcie a v prípade, že tovar nedorazí, pašerák nezarobí."

Aké náročné je teda nájsť taký tunel?

„Miera profesionality a utajenia je na najvyššej úrovni. Či už ide o vyhotovenie tunela, vchodu a východu, logistické zabezpečenie operácie, teda nakladanie a odvoz, frekvenciu, množstva ľudí, objekt samotný a veci v ňom. Keby sa tam niekto posadil na deň-dva a zažil bežný život na východnej hranici, kam patrí veľká frekvencia pohybu nákladných vozidiel, súkromných áut, ľudí, poľnohospodárskej činnosti, tak v takomto prostredí zistiť takú profesionálne zorganizovanú akciu je obrovský problém. Našou primárnou úlohou je teraz nájsť technické prostriedky na to, aby sme identifikovali všetky potenciálne lokality takýchto tunelov a vylúčili, že sú tam. Zároveň treba zabezpečiť hranicu tak, že v prípade, keby sa niekto opäť pokúsil tunel postaviť, možno sofistikovanejšími metódami, možno hlbšie, tak sme schopní to zistiť."

Michal Trško, 20.7.

Spišiak: Valkova vražda nebola naplánovaná

Vraha Ernesta Valka sa mu obviniť nepodarilo. Policajný prezident JAROSLAV SPIŠIAK v máji pred odchodom do civilu veril, že sú veľmi blízko.

Najvážnejší prípad vášho funkčného obdobia bola vražda Ernesta Valka. Prečo ste ju nevyšetrili?

„Momentálne to vyzerá tak, že nikto nie je obvinený, ale predložili sme informáciu o stave vyšetrovania ministrovi, ktorý aj verejne povedal, že je to tesne pred ukončením."

Je to pravda, že v okolitých dedinách sa udiali podobné prípady?

„Vyšetrovanie prinieslo pozitívum aspo¨ľ v tom, že sme objasnili závažné prípady lúpežných prepadnutí, ktoré vyzerali ako prípad pána Valka. Skoro všetky prípady sú identické a z ich spáchania sme obvinili konkrétnych ľudí."

Sú vo väzbe?

„Áno."

Je pravda, že Valko sa bránil?

„Expertízne skúmania tomu nasvedčujú. Nebolo to vykonané tak, že vrah čakal s úmyslom ho zavraždiť. Bol to výsledok situácie, ktorá nastala."

Monika Tódová, 14.5.

Laco Teren: Ľudia chcú maliara, čo si odreže ucho

V 21. storočí maľuje jeden z našich najvýraznejších maliarov LACO TEREN kvety, akty a zátišia.

Vaše ambície sú už splnené?

„Samozrejme, že nie sú a sú smiešne, ale ja sa rád smejem."

Často nás zaujíma, ako obrazy vznikajú, aké sú ich príbehy. Prečo je to tak?

„Umelci oddávna radi používajú stratégie. Niekto hrá rozorvanú dušu, iný je bohém, jeden predáva, iný nepredáva... Je to dobrá finta, cesta k úspechu. Samozrejme, najlepšia stratégia je tá, ktorej sami veríte, nepredstierate ju a žijete ňou. Klišé umelca sa nezmenilo. Ľudia chcú stále vidieť maliara, čo si odreže ucho pre prostitútku alebo niekoho, kto ležiac na chrbte maľuje Sixtínsku kaplnku. A automaticky chcú od autora poznať skryté významy diel a ich príbehy, lebo oni vedia, že v umení je niečo tajomné. A majú pravdu, niečo magické tam je, ale to závisí najmä od toho, čo tam človek dokáže vidieť."

To je však náročné.

„Nejde len o to, ale aj o akúsi záľubu ľudí vo výmysloch a klamstvách, v tragédiách a škandáloch. Pravda je jednoduchá a pre niekoho nie je dosť sexi, hoci nie že by nebola krásna. Preto je bulvár taký silný. Nedá sa mu to ani vyčítať, lebo on iba používa našu náklonosť k hlúpostiam, ktoré k svojmu životu nepotrebujeme. Ale práve preto sme ľuďmi, lebo sa radi obklopujeme vecami, ktoré nepotrebujeme, napríklad obrazmi."

Jana Močková 21.9.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 401
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 564
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 153
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 040
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 426
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 273
 7. Kam do tepla v januári? 2 287
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 994
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 894
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 153

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.