Prelom leta a jesene patril prešľapom poslanca Kolesíka. Zamestnali aj predsedu Smeru. Na sme.sk mal Kolesík vlastnú rubriku.
Nahrávka nebýva v Smere dôkazom, a preto jeho poslanec a multifunkcionár Andrej Kolesík v júli do kamery SME klamal, že nerozdával kolegom lístočky s menami svojich kandidátov na funkcie v Ústave pamäti národa, hoci denník má lístočky s menami Hrubý, Lebeda nakrútené.
Hovoril, že len pozýval kolegov na oslavu svojej nedávnej tridsiatky.
Keďže Kolesík ešte nie je v pozícii predsedu Roberta Fica, ktorý môže nahrávku so svojím hlasom poprieť bez následkov, na druhý deň sa musel verejne ospravedlniť.
Facky aj od vlastných
Už keď sa ružovolíci kandidát objavil na predvolebných bilbordoch Smeru, bolo jasné, že ide o výnimočnú osobnosť. Upozornil na seba aj predtým, keď mladí Smeru vykradli nápad Shootyho zo SME.
Skutočne ho však preslávilo až video, na ktorom zapiera nepopierateľné. Stalo sa hitom internetu, vyčnievala najmä slávna veta: „...ááále, prosím vás!“ sprevádzaná gestom a úškrnom.
Kolegovia, inak veľmi lojálna svorka, mu navyše sporných kandidátov do ÚPN nezvolili, a Mladí sociálni demokrati začali zvažovať, že ho odvolajú z funkcie predsedu. Kádrovej rezerve musel prísť na pomoc samotný Fico a mládežníkom dohovoriť.
„Viem, že si mašinéria 83 Kolesíkov schváli, čo chce,“ hovoril potom poslancom Smeru Martin Chren zo SaS. Kolesíkov stranícky kolega Anton Martvoň sa proti prirovnávaniu ohradil a Chren sa mu so smiechom ospravedlnil.
V septembri zas Kolesík povedal, že sa nepamätá, či do svojho majetkového priznania napísal, že šéfuje bratislavskému Interu, hoci predtým agentúre SITA hovoril, že to v jeho priznaní určite je. Nebolo to tam a Smer umožnil, aby výbor pre nezlučiteľnosť funkcií proti nemu začal konanie. Nič však nezistil.
V rovnaký mesiac si Kolesík za poslaneckého asistenta najal človeka z firmy, ktorá na zákazku vyrábala diplomové práce.
Poslali ho do školy
V novembri bol Kolesík na niekoľkodňovom študijnom pobyte v Paríži pre nádejné budúce osobnosti verejného života. Organizovalo ho francúzske ministerstvo zahraničia a európskych záležitostí.
Smeru v tom čase chýbal v parlamentnom výbore pre hospodárstvo, ktorý bez podpory opozície nemohol prerokovať návrh štátneho rozpočtu.
Gašparovič: Mojim nádorom
Prezidentovi sa tento rok výnimočne darilo v tom, čo mu ide najlepšie. Okrem iného premenoval národy na nádory.
Boli časy, keď ešte ako člen HZDS Ivan Gašparovič hovoril: „Ukáže sa, kto je tou žabou na barometri...“ Početnosť jeho slovných eskapád odvtedy len stúpa.
„Ja som veľmi rád, že aj v Organizácii Spojených nádorov, názorov, spojených nádor, spojených národov, kde sa rozhoduje o veľmi dôležitých veciach, vždy nájdeme spoločnú reč,“ povedal v apríli na tlačovke so slovinským prezidentom.
V novembri spôsobil diplomatický škandál, keď počas návštevy v Banja Luke, centre Republiky srbskej, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny, porovnával vzťahy v krajine k vzťahom Čechov a Slovákov.
„Republika srbská a Bosna a Hercegovina je ako Slovensko a Česko. V mnohom sú si podobné,“ odpovedal potom Gašparovič podľa agentúry Anadolija na dve otázky novinára, čo myslel tým porovnaním. V Bosne a Hercegovine veľmi citlivo vnímajú, že sú jednotný štát a odtrhnutie Republiky srbskej by bolo proti ústave aj proti dohode, ktorá ukončila vojnu.
Kancelária prezidenta tvrdila, že médiá Gašparovičove slová dezinterpretovali a vytrhli z kontextu. V Bosne ich však musel vysvetľovať náš veľvyslanec.
„Vy ste analfabet?“ spýtal sa prezident v rovnakom mesiaci redaktorky SME, ktorá sa ho pýtala, prečo ešte nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Mala si prečítať rozhodnutie Ústavného súdu, kde to má „všetko biele na čiernom“.
„Ona neni normálna,“ utrúsil, keď odchádzal.
(fw)
Maťo Ďurinda bojoval pred voľbami za SNS
Slotova strana lídra Tublatanky presvedčila, že vybaví, aby rádiá hrali viac slovenskej hudby.
Dnes mám rande so svojím mestom, znelo v predvolebnom videoklipe predsedu SNS Jána Slotu. Právo použiť pieseň skupiny Tublatanka dal strane jej spevák a gitarista Martin Ďurinda.
Pohneval si tým bývalého spoluhráča Juraja Černého aj textára Martina Sarvaša, ktorí súhlas nedali. SNS musela piesne starej zostavy Tublatanky vymeniť za iné.
Zlé jazyky aj tak hovorili, že zo skladby Dnes si SNS vybrala nesprávnu strofu, lebo k Slotovi by sa viac hodila tá, kde sa spieva: „Keď som v uliciach, som dosť biedny, robím väčšinou to, čo nemám, tvárim sa, že som zodpovedný, klamem, smejem sa, som zlý k ženám...“
Na otázky, prečo sa rozhodol podporovať xenofóbnu a nacionalistickú stranu, Ďurinda odpovedal, že ako jediná sľúbila, že presadí, aby rádiá hrali viac slovenskej hudby.
Presvedčil ho vraj volebný manažér Marek Massay, ktorého ako jediného z SNS pozná. Jeho rasistické vyjadrenia si nevšimol, pozná ho ako človeka s „kozmopolitnými názormi“.
(edi)
Ďalší kandidáti
Poslancov by žrebovala
„Myslím si, že ľudstvo sa transformuje, nastáva ďalší krok evolúcie,“ hovorila vo februári jedna z organizátoriek Protestu Gorila Lucia Gallová.
Systém, ktorý je „chorý úplne od základov“, chcela zmeniť napríklad tak, že verejní funkcionári by sa vyberali žrebom.
„Nastavili by sa parametre, ľudia by sa hlásili a z nich by sa žrebovalo.“ Cez internet by potom funkcionára mohli aj odvolať.
Ráž by strieľal Číňanov
Spevák Elánu Jožo Ráž sa bojí Číňanov. „Keď sem dorazí táto ázijská vlna, tak prvých 45 Číňanov odrovnám a posledné tri guľky si nechám pre seba a svoju rodinu,“ povedal v auguste pre český žurnál Instinkt.
Po čase sa stretol s čínskou ambasádorkou a zhodli sa, že to tak nemyslel a že by Elán mohol ísť do Číny koncertovať. Polícia zas oznámila, že nie je dôvod Rážovi zobrať zbrojný pas.
Kočner má doma termovíziu
Neomylný politický inštinkt priviedol šéfa SaS Richarda Sulíka až do domu podnikateľa Kočnera z mafiánskych zoznamov polície.
Keď sa na internete vo februári objavilo video z jedného zo stretnutí, priznal, že sa od Kočnera snažil získať nejaké informácie a že to bola chyba.
Zo záznamu skôr vyplýva, že informácie z parlamentu vynášal. Marián Kočner potom tvrdil, že mu niekto tajne namontoval kameru do termostatu.
Figeľ je sociálny pracovník
Niektoré deti dostanú od starostlivých rodičov vodičský preukaz pod stromček, predseda KDH Ján Figeľ zas v roku 2007 dostal od kresťanských priateľov z Univerzity sv. Alžbety titul PhD. v oblasti sociálnej práce.
Ako dizertačnú prácu doktorovi mu uznali brožúru o európskej integrácii, ktorú rozhodne nepísal sám a sociálnymi vecami sa zaoberá len okrajovo.
Akreditačná komisia ako obvykle chyby v postupe školy nezistila.
(edi)
Autor: fw

Beata
Balogová
