Zahraničný program je heslovitý. Chce čo najrýchlejšie začlenenie Slovenska do Európskej únie, plánujú presadzovať, aby sa Charta základných práv stala právne záväznou v rámci nového dokumentu Európskej únie, odmietajú zrušenie Benešových dekrétov. Chce presadzovať intenzívnu spoluprácu v stredoeurópskom priestore najmä vo Visegrádskej štvorke. Podporuje vytvorenie regiónu Bratislava - Viedeň - Györ. Chcú podporovať rozvoj vzťahov s Ruskou federáciou.
HZD
Odsek o zahraničí nazvalo Slovensko patrí do sveta. Podporuje vstup do únie a NATO, chce urýchliť zosúladenie legislatívy s legislatívou únie, chce aby sa zvýšila výkonnosť práce zahraničnej služby a chcelo by vytvoriť podmienky na prílev zahraničného kapitálu.
HZDS
Odsek o zahraničnej politike nazvalo Dôstojné postavenie Slovenska v Európe. Vstup do NATO a únie považuje za zásadný národno-štátny záujem. HZDS chce presadiť prijatie komplexnej ústavnej normy o prístupovom procese Slovenska do únie, chce plniť záväzky v oblasti ľudských práv. Chce zabezpečiť primeranú účasť Slovenska na potláčaní medzinárodného terorizmu a udržaní mieru a sprofesionalizovať armádu.
KDH
Najlepším základom na úspešnú zahraničnú politiku je podľa hnutia dobrá domáca politika. Cieľom je nielen vstúpiť do Európskej únie, ale v nej aj obstáť. Podporí reformy, ktoré vedú k zjednodušeniu zmlúv, väčšej priehľadnosti rozhodovacích procesov, vyššej efektívnosti a legitimite v rámci únie. Bude presadzovať reformy výhodné pre štáty s naším demografickým a ekonomickým potenciálom. Víta projekt Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky (ESDP). Jednoznačne podporuje začlenenie Slovenska do NATO v najbližšom čase, robustné rozšírenie NATO o krajiny spĺňajúce kritériá bez historických či geografických prekážok, ale chce aj rozvoj strategických partnerských vzťahov NATO s Ukrajinou, Ruskom i ďalšími krajinami. Odmieta pokusy vnášať do procesu rozširovania únie a NATO akékoľvek snahy o revíziu povojnového usporiadania pomerov v Európe.
SDKÚ
Chce ukončiť rokovania s úniou do konca roka 2002, aby naši občania volili poslancov Európskeho parlamentu v roku 2004 ako voliči členského štátu únie. Podporí vypracovanie Európskej ústavnej zmluvy, ktorá by mala vymedziť, o ktorých záležitostiach budú samostatne rozhodovať národné štáty a o ktorých únia, prijatie Charty základných práv, jasnejšie rozlíšenie medzi zákonodarnou a výkonnou mocou, zvýšenie legitimity európskeho rozhodovania posilnením parlamentných prvkov Európskeho parlamentu i národných parlamentov. Podporuje budovanie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky únie. Je za urýchlené členstvo Slovenska v NATO a nechce, aby bolo len pasívnym konzumentom kolektívneho bezpečnostného systému.
Smer
Chce dosiahnuť pozvanie do NATO a únie pri zachovaní dôstojnosti a strategických národných záujmov. Chce klásť dôraz na využívanie vlastnej vedeckovýskumnej základne a zbrojárskeho priemyslu. V predvstupovom období chce zvýšiť mieru štátnej dotácie do pôdohospodárstva a v programe sú aj ďalšie ekonomické veci súvisiace s Európou. Volebný program však nemá osobitný odsek o zahraničnej politike, je v ňom najmä konštatovanie, že chce priviesť Slovensko do Európy ako hrdú, sebavedomú, vyspelú krajinu.
SMK
Časť programu o zahraničnej politike nazvala Poďte s nami do Európy. Podporuje začlenenie do únie a NATO. Za najúčinnejšie považuje mať po voľbách vládu, ktorá sa svojím konaním a ochotou spolupracovať skutočne pričiní o lepšiu budúcnosť krajiny. Podľa SMK je neodškriepiteľnou zásluhou odstupujúcej vlády, že sa Slovensko stalo pre Európsku úniu a NATO prijateľným a príťažlivým partnerom. O kladoch prípadného vstupu do únie chce hovoriť s ľuďmi, aby občania dostávali informácie z prvej ruky. V záujme získania členstva v NATO chce ešte urýchliť reformu armády na malú profesionálnu armádu. (r)