Súkromná televízia Nova pred českými voľbami výrazne pomáhala Klausovej ODS. Tá napriek tomu voľby prehrala. Riaditeľ televízie Vladimír Železný, ktorý vo svojom pravidelnom sobotňajšom programe Volejte řediteli neraz kritizoval vytvorenie druhej komory parlamentu, teraz do senátu kandiduje. Jeho záujem o post senátora mnohí spájajú so snahou získať imunitu. O prepojení médií a politiky sme hovorili s českým politológom JIŘÍM PEHEM.
Vidíte aj na Slovensku prepojenie politiky a médií?
„Áno. Podľa mňa je zneužívaná najmä súkromná televízia Markíza v prospech strany ANO. Ale to je problém najmä regulačných orgánov štátu. Keby v Čechách Vladimír Železný podobne zneužíval Novu na svoju senátorskú kampaň, bolo by to protizákonné.“
Slovenská licenčná rada môže v podobnom prípade udeliť len pokutu. Ako by v takomto prípade postupovala licenčná rada u vás?
„Mohla by odobrať licenciu. Ale bol by to veľmi zdĺhavý proces a medzitým by mohol majiteľ už byť v politike a proces zvrátiť.“
Kto iný môže proti moci média zakročiť?
„Politici, ale tí majú pred voľbami strach. Stalo sa to v českej predvolebnej kampani, keď Nova viedla jasný politický boj v prospech ODS. Politici z Koalície a ČSSD proti tomu výrazne neprotestovali. Báli sa, že by ich buď do televízie nepozvali vôbec, alebo by ich mohol Vladimír Železný nejakým spôsobom očierniť.“
Ako vyzerá spoločnosť, kde má súkromné médium takú veľkú moc?
„Ľudia sa inštinktívne bránia tomu, aby sa moc hromadila, aby vznikali mediálno-politické kartely. Na druhej strane sa boja proti tomu vystúpiť. V Čechách sa to porovnáva s obdobím neskorej normalizácie, keď moc štátneho média bola absolútna a akákoľvek kritika znamenala koniec kariéry človeka. To sa prenieslo do postkomunistického obdobia.“
Na Slovensku je to podľa vás podobné?
„Na Slovensku stále existujú proti Markíze opozičné médiá ako napríklad TA3. Nie ste tak ďaleko ako v Taliansku, kde politicko-mediálny kartel Silvia Berlusconiho úplne prevalcoval taliansku politickú scénu. V Čechách aj na Slovensku sa teraz láme chlieb v tom, či sa situácia nachýli k talianskemu modelu, alebo či zafungujú obranné mechanizmy ako v českých voľbách, keď ODS prehrala. Na Slovensku určite zafungujú podobne.“
Myslíte si teda, že televízia nemusí politikovi až tak veľmi pomôcť?
„Ľudí, čo sledujú Markízu či Novu, je síce veľa, ale nie sú bez politických inštinktov. Keď televízia niekoho preferuje, môže sa to obrátiť proti nemu. Tak ako v českých voľbách - ľudí popudila propaganda Novy v prospech ODS. Navyše, mnohí z nich sa zľakli spojenia silnej politickej strany a silného média. Ich cieľom vo voľbách bolo obmedziť túto moc. To by sa mohlo stať aj na Slovensku.“

Beata
Balogová
