Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. „Foťte, ale veľmi rýchlo. Toto sú veľmi akčné deti,“ žartovala v utorok krátko po prílete z Londýna Eleonóra Študencová, stará mama dvoch chlapcov, ktorých pred vyše dvomi rokmi britské úrady odobrali ich matke Ivane Boórovej.
V utorok popoludní sa chlapci vrátili na Slovensko. Ich mama musela na žiadosť tamojšej sociálky ešte zostať v Británii.
Keď chlapci s malými kuframi na kolieskach vstúpili do príletovej haly bratislavského letiska, potleskom ich vítala asi dvadsiatka ľudí, ktorí za nich chodili protestovať aj pred britskú ambasádu v Bratislave.
Deti a zločinci
Fakty
Deti a sociálka
- podozrenie na sexuálne zneužívanie vzniklo na kontrole u lekára,
- kam mama išla so synom pre zápal na genitáliách,
- nikdy sa nepotvrdilo, no deti rodičom zobrali,
- slovenské úrady vedeli o prípade od roku 2010, riešili ho od stola.
Dvojročný Samuel a štvorročný Martin dostali veľké hračkárske autá. „Is this my car?“ pýtal sa po anglicky Samuel, či mu autíčko naozaj nechajú.
Chlapci podľa ich starej mamy po slovensky rozumejú, ale odpovedajú v angličtine. Staršieho z bratov tak za dva roky musia pripraviť, aby zvládol slovenskú školu.
„Chlapci nemajú žiadnu traumu z odchodu,“ hovorila ich stará mama. Bola unavená a nahnevaná na britských úradníkov, pre ktorých je jej dcéra vraj stále zločincom.
Študencová hovorí, že chystá právne kroky proti britským, ale aj slovenským úradníkom. Chce sa súdiť aj pre poškodenie dobrého mena. „Veľmi nám ublížili.“
„V Británii sú tisíce takýchto prípadov. Ale tie ženy nemajú kam odísť. My sme našťastie mali kam ísť,“ hovorila Študencová.
„Som vďačná aj slovenskej verejnosti. Bez tlaku verejnosti by sa naše úrady nezobudili.“
Pomohli im mnohí
Boórovcom deti zobrali po vyšetrení jedného z chlapcov pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania. To sa nikdy nedokázalo, deti boli napriek tomu v starostlivosti úradov vyše dva roky.
Zvrátiť sa to podarilo aj ich starej mame a novému vedeniu Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu.
S chlapcami v utorok priletela z Londýna aj jeho šéfka Andrea Císarová.
Deti prisúdili do starostlivosti ich starej mame.
„Od 1. januára prevzalo Slovensko kompetenciu nad deťmi. Verím, že slovenské súdy urobia všetko preto, aby sa deti mohli stretávať so svojimi rodičmi,“ povedala Císarová na letisku.
„Chcem pokračovať a dúfam, že sa nám podarí zachrániť viac ako len tieto dve deti.“
Okrem podporovateľov rodiny prišiel aj na letisko aj podnikateľ Jan Telenský, ktorý Študencovej zaplatil právnikov a pomohol jej s nákladmi v Británii.
„Keď som videl to bezprávie, musel som im pomôcť. Bol tu obrovský Goliáš a malý Dávid.
Na anglických súdoch nevyhrávajú slovenskí právnici a tak som im zaplatil anglického právnika číslo jeden.“
Nádej aj pre ďalšie rodiny
Riaditeľke centra Císarovej sa podarilo vstúpiť do súdneho konania, hoci už išlo o takmer prehratý súboj. Kráľovský súd v Londýne následne umožnil odvolanie starej matky malých chlapcov aj napriek tomu, že už bola premeškaná lehota.
Britský súd povolil návrat detí na Slovensko až po Novom roku. Pre starú matku, ale aj Ivanu Boórovú bolo sklamaním, že súd nepovolil návrat ešte pred Vianocami.
Ich prípad je však nádejou pre mnohé ďalšie slovenské rodiny, ktorým britské sociálne úrady odobrali deti a musia o ne bojovať na súdoch.
Rodina Boórovcov dosiahla precedens, čo znamená, že britské súdy už musia naňho brať do budúcnosti pri ďalšom rozhodovaní ohľad.

Beata
Balogová
