Vyšetrovanie kauzy Glance House podľa špeciálneho súdu nebolo v poriadku. Uznala to aj špeciálna prokuratúra, ktorá prípad dozoruje.
BRATISLAVA. Špeciálny súd neuveril výsledkom vyšetrovania kauzy Glance House, o ktoré sa opierala Generálna prokuratúra pri obhajobe nezákonného postupu Dobroslava Trnku.
Vyplýva to z písomného odôvodnenia rozhodnutia súdu, ktorým v novembri odmietol obžalobu v tomto prípade.
Verzia, že Trnka chcel prevodom domu pomôcť podvedenej firme, aby sa dostala späť k svojmu majetku, je nepodložená.
Špeciálny súd konštatuje, že v spise nie je o podvode dosť dôkazov a z výsledkov dvojročného vyšetrovania nie je jasné, aká škoda bola spôsobená a komu.
Za „podstatný dôkaz, o ktorý sa obžaloba opiera“, označil súd výpoveď zástupkyne firmy CDI Jany Šlachtovej, ktorá vystupuje ako poškodená.
Problém je, že vypovedať ani nemohla, keďže v spise je založené rozhodnutie riaditeľa firmy, ktorým ju nezbavuje mlčanlivosti v tejto kauze.
„Svedok nesmie byť vypočúvaný, ak by svojou výpoveďou porušil zákonom, alebo medzinárodnou zmluvou uznanú povinnosť mlčanlivosti,“ píše v rozhodnutí predseda senátu Ján Buvala.
Šlachtovej CDI je schránková firma so sídlom v Londýne, ktorej pozadie je nejasné. Podľa obchodného registra bola CDI spoločníkom vo firme Glance House do februára 2010.
Potom Glance House ovládli manželia Čížovci, ktorí za to čelia obvineniu z podvodu.
Tichý obžalobe veril
Šlachtová je známa Trnkovho kamaráta Mariána Kočnera.
Na začiatku s ňou boli Čížovci v projekte partnermi.
Robert Číž poškodeným klientom v januári 2011 v liste napísal, že na CDI mal písané svoje spoločnosti, „aby sa v obchodnom registri neobjavoval skutočný vlastník z dôvodu možného výpalníctva“.
Podľa Číža sa Šlachtová zmocnila CDI za jeho chrbtom. K rozhodnutiu Špeciálneho súdu sa Číž nevyjadril.
Stanovisko má poskytnúť v krátkom čase.
Na podvod Čížovcov upozorňoval po prevalení kauzy zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý, ktorý sa tak zastával Dobroslava Trnku.
„Ak mám veriť obžalobe, a nevidím dôvod ju spochybňovať, išlo o škodu zhruba 28 miliónov eur,“ povedal.
O jasnom podvode hovoril aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Špeciálny súd však dospel k záveru, že vôbec nie je jasné, kto v spore utrpel škodu. Upozorňuje tiež, že návrhy obvinených na doplnenie dôkazov boli zamietané, čo zákon nepripúšťa.
Súd spis spochybnil
Tichý je do 7. januára na dovolenke. Počas jeho neprítomnosti prokuratúru riadi Trnka, ktorý sa ku kauze nechce vyjadrovať. Súd namietal aj ďalšie dôkazy v spise.
„Väčšina listín je vo forme fotokópií, pričom je sporný spôsob ich vyhotovenia. V spise sú žurnalizované viacnásobne, čo spis zahlcuje a robí ho neprehľadným. Pôvod niektorých listín nie je jasný, nie je zrejmé, kto je tvorcom.“
Špeciálna prokuratúra sa proti rozhodnutiu súdu o neprijatí obžaloby odvolala. Pred Vianocami odvolanie zobrala späť. Vyjadrenie poskytne až po dovolenkách.
Polícia teraz musí kauzu riadne došetriť. Zároveň pokračuje vyšetrovanie nezákonného prevodu bytovky na firmy blízke Kočnerovi, kde je Trnka ako podozrivý.

Beata
Balogová
