Rozhodovanie o amnestiách pokračuje. Posudzujú podmienečne prepustených a tých, čo nenastúpili do väzenia.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA, KOŠICE. Vztýčili ruky na znak víťazstva, kričali „Sloboda!“ Väzni prepustení v stredu z bratislavského Justičného paláca sa hlasne zabávali a tešili.
Podobné to bolo aj pri iných väzniciach na Slovensku. V stredu z nich po amnestii prezidenta Ivana Gašparoviča vyšlo niekoľko stoviek ľudí.
Celkové číslo v stredu ešte nebolo známe, prezidentská kancelária to odhaduje na päťsto.
Aj recidivisti
Väzni v číslach
v slovenských celách sedí 10862 ľudí; z toho je 9559 odsúdených; v minimálnom stupni stráženia si trest odpykáva 5160 väzňov; ústavy s týmto stupňom sú naplnené na vyše 125 percent; odsúdených do 18 mesiacov bolo 1198 väzňov.
Zdroj: ZVJS
„Je to super, tešíme sa,“ hovoril jeden z prvej päťky prepustených väzňov v Bratislave.
Muž do poslednej chvíle netušil, či sa amnestia bude týkať aj jeho.
Medzi väzňami bola podľa neho pre to veľká nervozita. Nechcel povedať, za čo sedel. Zostávalo mu ešte desať mesiacov.
„Za krádež,“ priznala zasa žena, ktorá vyšla v hlúčiku viacerých oslobodených.
Košické súdy rozhodovali o prepustení troch stoviek väzňov.
„Tušenie, že bude amnestia, sme v base mali asi dva dni. No o tom, že sa vzťahuje aj na mňa, som sa dozvedel okolo jedenástej,“ povedal 24-ročný Košičan Jozef, ktorý dostal za krádež a marenie výkonu úradného rozhodnutia štyri mesiace.
Z trestu mu zostávalo 39 dní. Do Košíc ho previezli, pretože ho tam vyšetrujú v iných prípadoch.
„Každý deň za mrežami sa strašne vlečie. Určite dnes to zvítanie so slobodou poriadne oslávim,“ povedal.
Medzi osemnástimi prepustenými v prešovskej väznici bol aj väzeň, ktorý za mreže nastúpil len v stredu. „Vo väzení bol len dve hodiny,“ povedal hovorca prešovského okresného súdu Michal Drimák.
Krádeže a sprenevery
„Zatiaľ sa amnestia týkala predovšetkým trestných činov majetkovej povahy, ako sú napríklad krádež, sprenevera,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (za Smer).
V podmienkach amnestie je, že oslobodia iba tých, čo majú trest nižší ako 18 mesiacov vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.
Oslobodiť nemôžu tých, ktorí spôsobili smrť, ťažké ublíženie na zdraví či veľkú škodu. Ani tých, ktorí konali opití alebo nadrogovaní. Oslobodenie sa netýka ani trestných činov zanedbania povinnej výživy, ohrozenia mravnej výchovy mládeže či šírenia toxikománie.
Prísnejšie podmienky neplatili pre väzňov starších ako 65 rokov, tehotné, osamelých rodičov s nezaopatrenými deťmi a pre chorých s nevyliečiteľnou chorobou.
Po skúsenostiach s Gašparovičovou svojvôľou je jeho amnestia v porovnaní s tou Klausovou až prekvapivo rozumná, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ukončia aj podmienku
O prepustení väzňov rozhodovalo od rána vo väzniciach viac ako šesťdesiat sudcov. Verdikty museli padnúť do polnoci.
O amnestii budú rozhodovať aj mnohé krajské a okresné súdy, ktoré budú posudzovať podmienečne odsúdených a tých, ktorí ešte nenastúpili na výkon trestu.
Rozhodnutie prezidenta
Článok I
Odpúšťam tresty odňatia slobody právoplatne uložené predo dňom tohto rozhodnutia, ktorých výkon je podmienečne odložený, s účinkom, že sa na páchateľa hľadí, ako keby nebol odsúdený.
Článok II
Odpúšťam nevykonané tresty odňatia slobody, ktoré boli predo dňom tohto rozhodnutia právoplatne uložené vo výmere neprevyšujúcej osemnásť mesiacov, ak bol takýto trest uložený mladistvému alebo ak súd zaradil páchateľa na výkon trestu odňatia slobody do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, alebo nevykonané zvyšky týchto trestov odňatia slobody. Tieto tresty odpúšťam s účinkom, že sa na páchateľa hľadí, ako keby nebol odsúdený.
Článok III
Odpúšťam tresty vyhostenia, ktoré boli právoplatne uložené pred 1. augustom 2004 osobám, ktoré sú v súčasnosti občanmi iného členského štátu Európskej únie alebo občanmi zmluvného štátu Dohody o Európskom hospodárskom priestore. Tieto tresty odpúšťam s účinkom, že sa na páchateľa hľadí, ako keby nebol odsúdený.
Článok IV
Odpúšťam nevykonané tresty odňatia slobody, ktoré boli predo dňom tohto rozhodnutia právoplatne uložené za vojenské trestné činy podľa XII. hlavy osobitnej časti zákona č. 140/1961 Zb. Trestný zákon v znení neskorších predpisov, spáchané vojakmi v povinnej základnej vojenskej službe alebo v povinnej náhradnej vojenskej službe, okrem osôb odsúdených za trestné činy porušovania práv a chránených záujmov vojakov, alebo nevykonané zvyšky týchto trestov odňatia slobody. Tieto tresty odpúšťam s účinkom, že sa na páchateľa hľadí, ako keby nebol odsúdený.
Článok V
Toto rozhodnutie sa nevzťahuje
a) na tresty právoplatne uložené za trestné činy s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu,
b) na tresty právoplatne uložené za trestný čin zanedbania povinnej výživy, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, šírenia toxikománie, podávania alkoholických nápojov mládeži,
c) na tresty právoplatne uložené za trestné činy ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a opilstva,
d) na tresty právoplatne uložené osobám, ktoré boli v posledných desiatich rokoch pred ich uložením právoplatne odsúdené za úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody, výkon ktorého nebol odložený, alebo ktoré boli v posledných desiatich rokoch pred ich uložením prepustené z výkonu trestu odňatia slobody,
e) na právoplatne uložené tresty úhrnné a súhrnné, ak jedným z trestných činov, za ktorý bol uložený úhrnný alebo súhrnný trest, je trestný čin, na ktorý sa amnestia podľa písmen a) až c) nevzťahuje, alebo ak boli uložené osobe, na ktorú sa amnestia podľa písmena d) nevzťahuje.
Článok VI
Osobám, na ktoré sa z dôvodov uvedených v článku V rozhodnutia podľa článku I až IV nevzťahujú, odpúšťam nevykonané tresty odňatia slobody alebo nevykonané zvyšky trestov odňatia slobody právoplatne uložených predo dňom tohto rozhodnutia, okrem trestov uložených za trestné činy s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu, ak ide o
a) osoby, ktoré trpia nevyliečiteľnou životu nebezpečnou chorobou,
b) osoby staršie ako šesťdesiatpäť rokov, ktorým bol uložený trest odňatia slobody vo výmere neprevyšujúcej osemnásť mesiacov,
c) tehotné ženy, ktorým bol uložený trest odňatia slobody vo výmere neprevyšujúcej osemnásť mesiacov a starajú sa najmenej ešte o jedno dieťa mladšie ako pätnásť rokov, okrem osôb odsúdených za trestné činy zanedbania povinnej výživy, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, šírenia toxikománie, podávania alkoholických nápojov mládeži a týrania blízkej osoby a zverenej osoby,
d) osamelé ženy alebo osamelých mužov, ktorí sa starajú najmenej o dve deti mladšie ako pätnásť rokov, aj keď už boli v posledných desiatich rokoch právoplatne odsúdení na trest odňatia slobody za úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody, výkon ktorého nebol odložený, ak výmera tohto trestu neprevýšila osemnásť mesiacov, okrem osôb odsúdených za trestné činy zanedbania povinnej výživy, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, šírenia toxikománie a podávania alkoholických nápojov mládeži a týrania blízkej osoby a zverenej osoby.
www.prezident.sk

Beata
Balogová
