1.Prijal kandidatúru
Podľa Ivana Gašparoviča bola voľba generálneho prokurátora „fraška“ poznačená podozreniami z korupcie a nátlakom na poslancov. Zvolený kandidát je nedôveryhodný, lebo za takýchto okolností kandidoval a voľbu prijal.
Ústavný súd potvrdil, že voľba prebehla riadne. Vyšetrovanie nezistilo korupciu, podozrivá pritom vždy bola opačná strana – uplácať sa malo v prospech Dobroslava Trnku.
2.Hral politické hry
Gašparovič píše, že Čentéš najprv na jar 2011 stiahol kandidatúru s odôvodnením, že tajná voľba je poznačená korupciou a chce ísť len do verejnej. Neskôr sa zapojil aj do tajnej. Dôvodom malo podľa hlavy štátu byť, že spolupracoval s pravicou, ktorá stále menila názor na spôsob hlasovania.
Čentéšov postup určite súvisel s krokmi vlády. Aj jeho protikandidát Trnka pred každým kolom taktizoval a buď sa zapojil, alebo nie. Nie je napokon jasné, prečo by kandidáti nemohli prispôsobovať svoj postup aktuálnej situácii.
3.Obchádzal súd
Podľa prezidenta bol Čentéš zvolený na základe zákona, ktorého účinnosť bola Ústavným súdom pozastavená a pravica súd hlasovaním obchádzala.
Voľba prebehla tajne, ako si to vyžadoval aj pôvodný zákon. Aj preto samotný súd voľbu odobril.
4.Urážal prezidenta
Pochybnosti má vyvolávať, že Čentéš „verejne osočuje“ prezidenta, keď mu „nekompetentne a nenáležite“ vyčíta nečinnosť.
Prezident otáľal s vymenovaním rok a pol, za celý čas sa s Čentéšom nebol ochotný stretnúť. Aj svoje rozhodnutie zverejnil skôr, než ho oznámil kandidátovi. Čentéš vždy len vecne konštatoval, že nie sú dôvody na jeho nevymenovanie a na vyčkávanie.
5.Skartoval Matoviča
Prezidentovi prekáža nielen skartácia výsluchov Igora Matoviča, ale aj to, že sa Čentéš „zachoval nečestne“, lebo ju chcel zvaliť na sekretárku.
Za postup pri výsluchu nebol Čentéš disciplinárne stíhaný. Samotný Matovič povedal, že skartáciou nemohlo dôjsť k zamlčaniu žiadnych faktov, výsluch sa opakoval.

Beata
Balogová
