BRATISLAVA. V komunikačných prostriedkoch, v tlači či na niektorých televíznych staniciach – aj v týchto zdrojoch našiel prezident Ivan Gašparovič dôvody na nevymenovanie Jozefa Čentéša.
V súvislosti so skartáciou výpovede poslanca a šéfa Obyčajných ľudí Igora Matoviča si pomohol aj citáciou „z denníka RSS“.
Žiadny taký však neexistuje. Ide o službu, ktorá automaticky upozorňuje na nové texty na webovej stránke.
Úryvok v skutočnosti pochádza z článku redaktora .týždňa Mareka Vagoviča z augusta 2011 a prezident ho vytrhol z kontextu. Použil len vetu novinára o tom, že „pochybnosti, či má Čentéš na to, aby viedol takú dôležitú inštitúciu, akou je Generálna prokuratúra, sa začali valiť zo všetkých strán“.
Nespomenul však zvyšok úvahy, že to vyzerá, ako keby išlo o vopred pripravený scenár, či dokonca spravodajskú hru. Prezident neodcitoval ani ďalšiu Vagovičovu vetu, že „pravdepodobnejšie je, že ľudia okolo Trnku využili len Čentéšovu zbytočnú chybu a teraz mu podkurujú, ako sa len dá“. Dobroslav Trnka bol pritom Čentéšovým protikandidátom.
Odvoláva sa tiež na blog bývalého redaktora SME a príslušníka SIS Petra Tótha.
Využil aj zverejnený prepis esemesiek medzi bývalým predsedom parlamentu Richardom Sulíkom z SaS a podnikateľom Mariánom Kočnerom. V médiách sa objavili vo februári 2012 pred parlamentnými voľbami.
Prezident sa zameral na správy z novembra 2010, v ktorých sa Kočner dožadoval čo najskorších výsledkov voľby šéfa prokurátorov.
„Ideme na to?“ pýtal sa pred opakovanou novembrovou voľbou, čím myslel fotenie hlasovacích lístkov. „Hej,“ odpovedal mu Sulík.
Nikde prezident nespomína, že Kočner je Trnkovým priateľom a loboval práve zaňho.
Prezident prijal zlé rozhodnutie, tvrdí Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
