Bratislava 17. septembra (TASR) - Šéfovia parlamentných výborov pre európsku integráciu a zahraničnú politiku - František Šebej a Peter Weiss sú skeptickí k dobrej vôli Bagdadu riešiť krízu v Iraku. Šebej sa na základe skúseností z minulosti obáva, že pôsobenie zbrojných inšpektorov v krajine, ktoré bagdadské vedenie nakoniec na nátlak medzinárodného spoločenstva odsúhlasilo, nebude mať nijaký účinok.
USA podľa neho stratili vďaka ústupku Bagdadu zámienku na vojenské riešenie konfliktu, nestratili však dôvod naň, pretože prezident Saddám Husajn predstavuje naďalej nebezpečenstvo nielen pre región v okolí Perzského zálivu, ale pre celý svet. Ústretový krok Iraku teda považuje len za prázdne gesto, ktorým sa má predísť vojenskej hrozbe. "Ale úprimne povedané neverím tomu, že budú môcť zbrojní inšpektori pracovať slobodne. Som presvedčený, že budú klamaní, zavádzaní a nebude im povolené vstúpiť na rôzne miesta," povedal pre TASR. Nazdáva sa, že ani akceptovaním požiadavky OSN a Spojených štátov na bezpodmienečné vpustenie zbrojných inšpektorov do Iraku sa riešenie krízy neurýchli, ale naopak oddiali.
Aj podľa šéfa Zahraničného výboru NR SR Petra Weissa prichádza rozhodnutie Bagdadu oneskorene. Myslí, že je to správne rozhodnutie, ktorým sa vytvorí priestor na diplomatické riešenie krízy. Napriek tomu však má pochybnosti o Husajnovej dôveryhodnosti. "Treba získať materiálne dôkazy, či jeho režim neohrozí celý región a či nepredstavuje bezpečnostné riziko z hľadiska používania zbraní hromadného ničenia," povedal Weiss.
Bagdad v noci nadnes rozhodol, že akceptuje požiadavky OSN a USA na bezpodmienečné vpustenie zbrojných inšpektorov do Iraku. Iracký minister zahraničných vecí Nádžím Sabríh už odovzdal generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi iracké oficiálne stanovisko. Bagdad zbrojných inšpektorov OSN vyhostil v roku 1998 a odvtedy ich odmieta pozvať späť. Vysokí predstavitelia USA tvrdia, že Saddám Husajn ohrozuje svet vyvíjaním zbraní hromadného ničenia, vrátane jadrových zbraní a nevylučujú útok proti Iraku.