Cyklodoprava u nás tvorí len jeden a pol percentný podiel na celkovej doprave. V Česku je to šesť a v Dánsku napríklad až 30 percent.
BRATISLAVA.
Ako informoval hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa, základným kameňom, ktorý umožní vybudovať kvalitné a bezpečné trasy pre cyklistov z európskych peňazí, je Návrh národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky na Slovensku na roky 2013 až 2020.
Rezort dopravy s jeho prípravou v týchto dňoch finišuje a na rokovanie vlády bude predložený v apríli.
“Ak sa chceme vyrovnať cyklisticky vyspelejším krajinám Európy, ako je napríklad Nemecko, musíme na vybudovanie cyklotrás preinvestovať v rokoch 2014 až 2016 približne 45 miliónov eur,“ informoval Kóňa s tým, že vzhľadom na napätú situáciu v rozpočte by sa tieto peniaze mohli vyčleniť z eurofondov.
"Máme ambíciu to stihnúť v prvých troch rokoch nového programovacieho obdobia na roky 2014 až 2020, aby tieto cesty mohla cyklistická verejnosť využívať čo najskôr," doplnil.
Ministerstvo dopravy sa snaží zvýšiť podporu pre cyklistov, pretože ide o ekologický spôsob dopravy, ktorý navyše nekomplikuje dopravnú situáciu v mestách a na vidieku podporuje rozvoj cestovného ruchu.
Na Slovensku je podľa Kóňu cyklistická doprava v úzadí. Kým u nás tvorí maximálne 1,5-percentný podiel na celkovej doprave, v Česku je to šesť percent, v Nemecku 12 a v Holandsku alebo Dánsku až 30 percent celkovej dopravy.
Výhodou včas pripravenej cyklostratégie bude, že vyššie územné celky, neziskové organizácie, ale aj občianski aktivisti budú mať čas vytypovať a pripraviť trasy, kde by mali tieto cyklistické chodníky vzniknúť.
"Už dnes existujú projekty na cyklochodníky v dĺžke presahujúcej 75 kilometrov, na ktoré je už vydané stavebné alebo územné rozhodnutie," uzavrel hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa a dodal, že ide o trasy v Prešove, Liptovskom Mikuláši alebo cyklistickú komunikáciu Zvolen - Banská Bystrica.