BRATISLAVA. Niektorí z väzňov, ktorí sa dostali v stredu na slobodu, lebo im prezident Ivan Gašparovič udelil amnestiu, sa nedokážu prispôsobiť životu bez mreží.
V priebehu niekoľkých hodín sa z 753 prepustených väzňov štyria vrátili späť do väzenia.
Odborník vysvetľuje, že za ich zlyhaním je najmä to, že nemajú rodinné zázemie.
Krádeže a vyhrážky
Pre nezhody s rodinou sa krátko po prepustení dostal opäť do cely 55-ročný muž z Krásna nad Kysucou.
Po príchode domov v stredu večer silno búchal na okná domu a kričal na manželku a dcéru, aby mu otvorili. Zároveň sa im vyhrážal zabitím. Keď otvorili, kričal, aby vypadli z domu.
Podobne sa snažil do bytu dostať aj prepustený 39-ročný muž v Trnave. Keď mu bývalá manželka neotvárala, vykopol dvere. Vyhrážky a vulgárne nadávanie zastavil až príchod polície.
Za mreže pravdepodobne pôjde aj 34-ročná Rožňavčanka, ktorá v ten istý deň, ako ju prepustili z väzenia v Košiciach, kradla v potravinách v nákupnom centre.
V obchode v Starej Turej kradol v stredu večer alkohol amnestovaný opitý 24-ročný muž.
Nevedia sami rozhodovať
„Nemajú dobré rodinné zázemie a v podstate sa nemajú kam vrátiť,“ vysvetľuje zlyhanie prepustených František Skokan, prezident Slovenskej komory psychológov.
Do roku 2003 bol väzenským psychológom v ústave v Žiline.
Okrem absencie rodinného zázemia nie sú bývalí trestanci podľa neho schopní samostatného života na slobode. Vo väzení majú všetko stanovené, dokonca ani na WC pomaly sami nemôžu ísť, vysvetľuje psychológ.
Keď väzni vyjdú na slobodu, musia sa zrazu sami rozhodovať. „To je veľmi ťažké,“ hovorí Skokan.
Za zlyhaním väzňov vidí aj nefunkčných sociálnych kurátorov, ktorí sa bývalým trestancom venujú podľa neho skôr administratívne, akoby im prakticky pomáhali.

Beata
Balogová
