BRATISLAVA. Ak väzeň napíše list, riaditeľ väznice má právo ho neodoslať.
Nemôže tak urobiť iba vtedy, ak ide o korešpondenciu medzi väzňom a orgánmi činnými v trestnom konaní, prípadne advokátom.
Po novom už nebude môcť zadržať ani list, ktorý pôjde napríklad ombudsmanke. Zákon schválili poslanci v decembri .
Zadržiavajú aj hanlivý obsah
Listy väzňov
Kedy musia listy zadržať
ak majú hanlivý obsah,
ak by mohli narušiť účel
výkonu trestu,
ak vyvolávajú podozrenie z trestnej činnosti.
„V záujme ochrany práv odsúdených sa novelou zákona tento okruh orgánov rozšíril aj o korešpondenciu medzi odsúdeným a štátnym orgánom vo veciach podnetov a sťažností týkajúcich sa ochrany ľudských práv,“ povedal Adrián Baláž zo Zboru väzenskej a justičnej stráže.
„Ústav je povinný zadržať korešpondenciu, ak obsahuje informáciu s hanlivým obsahom, informáciu, ktorá môže narušiť účel výkonu trestu, alebo vec, alebo jej obsah zakladá podozrenie z páchania trestnej činnosti,“ hovorí Baláž.
Takéto listy podľa neho uložia do osobného spisu väzňa a oznámia mu, že list nebol odoslaný. Platí to aj o pošte, ktorá väzňovi prichádza.
Strážnik bude počúvať rozhovory
Zákon zmenil aj návštevný poriadok vo väznici. Ak sa doteraz väzeň rozprával s advokátom, strážnik ich musel vidieť, ale nemohol rozhovor počuť. Rozprávali sa väčšinou za sklom.
To isté sa dialo aj pri rozhovoroch s človekom, ktorého väzeň splnomocnil na právne úkony.
Väzni to často zneužívali, lebo pri rozhovoroch s bežnou návštevou býva prítomný strážnik, aby obsah rozhovoru mohol počuť.
Zákon po novom hovorí, že bude môcť počuť aj rozhovor s osobou splnomocnenou na právne úkony, keďže väzni za ňu často určovali svojich príbuzných alebo kamarátov, hoci splnomocnenie nemalo reálny základ.
Chceli sa tak vyhnúť tomu, aby ich rozhovor mohli väznitelia odpočúvať.

Beata
Balogová
